Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Achizitie intracomunitara de bunuri. Cum procedam pentru inregistrare in ROI si schimbarea perioadei fiscale?

15-Apr-2016
4267

In randurile de mai jos, avem situatia in care, la data de 30.03.2016 o societate platitoare de TVA, cu perioada fiscala trimestru, achizitioneaza marfuri din Polonia de la o firma neplatitoare de TVA in valoare de 700 euro. Stabilim daca societatea trebuia sa fie inregistrata in ROI la momentul achizitiei si daca trebuie sa depuna 092 pentru schimbarea perioadei fiscale.

Inainte de efectuarea unei achzitii intracomunitare de bunuri, societatea dvs trebuia sa se inscrie in Registrul operatorilor intracomunitari (ROI), pentru a dobandi un numar valid de TVA (VIES). Acest cod de TVA se comunica furnizorilor intracomunitari, iar acestia au posibilitatea verificarii validitatii acestuia online.

Astfel, pentru operatiuni intracomunitare ambii parteneri trebuie sa fie inscrisi in Registrul operatorilor intracomunitari (ROI).

In lipsa inregistrarii in ROI, se considera ca societatea nu are un cod valabil de TVA in legatura cu aceasta achizitie intracomunitara.

Ministerul Finantelor Publice a formulat precizari privind regimul taxei pe valoarea adaugata in cazul neinregistrarii in R.O.I , comunicand pe site-ul sau prin Circulara nr. 81544/11.10.2010 urmatoarele:
"Daca o persoana impozabila realizeaza in Romania o achizitie intracomunitara de bunuri taxabila, dar nu este inregistrata in R.O.I, nu va figura in VIES avand cod valabil de TVA, chiar daca este inregistrata in scopuri de TVA. Prin urmare, in principiu, furnizorul din alt stat membru nu va aplica scutirea de TVA pentru livrarea intracomunitara de bunuri, respectiv va emite o factura cu TVA din statul in care a inceput transportul bunurilor livrate intracomunitar.”

Persoana impozabila ca efectuaeaza o achzitie intracomunitara de bunuri trebuie sa depuna la organul fiscal de care apartine, Declaratia de mentiuni 092 privind schimbarea perioadei fiscale pentru persoanele impozabile inregistrate in scopur de TVA care utilizeaza trimestrul calendaristic ca perioada fiscala, iar perioada fiscala va deveni luna calendaristica, incepand cu prima luna a trimestrului calendaristic urmator, daca exigibilitatea taxei aferente achizitiei intracomunitare de bunuri intervine in a treia luna a unui trimestru calendaristic, conform prevederilor de la art. 322 alin. (7) lit. c) din Codul fiscal.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
CD Manual de politici contabile 2018


Manualul de politici contabile este obligatoriu CD-ul „Manual de Politici Contabile editabil 100 editabil elaborat in conformitate cu reglementarile contabile Aflati solutia rapida pentru elaborarea propriului manual de politici contabile Modificarea Legii 82 1991 prin OUG 79 2014 a adus ca noutate o amenda aspra de pana la 4 000...

Oferta Speciala
expira in 1 ora 59 min 59 sec

Prin urmare, trebuie sa va inregistrati in ROI sa depuneti declaratia 390 si sa raportati in decontul de TVA, aceasta achizitie intracomunitara de bunuri, inclusiv cu TVA de la furnizorul intracomunitar, daca acesta va facturat cu TVA din Polonia.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Dana Hristu - Consultant fiscal si expert contabil si auditor financiar

 

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Achizitie intracomunitara de bunuri. Cum procedam pentru inregistrare in ROI si schimbarea perioadei fiscale?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Modificarile majore din Codul Fiscal 2018 - exemple si explicatii

Atentie contabili!

Modificari majore in Codul Fiscal 2018

Cititi si respectati noile reguli stabilite de lege
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Modificarile majore din Codul Fiscal 2018 - exemple si explicatii


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Atentie, Contabili!

Modificari majore in Codul Fiscal 2018
Cititi si respectati noile reguli stabilite de lege

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Modificarile majore din Codul Fiscal 2018 - exemple si explicatii

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016