Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Achizitie produse accizabile in regim suspensiv de la plata TVA. Cum deducem TVA-ul?

03-Iul-2014
3568
In situatia in care produsul accizabil achizitionat este folosit ca materie prima in antrepozitul fiscal de productie, vom vedea daca in acest caz scutirea de TVA de care beneficiaza persoana impozabila din Romania (care a facturat produsul) ramane definitiva, stabilind in caz contrar ce obligatii are societatea.

De asemenea, daca firma accepta factura emisa cu TVA, se va vedea daca societatea are drept de deducere a acestuia.

Referitor la punctul 1, scutirea nu este definitiva, fiind proviziorie pana la livrarea bunului pentru care s-au achizitionat materiile prime respective. Astfel, asa cum am precizat in raspunsul initial, scutirea de TVA reglementata prin art. 144 alin. (1) lit. a) pct. 8 este provizorie deoarece se datoreaza TVA la scoaterea bunurilor din acest regim conform prevederilor art. 151^2 si precizarilor din O.M.F.P. nr. 2218/2006. Obligatia de plata este reglementata prin:

- art. 150 alin. (1), caz in care obligat la plata TVA este furnizorul care efectueaza livrari de bunuri taxabile. Furnizorul nu datoreaza TVA daca livreaza bunurile respective la export sau pe teritoriul comunitar catre o persoana impozabila care ii comunica un cod valid de TVA;
- art. 150 alin. (5), caz in care obligata la plata TVA este persoana din cauza careia bunurile ies din regimul vamal suspensiv reglementat prin art. 144 alin. (1) lit. a) si d).
- art. 150 alin. (6), caz in care obligata la plata TVA este persoana impozabila stabilita in Romania printr-un sediu fix;
- art. 151^1 - in cazul unui import de bunuri pe teritoriul Romaniei.

Avand in vedere ca materiile prime sunt destinate obtinerii de produse finite, societatea din Romania este obligata la plata TVA numai daca livreaza bunurile respective pe teritoriul Romaniei sau numai daca nu poate justifica, prin documente, ca a efectuat un export de bunuri sau o livrare intracomunitara de bunuri.

Referitor la punctul 2, suma TVA deductibila inscrisa in factura furnizorului poate fi dedusa numai daca este indeplinita conditia de la art. 145 alin. (2) din Codul fiscal si cerinta de la art. 146 alin. (1) din Codul fiscal. Astfel, suma TVA deductibila poate fi dedusa daca bunurile achizitionate sunt destinate realizarii de operatiuni taxabile sau operatiuni neimpozabile sau operatiuni scutite cu drept de deducere sau transfer de bunuri si servicii: "Orice persoana impozabila are dreptul sa deduca taxa aferenta achizitiilor, daca acestea sunt destinate utilizarii in folosul urmatoarelor operatiuni:

a) operatiuni taxabile;
b) operatiuni rezultate din activitati economice pentru care locul livrarii/prestarii se considera ca fiind in strainatate, daca taxa ar fi deductibila, in cazul in care aceste operatiuni ar fi fost realizate in Romania;
c) operatiuni scutite de taxa, conform art. 143, 144 si 144^1;
d) operatiuni scutite de taxa, conform art. 141 alin. (2) lit. a) pct. 1 - 5 si lit. b), ….;
e) operatiunile prevazute la art. 128 alin. (7) si la art. 129 alin. (7), daca taxa s-ar fi aplicat transferului respectiv."

Chiar daca indeplineste conditia de la art. 145 alin. (2) lit. a) – d), beneficiarul isi poate exercita dreptul de deducere a TVA daca indeplineste cerinta de la art. 146 alin. (1) lit. a) din Codul fiscal. Practic, exercitarea acestui drept se poate efectua numai in baza facturii emise de catre vanzator si numai daca valoarea acesteia este achitata de catre cumparator, in situatia in care este persoana impozabila inscrisa in sistemul TVA la incasare sau nu este inscrisa in acest sistem, dar este vanzatorul care ii livreaza bunurile "Pentru exercitarea dreptului de deducere a taxei, persoana impozabila trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:

a) pentru taxa datorata sau achitata, aferenta bunurilor care i-au fost ori urmeaza sa ii fie livrate ori serviciilor care i-au fost ori urmeaza sa ii fie prestate in beneficiul sau de catre o persoana impozabila, sa detina o factura emisa in conformitate cu prevederile art. 155, precum si dovada platii in cazul achizitiilor efectuate de catre persoanele impozabile obligate la aplicarea sistemului TVA la incasare, respectiv de catre persoanele impozabile care achizitioneaza bunuri/servicii de la persoane impozabile care au aplicat sistemul TVA la incasare".



Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro


Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Achizitie produse accizabile in regim suspensiv de la plata TVA. Cum deducem TVA-ul?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Deducerile in 2022 - studii de caz detaliate

Atentie contabili!

Legea privind combaterea Spalarii banilor a fost modificata!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Deducerile in 2022 - studii de caz detaliate


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!



Sfaturi de la experti



Subiectele saptamanii

© 2007 - 2022 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Noile reguli de deductibilitate au fost MODIFICATE in 2022!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Deducerile in 2022 - studii de caz detaliate

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016