Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Achizitii intracomunitare de piese auto. In ce conditii se plateste TVA la achizitii in Romania?

02-Mar-2017
3012

In analiza de mai jos, avem un PFA cu norma de venit cod 4531 care vrea sa achizitioneze pentru comercializare piese auto de la persoane fizice si juridice din UE. Vom vedea daca sunt incluse achizitiile de la persoane fizice din UE in plafonul de 10.000 euro pentru inregistrare in ROI si daca, dupa depasirea acestui plafon, se plateste TVA in Romania pentru achizitii la persoane fizice din UE.

In situatia prezentata, in calitate de neplatitor de TVA, puteti efectua achizitii de la persoane neimpozabile - persoane fizice din UE, pana la limita plafonului de 10.000 EUR in decursul unui an caledaristic.

Ca urmare a depasirii acestui plafon, aveti obligatia de a va inscrie in scopuri de TVA. Ulterior dobandirii codului de TVA, veti fi automat inregistrat in Registrul Operatorilor Intracomunitari (ROI) - modificare legislativa incepand cu 01.01.2017.

Achizitiile efectuate pana la limita de 10.000 EUR anual nu sunt considerate achizitii intracomunitare.

Baza legala este data de:

- art 268 alin (4) din Legea 227/2015

Prin exceptie de la prevederile alin. (3) lit. a), nu sunt considerate operatiuni impozabile in România achizitiile intracomunitare de bunuri care indeplinesc urmatoarele conditii:
a) sunt efectuate de o persoana impozabila care efectueaza numai livrari de bunuri sau prestari de servicii pentru care taxa nu este deductibila sau de o persoana juridica neimpozabila;
b) valoarea totala a acestor achizitii intracomunitare nu depaseste pe parcursul anului calendaristic curent sau nu a depasit pe parcursul anului calendaristic anterior plafonul de 10.000 euro, al carui echivalent in lei este stabilit prin normele metodologice.

- Normele de aplicare a Codului Fiscal punctul (5) Echivalentul in lei al plafonului pentru achizitii intracomunitare de bunuri de 10.000 euro, prevazut la art. 268 alin. (4) lit. b) din Codul fiscal, aplicabil in cursul unui an calendaristic, se determina pe baza cursului valutar de schimb comunicat de Banca Nationala a Romaniei la data aderarii si se rotunjeste la cifra miilor. Rotunjirea se face prin majorare cand cifra sutelor este egala sau mai mare decat 5 si prin reducere cand cifra sutelor este mai mica de 5, prin urmare plafonul este de 34.000 lei.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Dana Apostolescu

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Votati articolul "Achizitii intracomunitare de piese auto. In ce conditii se plateste TVA la achizitii in Romania?":
Rating:

Nota: 5 din 3 voturi
Urmareste-ne pe Google News
E-factura in 2024. TOP 9 Studii de caz

Atentie contabili!

Atentie, contabili!
Modificari importante in Codul fiscal!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
E-factura in 2024. TOP 9 Studii de caz


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016







Sfaturi de la experti



© 2007 - 2024 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Atentie, contabili!
Modificari importante in Codul fiscal!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

E-factura in 2024. TOP 9 Studii de caz

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016