Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Achizitii servicii de la prestatori stabiliti in afara UE. Care va fi regimul fiscal?

08-Iul-2016
19431

In analiza de mai jos, avem o societate care primeste facturi de achizitii servicii de la furnizori externi din afara comunitatii. Aceste facturi s-au inregistrat in contabilitate efectuand taxare inversa si au fost declarate in decontul de TVA la randul 7 fara a fi declarate in D390. Vom vedea daca pentru furnizorii externi din afara comunitatii este valabila regula ca ambii parteneri sa fie inregistrati in scopuri de TVA pentru a inregistra taxare inversa.

De asemenea, daca un furnizor extern si afara comunitatii nu este inregistrat in scopuri de TVA, vom vedea daca se poate aplica taxare inversa, precum si in ce fel se va inregistra in contabilitate aceasta factura si cum se va declara in decontul de TVA.

Potrivit prevederilor art. 278 alin (2) din Codul fiscal, locul de prestare a serviciilor catre o persoana impozabila care actioneaza ca atare este locul unde respectiva persoana care primeste serviciile isi are stabilit sediul activitatii sale economice.

La pct. 15 alin (7) din Normele metotodologice de aplicare se arata ca serviciile prevazute la art. 278 alin. (2) din Codul fiscal, prestate de prestatori stabiliti in Romania catre beneficiari persoane impozabile care sunt stabiliti in afara Uniunii Europene sau, dupa caz, prestate de prestatori stabiliti in afara Uniunii Europene catre beneficiari persoane impozabile care sunt stabiliti pe teritoriul Romaniei, urmeaza aceleasi reguli ca si serviciile intracomunitare in ceea ce priveste determinarea locului prestarii si celelalte obligatii impuse de prezentul titlu, dar nu implica obligatii referitoare la declararea in declaratia recapitulativa, conform prevederilor art. 325 din Codul fiscal, indiferent daca sunt taxabile sau daca beneficiaza de scutire de taxa, si nici obligatii referitoare la inregistrarea in scopuri de TVA specifice serviciilor intracomunitare prevazute la art. 316 si 317 din Codul fiscal.

Astfel, beneficiarul serviciilor respective , daca este inregistrat in scopuri de TVA , are obligatia platii TVA potrivit prevederilor art. 307 alin (2) efectuand plata prin mecanismul taxarii inverse potrivit prevederilor art.326 alin. (2) din Codul fiscal. Achizitiile de servicii se vor declara in Decontul de TVA la rd. 7 si 20, nu se declara in Declaratia 390, nefiind tranzactii cu parteneri din UE. In consecinta ati procedat corect.

Nu conteaza daca prestatorul serviciilor este inregistrat in scopuri de TVA, intrucat persoana obligata la plata este beneficiarul . In situatia in care beneficiarul nu este inregistrat in scopuri de TVA, acesta NU are obligatia inregistrarii in scopuri de TVA pentru achizitiile de servicii prestate de prestatori stabiliti in afara Uniunii Europene.

Inregistrari contabile:


628=401 si concomitent taxarea inversa prin articolul contabil 4426 = 4427

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Elena Garofil - Consultant fiscal

 

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Achizitii servicii de la prestatori stabiliti in afara UE. Care va fi regimul fiscal?":
Rating:

Nota: 3.68 din 11 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016