
Raportul Special
realizat de specialisti
In studiul de caz propus astazi, vor fi luate drept exemplu situatiile a doua firme care activeaza in domeniul constructiilor.
2. O alta societate B,cu activitate de lucrari de tamplarie si dulgherie are urmatoarea activitate: - achizitioneaza geamuri termopan, suruburi, spuma si alte materiale de la diversi furnizori, pe care le monteaza diferitilor clienti(persoane fizice si juridice). Pe factura se mentioneaza lucrari conform deviz nr. din data de.... Pe deviz apar detaliate astfel: - geam termopan 2000 lei, suruburi 10 lei, spuma - 30 lei, manopera 50 lei(manopera reprezinta maxim 10%, din valoarea lucrarilor, nu se depaseste niciodata acest procent).Total deviz 2090 lei. Toti salariatii au venituri salariale intre 3000 lei si 4000 lei. In conformitate cu Ordinul nr. 611/138/127/2019 din 31 ianuarie 2019, cifra de afaceri este considerata a fi din domeniul constructiilor, pentru suma de 2090 lei (total deviz) sau este in suma de 50 lei(manopera), iar diferenta de 2040 lei reprezinta cifra de afaceri din comert? Beneficiaza de facilitatile prevazute de OUG 114/2018 din 28 decembrie 2018?
Raspunsul specialistului
I. Pentru aplicarea facilitatilor privind impozitul pe salarii si contributiile sociale obligatorii, trebuie indeplinite concomitent conditiile prevazute de art. 60 pct. 5 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, modificata si completata de Ordonanta Guvernului nr. 114/2018, si anume: “sunt scutiti de la plata impozitului pe venit urmatorii contribuabili:
"5. persoanele fizice, pentru veniturile realizate din salarii si asimilate salariilor prevazute la art. 76 alin. (1)-(3), in perioada 1 ianuarie 2019-31 decembrie 2028 inclusiv, pentru care sunt indeplinite urmatoarele conditii:
a) angajatorii desfasoara activitati in sectorul constructii care cuprind:
(i) activitatea de constructii definita la codul CAEN 41.42.43 - sectiunea F - Constructii;
Excel pentru contabili cu ChatGPT - verificari si reconcilieri rapide
Ghidul practic al contabilului din domeniul constructiilor
Booking & Airbnb Obligatii fiscale pentru persoane fizice
b) angajatorii realizeaza cifra de afaceri din activitatile mentionate la lit. a) in limita a cel putin 80% din cifra de afaceri totala, calculata cumulat de la inceputul anului, inclusiv luna in care aplica scutirea;
c) veniturile brute lunare din salarii si asimilate salariilor prevazute la art. 76 alin. (1)-(3), realizate de persoanele fizice pentru care se aplica scutirea, sunt cuprinse intre 3.000 si 30.000 lei lunar inclusiv si sunt realizate in baza contractului individual de munca;
d) scutirea se aplica potrivit instructiunilor la ordinul comun al ministrului finantelor publice, al ministrului muncii, familiei, protectiei sociale si persoanelor varstnice si al ministrului sanatatii, prevazut la art. 147 alin. (17), iar Declaratia privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate reprezintadeclaratie pe propria raspundere pentru indeplinireaconditiilor de aplicare a scutirii."
Algoritmul de calcul al ponderii cifrei de afaceri realizata din activitatea de constructii in cifra de afaceri totala realizata este:
“Cifra de afaceri cumulata de la inceputul anului realizata efectiv din activitatea de constructii conform art. 60 pct. 5 din Codul fiscal, inclusiv din luna de raportare” se calculeaza de angajatorii care desfasoara una sau mai multe activitati printre care se regasesc si codurile CAEN prevazute la art. 60 pct. 5 din Codul fiscal, ca suma veniturilor rezultate din vanzarea de produse si prestarea de servicii (conturi contabile 701, 702, 703, 704, 705 si 707), dupa deducerea reducerilor comerciale (cont contabil 709), a taxei pe valoarea adaugata si a altor impozite direct legate de cifra de afaceri, evidentiate potrivit Ordinului nr. 1802/2014 pentru aprobarea Reglementarilor contabile privind situatiile financiare anuale individuale si situatiile financiare anuale consolidate, cu modificarile si completarile ulterioare, la care se adauga/se scad urmatoarele sume:
• se adauga sumele inscrise la sfarsitul lunii de raportare, in soldul final debitor al conturilor „produse in curs de executie” si „servicii in curs de executie” (conturi contabile 331 si 332),
• se scad sumele inscrise la data de 31.12.2018 in soldul final debitor al conturilor „produse in curs de executie” si „servicii in curs de executie” (conturi contabile 331 si 332) pana la luna de raportare in care sunt inregistrate veniturile aferente costului de productie aferent produselor/serviciilor in curs de executie la data de 31.12.2018, inclusiv, pentru care sunt emise facturi catre beneficiari dupa aceasta data si
• se adauga sumele cumulate de la inceputul anului inscrise la sfarsitul fiecarei luni de raportare in soldul final creditor al conturilor „venituri din productia de imobilizari corporale” (cont contabil 722)
si „venituri din productia de investitii imobiliare” (cont contabil 725), inainte de transferul in contul de profit si pierdere.
“Cifra de afaceri totala realizata cumulat de la inceputul anului, inclusiv din luna de raportare”, se calculeaza ca suma a veniturilor cumulate de la inceputul anului, inclusiv din luna de raportare, rezultate din vanzarea de produse si prestarea de servicii (conturi contabile 701, 702, 703, 704, 705, 706, 707 si 708), dupa deducerea reducerilor comerciale (cont contabil 709), a taxei pe valoarea adaugata si a altor impozite direct legate de cifra de afaceri, evidentiate potrivit Ordinului nr. 1802/2014 pentru aprobarea Reglementarilor contabile privind situatiile financiare anuale individuale si situatiile financiare anuale consolidate,cu modificarile si completarile ulterioare,la care se adauga/se scad, urmatoarele sume:
• se adauga sumele inscrise la sfarsitul lunii de raportare, in soldul final debitor al conturilor „produse in curs de executie” si „servicii in curs de executie” (conturi contabile 331 si 332),
• se scad sumele inscrise la data de 31.12.2018 in soldul final debitor al conturilor „produse in curs de executie” si „servicii in curs de executie” (conturi contabile 331 si 332) pana la luna de raportare in care sunt inregistrate veniturile aferente costului de productie aferent produselor/serviciilor in curs de executie la data de 31.12.2018, inclusiv, pentru care sunt emise facturi catre beneficiari dupa aceasta data si
• se adauga sumele cumulate de la inceputul anului inscrise la sfarsitul fiecarei luni de raportare in soldul final creditor al conturilor „venituri din productia de imobilizari corporale” (cont contabil 722) si „venituri din productia de investitii imobiliare” (cont contabil 725) inainte de transferul in contul de profit si pierdere.
”Pondere cifra de afaceri din activitatile mentionate la art. 60 pct.5 din cifra de afaceri totala” se calculeaza ca raport intre “Cifra de afaceri cumulata de la inceputul anului realizata efectiv din activitatea de constructii conform art. 60 pct. 5 din Codul fiscal, inclusiv din luna de raportare” si ”Cifra de afaceri totala cumulata de la inceputul anului, inclusiv din luna de raportare”, inmultit cu 100.
In cazul prezentat, “cifra de afaceri cumulata de la inceputul anului realizata efectiv din activitatea de constructii conform art. 60 pct. 5 din Codul fiscal, inclusiv din luna de raportare” este in suma de 50.000 lei, “”cifra de afaceri totala realizata cumulat de la inceputul anului, inclusiv din luna de raportare” este in suma de 50.000 lei, “ponderea cifrei de afaceri din activitatile mentionate la art. 60 pct.5 din cifra de afaceri totala” este de 100%. Valoarea vanzarii mijlocului fix neamortizat nu este inclusa la calculul ponderii cifrei de afaceri din activitatile mentionate la art. 60 pct.5 din cifra de afaceri totala, intrucat se inregistreaza in contul 7583 “Venituri din vanzarea activelor si alte operatiuni de capital”.
Prin urmare, in luna martie, se pot aplica facilitatile fiscale, intrucat sunt indeplinite conditiile sus-mentionate.
II. Pentru aplicarea facilitatilor privind impozitul pe salarii si contributiile sociale obligatorii, trebuie indeplinite concomitent conditiile prevazute de art. 60 pct. 5 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, modificata si completata de Ordonanta Guvernului nr. 114/2018, si anume: “sunt scutiti de la plata impozitului pe venit urmatorii contribuabili:
"5. persoanele fizice, pentru veniturile realizate din salarii si asimilate salariilor prevazute la art. 76 alin. (1)-(3), in perioada 1 ianuarie 2019-31 decembrie 2028 inclusiv, pentru care sunt indeplinite urmatoarele conditii:
a) angajatorii desfasoara activitati in sectorul constructii care cuprind:
(i) activitatea de constructii definita la codul CAEN 41.42.43 - sectiunea F - Constructii;
(ii) domeniile de producere a materialelor de constructii, definite de urmatoarele coduri CAEN:
2312 - Prelucrarea si fasonarea sticlei plate;
2331 - Fabricarea placilor si dalelor din ceramic;
2332 - Fabricarea caramizilor, tiglelor si altor produse pentru constructii din argila arsa;
2361 - Fabricarea produselor din beton pentru constructii;
2362 - Fabricarea produselor din ipsos pentru constructii;
2363 - Fabricarea betonului;
2364 - Fabricarea mortarului;
2369 - Fabricarea altor articole din beton, ciment si ipsos;
2370 - Taierea, fasonarea si finisarea pietrei;
2223 - Fabricarea articolelor din material plastic pentru constructii;
1623 - Fabricarea altor elemente de dulgherie si tamplarie pentru constructii;
2512 - Fabricarea de usi si ferestre din metal;
2511 - Fabricarea de constructii metalice si parti componente ale structurilor metalice;
0811 - Extractia pietrei ornamentale si a pietrei pentru constructii, extractia pietrei calcaroase, ghipsului, cretei si a ardeziei;
0812 - Extractia pietrisului si nisipului;
711 - Activitati de arhitectura, inginerie si servicii de consultanta tehnica;
b) angajatorii realizeaza cifra de afaceri din activitatile mentionate la lit. a) in limita a cel putin 80% din cifra de afaceri totala, calculata cumulat de la inceputul anului, inclusiv luna in care aplica scutirea;
c) veniturile brute lunare din salarii si asimilate salariilor prevazute la art. 76 alin. (1)-(3), realizate de persoanele fizice pentru care se aplica scutirea, sunt cuprinse intre 3.000 si 30.000 lei lunar inclusiv si sunt realizate in baza contractului individual de munca;
d) scutirea se aplica potrivit instructiunilor la ordinul comun al ministrului finantelor publice, al ministrului muncii, familiei, protectiei sociale si persoanelor varstnice si al ministrului sanatatii, prevazut la art. 147 alin. (17), iar Declaratia privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate reprezinta declaratie pe propria raspundere pentru indeplinirea conditiilor de aplicare a scutirii."
Algoritmul de calcul al ponderii cifrei de afaceri realizata din activitatea de constructii in cifra de afaceri totala realizata este:
“Cifra de afaceri cumulata de la inceputul anului realizata efectiv din activitatea de constructii conform art. 60 pct. 5 din Codul fiscal, inclusiv din luna de raportare” se calculeaza de angajatorii care desfasoara una sau mai multe activitati printre care se regasesc si codurile CAEN prevazute la art. 60 pct. 5 din Codul fiscal, ca suma veniturilor rezultate din vanzarea de produse si prestarea de servicii (conturi contabile 701, 702, 703, 704, 705 si 707), dupa deducerea reducerilor comerciale (cont contabil 709), a taxei pe valoarea adaugata si a altor impozite direct legate de cifra de afaceri, evidentiate potrivit Ordinului nr. 1802/2014 pentru aprobarea Reglementarilor contabile privind situatiile financiare anuale individuale si situatiile financiare anuale consolidate, cu modificarile si completarile ulterioare, la care se adauga/se scad urmatoarele sume:
• se adauga sumele inscrise la sfarsitul lunii de raportare, in soldul final debitor al conturilor „produse in curs de executie” si „servicii in curs de executie” (conturi contabile 331 si 332),
• se scad sumele inscrise la data de 31.12.2018 in soldul final debitor al conturilor „produse in curs de executie” si „servicii in curs de executie” (conturi contabile 331 si 332) pana la luna de raportare in care sunt inregistrate veniturile aferente costului de productie aferent produselor/serviciilor in curs de executie la data de 31.12.2018, inclusiv, pentru care sunt emise facturi catre beneficiari dupa aceasta data si
• se adauga sumele cumulate de la inceputul anului inscrise la sfarsitul fiecarei luni de raportare in soldul final creditor al conturilor „venituri din productia de imobilizari corporale” (cont contabil 722)
si „venituri din productia de investitii imobiliare” (cont contabil 725), inainte de transferul in contul de profit si pierdere.
“Cifra de afaceri totala realizata cumulat de la inceputul anului, inclusiv din luna de raportare”, se calculeaza ca suma a veniturilor cumulate de la inceputul anului, inclusiv din luna de raportare, rezultate din vanzarea de produse si prestarea de servicii (conturi contabile 701, 702, 703, 704, 705, 706, 707 si 708), dupa deducerea reducerilor comerciale (cont contabil 709), a taxei pe valoarea adaugata si a altor impozite direct legate de cifra de afaceri, evidentiate potrivit Ordinului nr. 1802/2014 pentru aprobarea Reglementarilor contabile privind situatiile financiare anuale individuale si situatiile financiare anuale consolidate, cu modificarile si completarile ulterioare, la care se adauga/se scad, urmatoarele sume:
• se adauga sumele inscrise la sfarsitul lunii de raportare, in soldul final debitor al conturilor „produse in curs de executie” si „servicii in curs de executie” (conturi contabile 331 si 332),
• se scad sumele inscrise la data de 31.12.2018 in soldul final debitor al conturilor „produse in curs de executie” si „servicii in curs de executie” (conturi contabile 331 si 332) pana la luna de raportare in care sunt inregistrate veniturile aferente costului de productie aferent produselor/serviciilor in curs de executie la data de 31.12.2018, inclusiv, pentru care sunt emise facturi catre beneficiari dupa aceasta data si
• se adauga sumele cumulate de la inceputul anului inscrise la sfarsitul fiecarei luni de raportare in soldul final creditor al conturilor „venituri din productia de imobilizari corporale” (cont contabil 722) si „venituri din productia de investitii imobiliare” (cont contabil 725) inainte de transferul in contul de profit si pierdere.
”Pondere cifra de afaceri din activitatile mentionate la art. 60 pct.5 din cifra de afaceri totala” se calculeaza ca raport intre “Cifra de afaceri cumulata de la inceputul anului realizata efectiv din activitatea de constructii conform art. 60 pct. 5 din Codul fiscal, inclusiv din luna de raportare” si ”Cifra de afaceri totala cumulata de la inceputul anului, inclusiv din luna de raportare”, inmultit cu 100.
Avand in vedere prevederile legale, beneficiaza de scutirea de la plata impozitului pe venit, reducerea cu 3,75 % a contributiri de asigurari sociale, exceptarea de la plata contributiei de asigurari sociale de sanatate, doar persoane fizice care realizeaza venituri din salarii si asimilate salariilor realizate in baza contractului individual de munca incheiat cu angajatori care desfasoara activitati in domeniul constructiilor si care se incadreaza in conditiile prevazute la art. 60 pct. (5) din Codul fiscal.
Raspuns oferit de specialistii Portal Codul Fiscal, un proiect de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.
Raport GRATUIT
Radierea unei PFA. Noile Studii de Caz cu modificarile din lege
Descarca raportul gratuit
Explicatii clare pentru munca ta zilnica.

Articole similare
Specialistul raspunde: Cum se face trecerea de la impozitul pe profit la impozitul pe veniturile microintreprinderilor?Firmele trebuie sa aiba cel putin un angajat la 31.12.2022 pentru a ramane la plata impozitului micro si in 2023OMFP 3609/2016: Organizarea activitatii de administrare mari contribuabiliCalendarul obligatiilor fiscale ANAF. Termen depunere declaratii fiscale in ianuarie 2018Ce declaratii se depun la 25 noiembrie?Ultimele articole
Raportarea de durabilitate, restransa oficial: obligatia ramane doar pentru anumite firmeAtentie contabili: ACTIVUL NET este bomba cu ceas din bilantul companieiPot fi incadrate serviciile gratuite ca sponsorizare? Ce prevede legeaPlanul de conturi si ghidul de monografii contabile: repere esentiale pentru o contabilitate corectaAfacere cu un singur client mare: ce riscuri apar si cum reduci dependentaArticole similare
Impozitul pe CONSTRUCTII. Cum identificam amenajarile pentru care datoram taxa pe stalp?MDRT vrea sa amenajeze crese si gradinite in spatiile libere ale ANAFCheltuieli ulterioare la imobilizarile corporaleCodul fiscal 2011 - Titlul I (partea a II-a)OG 16/2022 a modificat Codul Fiscal. 3 prevederi importante se aplica de la 1 august 2022Ultimele articole
Doua domenii cu risc fiscal in atentia ANAF. Cine intra in vizorul inspectorilorDezvoltatori imobiliari: cum gestionezi corect fiscalitatea si contabilitatea, de la achizitia terenului pana la vanzarea constructieiANAF a pornit de la o analiza de risc si a ajuns la 15,33 milioane de lei nedeclarati: firma avea si 6.000 de lei cash pe care nu-i putea justificaAcciza la motorina scade cu 20% intre 16-31 august 2026. Cat te costa un plinChestionar de evaluare a riscului fiscal. Identifica nivelul de risc al companiei inaintea ANAFArticole similare
Microintreprindere cu un singur angajat al carui CIM inceteaza. Care este termenul de depunere a D700 pentru trecere la IMPOZIT PE PROFIT?Microintreprindere in 2025. Cum se calculeaza bonificatia introdusa prin OUG 153/2020Inregistrari contracte la fisc. Contract de mandatIMPOZIT PE PROFIT. Ce balanta contabila se ia in calcul pentru impozitul pe profit sem. II 2024?Sume prescrise si facturare. Ce rezolvare propune specialistulUltimele articole
Cum rezolvi spetele dificile si iti sustii deciziile fiscale cand legea lasa loc de interpretari?Ai primit un avans pentru marfa, dar livrarea nu a mai avut loc? Ce faci cu impozitul pe profit si cu TVAConferinta Nationala de Fiscalitate si Contabilitate, 17 noiembrie 2026: 2 ore de dialog cu 2 experti si raspunsuri la intrebarile taleAntifrauda a descoperit facturi fictive de 32 de milioane de lei la firme de recrutareMicrointreprindere fara niciun salariat. Cand treci la IMPOZIT PE PROFIT si cand depui D700Articole similare
Modificari aduse Codului fiscal de Legile 262/2020 si 258/2020. Tabel comparativRedirectionarea impozitului trebuie facuta in maximum 6 luni de la depunerea formularului (Legea 322/2021)Deducerea sponsorizarilor si bonificatii la plata impozitului pe veniturile microintreprinderilorDEDUCERI FISCALE pentru cei cu venituri mici in functie de numarul persoanelor in intretinereOPANAF 819/2019: Registrului entitatilor/unitatilor de cult pentru care se acorda DEDUCERI FISCALE. Formularul de inscriere pentru ONG-uriUltimele articole
D177 respins pentru ca beneficiarul a fost radiat din Registru? Afla daca se poate relua cererea![Q&A]Contractul de mandat: obligatii fiscale, tichete, DEDUCERI FISCALE si medicina muncii pentru administratoriANAF modifica procedura de redirectionare a impozitului pe profit: ce se schimba concret pentru firmeDaca un ONG sponsorizeaza o scoala, aceasta trebuie sa fie inscrisa in Registrul entitatilor/unitatilor de cult pentru deducerea fiscala?Cum te afecteaza impozitul pe venit in cazul unui imprumut personalSfaturi de la experti
Va recomandam
Solutii complete de legislatia munciiDepunere declaratiiPortal PFABlogul specialistuluiCertificatul de atestare fiscalaCodul fiscal Stiri juridiceIdei de afaceriInfoinstitutiiLink-uri utile
Codul muncii Legea pensiilorAfaceri profitabile Declaratii fiscaleLegea contabilitatii Monitorul oficialCodul civilCodul penal Legislatie TVA