Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Amenda OPC. Facturam cu TVA sau fara TVA?

19-Oct-2011
6853

Intrebare: Am primit o amenda de la OPC pentru un certificat de garantie incomplete completat. Am platit-o, dar vrem sa o refacturam furnizorului de la care achizitionam acele produse cu certificate de garantie incomplete. Specificam ca societatea este inregistrata ca platitoare de TVA. Facturam cu TVA sau fara TVA?



Raspuns: Tratamentul fiscal aplicabil este conditionat de prevederile contractului cadrul de vanzare – cumparare incheiat cu furnizorul care se obliga sa ataseze bunurilor livrate certificatele de garantie ale produselor intocmite in baza prevederilor legale cu privire la protectia consumatorilor. De exemplu, daca prin contract s-a prevazut plata de catre furnizor a unei penalitati egale cu orice sanctiune primita de catre cumparator de la organele abilitate, din vina sa, pentru neindeplinirea obligatiei contractuale privind corectitudinea intocmirii certificatului de garantie, firma pe care o reprezentati nu este obligata sa emita factura. Penalitatile reprezinta o consecinta a nerespectarii clauzelor contractuale cu privire la termenele de executie, la termenele de decontare sau la orice alte obligatii asumate prin contract de catre ambele parti participante la o tranzactie. Intocmirea corecta a certificatelor de garantie poate fi considerata obligatie contractuala.

Penalitatile nu intra in baza de impozitare a TVA, motiv pentru care nu trebuie colectata TVA, aspect reglementat in mod expres prin Codul fiscal la art. 137, alin. 3, lit. b) conform caruia "Baza de impozitare nu cuprinde urmatoarele: ...sumele reprezentand daune-interese, stabilite prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila, penalizarile si orice alte sume solicitate pentru neindeplinirea totala sau partiala a obligatiilor contractuale, daca sunt percepute peste preturile si/sau tarifele negociate."

Faptul ca penalitatile nu reprezinta operatiune impozabila rezulta si din prevederile cuprinse la punctul 7 alineatul 9 din normele metodologice de aplicare a articolului art. 129 prin care se reglementeaza faptul ca sumele platite drept compensatie pentru incetarea contractului sau drept penalitati pentru neindeplinirea unor obligatii prevazute de partile contractante nu sunt considerate prestari de servicii efectuate cu plata.

Din acest motiv, pentru penalitatile calculate nu este obligatorie emiterea facturii, dar nici nu se interzice emiterea acesteia. Daca se intocmeste o factura de penalitati, aceasta trebuie emisa fara TVA, cu mentiunea ,,cf. art. 137 alin. 3, lit. b).
Asociatii de proprietari: ghid contabil
Asociatii de proprietari: ghid contabil
Vezi detalii
Regimul fiscal-contabil pentru liber-profesionisti
Regimul fiscal-contabil pentru liber-profesionisti
Vezi detalii
PFA. II. IF. Noua forma de organizare in 2017
PFA. II. IF. Noua forma de organizare in 2017
Vezi detalii


Daca prin contract nu exista o clauza distincta cu privire la penalitatile de acest gen, operatiunea poate fi considerata o facturare de costuri ale cumparatorului in procesul de comercializare a bunurilor, caz in care trebuie colectata TVA prin aplicarea cotei standard de 24%. Practic, se poate considera ca respectivul cumparator face un serviciu vanzatorului prin faptul ca ii comunica instructiunile primite din partea O.P.C. cu privire la modul de intocmire corecta a unui certificat de garantie.

Inregistrarea contabila a cheltuielilor si a veniturilor aferente acestei operatiuni se efectueaza, de regula, prin debitul contului 658 (cheltuiala deductibila) si prin creditul contului 758 (venituri impozabile), in aceiasi luna calendaristica deoarece trebuie respectate prevederile cuprinse la punctul 36 din cadrul sectiunii 7 "Principii contabile generale" din O.M.F.P. nr. 3055 din 29 octombrie 2009 pentru aprobarea
Reglementarilor contabile conforme cu directivele europene. Astfel, prin alin. (1) se reglementeaza faptul ca efectele tranzactiilor si ale unor evenimente trebuie recunoscute atunci cand tranzactiile si evenimentele se produc, nicidecum la momentul in care contravaloarea acestora este incasata sau platita.

De asemenea, prin alineatul (2) se reglementeaza faptul ca "veniturile si cheltuielile care rezulta direct si concomitent din aceeasi tranzactie trebuie recunoscute simultan in contabilitate, prin asocierea directa intre cheltuielile si veniturile aferente, cu evidentierea distincta a acestor venituri si cheltuieli."

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Amenda OPC. Facturam cu TVA sau fara TVA?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

Comentarii (1)

20-Oct-2011

Cum adica Certificat de garantie incomplet? Ce ar fi trebuit sa contina si nu continea respectivul certificat de garantie?





Subiectele saptamanii

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
© 2007 - 2017 RENTROP & STRATON. All rights reserved.