Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Aplicarea impozitului pentru nerezidenti si lipsa certificatului

19-Dec-2011
3813
Intrebare:

O societate din Romania face livrari intracomunitare in UE prin intermediul unor societati-comisionar din statele partenere (Bulgaria). Cum se va proceda in situatia in care aceste nu au certificat?

Nota: Comisionarul isi desfasoara activitatea doar pe teritoriul tarii sale.

Raspuns:

Formularea din intrebare este foarte ambigua si generala pentru a da un raspuns punctual, astfel ca trecem in revista cateva situatii ce ar putea sa fie posibile, urmand ca la precizari suplimentare, sa detaliem raspunsul.

a) Pentru efectuarea de livrari intracomunitare, din punct de vedere fiscal, nu se necesita nici un certificat pentru produse ce nu sunt accizabile. De exemplu, livrez castraveti de la Giurgiu la Ruse cu transportul efectiv al castravetilor din Romania in Bulgaria. In acest caz, se necesita inregistrarea societatii in Registrul operatorilor intracomunitari.

b) Daca produsele sunt accizabile, cum ar fi o livrare de tigari sau bauturi alcoolice, trebuie sa detin in plus autorizatiile specifice livrarilor de produse accizabile. Nu am dreptul sa efectuez operatia economica daca nu sunt autorizat corespunzator inainte de efectuarea livrarii intracomunitare. Suplimentar, se va face inregistrarea societatii in Registrul operatorilor intracomunitari.

c) Pentru factura de comision, primita de la comisionarii din alte state membre, inainte de efectuarea livrarii, trebuie sa fiu inregistrat in Registrul operatorilor intracomunitari. Comisionul este in sfera impozitului datorat de nerezidenti in Romania, conform art. 115 alin. (1) lit. f) din Codul fiscal.

Sunt posibile urmatoarele situatii:

c1) daca la plata facturii de comision nu se detine un certificat de rezidenta fiscala a beneficiarului comisionului in celalalt stat membru, se impoziteaza cu stopaj la sursa cu procentul de 16%, conform art. 116 alin. (2) lit. d) din Codul fiscal;

c2) daca exista certificat de rezidenta fiscala, conform art. 118 din Codul fiscal, impozitarea se efectueaza in cel mai favorabil mod intre prevederile din legislatia interna si cele din conventia de evitare a dublei impuneri semanat intre Romania si statul membru. Subliniem ca certificatul nu are rolul de scutire de impozit, ci posibilitatea de aplicare a conventiei, ce uneori scuteste la impozitare in Romania.

c3) mai sunt unele situatii cand partenerii isi negociaza sumele nete de decontare, fapt ce conduce la determinarea impozitului prin metoda sutei majorate, in sensul ca valoarea facturii platite se determina dupa stabilirea impozitului datorat catre buget, situatie ce conduce la inregistrarea impozitului printr-o cheltuiala nedeductibila, conform art. 21 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal.

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Votati articolul "Aplicarea impozitului pentru nerezidenti si lipsa certificatului":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Urmareste-ne pe Google News
keyboard_double_arrow_right

Atentie contabili!

Atentie, contabili! Modificari importante in Codul fiscal!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti 
E-factura in 2024. TOP 9 Studii de caz


E-factura in 2024. TOP 9 Studii de caz
keyboard_double_arrow_left






Sfaturi de la experti



Subiectele saptamanii

  • E-Factura: Bonurile fiscale SUB si PESTE 100 euro trebuie transmise prin sistem? Care sunt exceptiile

    • Va rugam sa ne clarificati daca incepand cu 01.07.2024 furnizorii nostri care emit bonuri fiscale au obligatia transmiterii acestora prin portal ANAF (e-Factura). Ne referim la bonurile fiscale sub 100 euro, cat si cele peste 100 euro care au CUI societatii noastre pe ele si pentru care dorim sa fim clari in ceea ce priveste deducerea de TVA. Va rugam sa ne precizati si felul in care acestea vor trebuie declarate in D394 ca bon fiscal sau ca factura simplificata. Transmiterea facturilor...» citeste mai departe aici

  • Bunuri/produse cu risc fiscal ridicat 2024 vizate de e-Transport

    • Avem rugamintea sa ne prezentati daca lista cu bunuri cu risc fiscal se modifica cu data de 01.07.2024 si daca da prin ce text de lege, care sunt conditiile obligativitatii e transport pe teritoriul Romaniei, si care sunt conditiile pentru e transport pentru tranzactiile intracomunitare, extracomunitare, marfa in tranzit. Va multumim! RO e-Transport si lista bunurilor cu risc fiscal in 2024 – raspunsul specialistului: Potrivit Ordinului ANAF nr. 802/2022, bunurile cu risc fiscal ridicat...» citeste mai departe aici

  • OUG 87/2024 pentru e-Transport, e-TVA, e-Factura si salariul minim

    • OUG 87/2024, publicata in M. Of. nr. 608/28.06.2024, produce modificari in domeniul e-Transport, e-TVA, e-Factura, precum si in ceea ce priveste tratamentul fiscal al tichetelor de masa pentru salariatii incadrari cu salariul minim. OUG 87/2024 pentru e-Transport, e-TVA, e-Factura si salariul minim I. Referitor la sistemul RO e-transport Pentru utilizatorii sistemului privind transporturile rutiere internationale de bunuri (prevazuti la art. 8 1 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr....» citeste mai departe aici

  • Bon fiscal de combustibil NU trebuie sa fie stampilat pentru a fi inregistrat in contabilitate

    • Compania deconteaza transportul salariatilor la si de la locul de munca, respectand conditiile legale (procedura de acodare, dreptul este prevazut in CIM, etc). Documentul justificativ lunar este bonul fiscal de carburant. Am rugamintea sa imi spuneti daca este obligatoriu ca bonul fiscal de carburant sa fie stampilat. Inregistrare in contabilitate bon fiscal de combustibil – raspunsul specialistuli: Potrivit prevederilor art.V din OG 17/2015, alin.(2) si (3) persoanele fizice, persoanele...» citeste mai departe aici

  • E-Factura. Daca si in ce conditii se transmit in sistem facturile simplificate

    • Va rugam sa ne clarificati daca incepand cu 01.07.2024 furnizorii nostri care emit bonuri fiscale au obligatia transmiterii acestora prin portal ANAF (e-Factura). Ne referim la bonurile fiscale sub 100 euro cat si cele peste 100 euro care au CUI societatii noastre pe ele si pentru care dorim sa fim clari in ceea ce priveste deducerea de TVA. Va rugam sa ne precizati si felul in care acestea vor trebuie declarate in D394 ca si bon fiscal sau factura simplificata. Transmitere facturi...» citeste mai departe aici

  • Amenzi e-Factura. Sanctiunile pentru neinregistrarea facturilor

    • Care sunt sanctiunile pentru neinregistrarea facturilor in e-Factura incepand cu 01.07.2024? Amenzi E-Factura Raspunsul specialistilor de la portalcodulfiscal.ro este urmatorul: Amenzi e-Factura pentru destinatar Primirea si inregistrarea unei facturi emise fara respectarea art. 10 alin. (1) constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda egala cu 15% din valoarea totala a facturii (Art. 13 indice 2 alin. (1) lit. b) din OUG 120/2021). Amenzi e-Factura pentru emitent Emitentul facturii...» citeste mai departe aici

Atentie contabili!

Atentie, contabili!
Modificari importante in Codul fiscal!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

E-factura in 2024. TOP 9 Studii de caz

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016