Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Au dreptul persoanele fizice straine la deduceri personale?

31-Aug-2012
2784
Regula generala privind acordarea deducerilor personale prevede ca acestea sa fie acordate numai persoanelor fizice romane cu domiciliul in Romania, si numai pentru diminuarea veniturilor din salarii realizate la locul unde persoana in calitate de salariat are functia de baza.

O alta regula mai putin vehiculata vizeaza acordarea deducerilor personale in acelasi context de realizare a veniturilor, persoanelor fizice rezidente altele decat cele care au domiciliul in Romania si care indeplinesc conditiile de rezidenta prevazute la art. 7 alin. (1) pct. 23 lit. b) sau c) din Codul fiscal, incepand cu data de 1 ianuarie a anului calendaristic urmator celui in care acestia devin rezidenti in Romania.

Asadar, putem spune ca persoanele fizice straine care indeplinesc urmatoarele conditiile de rezidenta:
? au centrul intereselor vitale ale persoanei este amplasat in Romania,
? sunt prezente in Romania pentru o perioada sau mai multe perioade ce depasesc in total 183 de zile, pe parcursul oricarui interval de 12 luni consecutive, care se incheie in anul calendaristic vizat,
vor beneficia de deduceri personale la locul unde au functia de baza incepand cu data de 1 ianuarie a anului calendaristic urmator celui in care acestia devin rezidenti in Romania.

Aceste persoane vor fi supuse impozitului pe venit pentru veniturile obtinute din orice sursa, atat din Romania, cat si din afara Romaniei, incepand cu data de 1 ianuarie a anului calendaristic urmator celui in care acestia devin rezidenti in Romania. Fac exceptie insa persoanele fizice care dovedesc ca sunt rezidenti ai unor state cu care Romania are incheiate conventii de evitare a dublei impuneri, carora le sunt aplicabile prevederile conventiilor si care vor ramane rezidenti ai statelor respective.

Intrucat criteriul este mai putin restrictiv in prezent fata de situatia anterioara anului 2012 cand aceasta conditie de rezidenta trebuia indeplinita 3 ani consecutivi au fost reglementata situatia persoanelor care prin aceasta modificare s-au regasit in situatia implinirii condisiilor in timpul anului.

Astfel, persoanele fizice nerezidente care au indeplinit conditiile de rezidenta mai sus mentionate vor fi supuse impozitului pe venit pentru veniturile obtinute din orice sursa, atat din Romania, cat si din afara Romaniei, incepand cu anul 2012:
? daca cele 2 conditii de rezidenta de mai sus au fost indeplinite timp de 3 ani consecutivi, pana la 31 decembrie 2011,
? daca cele 2 conditii de rezidenta de mai sus au fost indeplinite in perioada 2010-2011, respectiv in anul 2011.

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Votati articolul "Au dreptul persoanele fizice straine la deduceri personale?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Urmareste-ne pe Google News
E-factura in 2024. TOP 9 Studii de caz

Atentie contabili!

Atentie, contabili!
Modificari importante in Codul fiscal!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
E-factura in 2024. TOP 9 Studii de caz


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016







Sfaturi de la experti



Subiectele saptamanii

  • Declaratia Unica in 2024. Cum se completeaza D212 pentru venituri obtinute din dividende

    • O persoana fizica, ce este si salariata, trebuie sa intocmeasca Declaratia Unica pentru venituri obtinute din dividende (sunt singurele venituri extrasalariale pe care le obtine). In anul 2023 a depus Declaratia Unica cu estimat de 100.000 lei la dividende, deci peste 24 salarii minime, rezultand astfel un CASS de 7.200 lei. Dupa incheierea anului 2023 a constatat ca a ridicat dividende brute in valoare de 64.768 lei (sub 24 salarii minime), practic trebuind sa plateasca CASS in valoare de 3.600...» citeste mai departe aici

  • D300, modificata prin Ordinul 888/2024. Nou formular se utilizeaza incepand cu veniturile lunii mai 2024

    • Un nou formular pentru Declaratia 300 a fost publicat de ANAF prin Ordinul 888/2024. Acesta se utilizeaza incepand cu veniturile lunii mai 2024. OPANAF nr. 888/2024, act normativ prin care se modifica OPANAF nr. 1.253/2021 pentru aprobarea modelului si continutului formularului (300) „Decont de taxa pe valoarea adaugata”, a fost publicat in Monitorul Oficial nr. 448 din 15 mai 2024. Conform Referatului de aprobare, prin art.III, pct.46 din Legea nr. 296/2023, publicata in...» citeste mai departe aici

  • Precizari ANAF privind E-Transport: NU se va impune nicio o taxa suplimentara contribuabililor

    • ANAF aduce, printr-un nou comunicat de presa, cateva precizari referitoare la informatiile aparute in articolele despre ”noua taxa care loveste buzunarul romanilor de la 1 iulie”. Fiscul mentioneaza ca articolele de presa in care se mentioneaza ”noua taxa care loveste buzunarul romanilor de la 1 iulie” dezinformeaza mediul de afaceri, fiind redactate tendentios prin prezentarea in mod personal a cadrului legal RO e-Transport, fara aprofundarea acestuia. Astfel: prin...» citeste mai departe aici

Atentie contabili!

Atentie, contabili!
Modificari importante in Codul fiscal!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

E-factura in 2024. TOP 9 Studii de caz

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016