Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Cadouri pentru angajati. Ce tratament fiscal si contabil se aplica?

27-Nov-2017
702

In randurile urmatoare, ca subiect avem o societate comerciala inregistrata in scopuri de TVA care acorda cadouri angajatilor cu ocazia Craciunului sub forma unui bun a carui valoare individuala este 200 lei + TVA. Vom vedea care sunt inregistrarile contabile aferente pentru cheltuiala sociala de 150 lei si pentru diferenta de 50 lei, precum si care este tratamentul TVA.

Iata raspunsul specialistului:

In primul rand, trebuie retinut faptul ca plafonul de 150 lei/salariat este inclusiv TVA.
In al doilea rand, trebuie sa aveti in vedere faptul ca pentru achizitiile de cadouri, in calitate de persoana impozabila, angajatorul nu are drept de deducere a sumei TVA deductibile inscrise in facturile furnizorilor din Romania, inregistrati in regim normal, in scopuri de TVA deoarece nu se respecta conditia de la art. 297 alin. (4) de la lit. a) la lit. e) conform careia "Orice persoana impozabila are dreptul sa deduca taxa aferenta achizitiilor, daca acestea sunt destinate utilizarii in folosul urmatoarelor operatiuni:
a) operatiuni taxabile;
b) operatiuni rezultate din activitati economice pentru care locul livrarii/prestarii se considera ca fiind in strainatate, daca taxa ar fi deductibila, in cazul in care aceste operatiuni ar fi fost realizate in Romania;
c) operatiuni scutite de taxa, conform art. 294, 295 si 296;…………."

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Consilier Taxe si Impozite pentru Contabili 12 actualizari


Rezolvati rapid si perfect legal orice problema generata de noile reglementari ce modifica in Codul fiscal 4 argumente solide pentru a va abona la Consilier – Taxe si Impozite pentru Contabili 1 Evitati garantat orice greseala fiscala din contabilitate 2 Va rezolvati rapid toate problemele de fiscalitate 3 Salvati sume importante din...

Oferta Speciala
expira in 1 ora 59 min 59 sec


Totusi, valoarea facturilor primite se evidentiaza in jurnalul pentru cumparari, distinct, pe cele doua elemente, respectiv baza de impozitare a TVA si TVA deductibila, si se raporteaza, atat prin decontul de TVA cod 300, la randul 22 "Achizitii de bunuri si servicii taxabile cu cota de 20%, altele decat cele de la rd. 25" si la randul randul 23 alocat pentru "Achizitii de bunuri si servicii taxabile cu cota de 9%" , cat si prin declaratia informativa cod 394, in cartusul C.

Valoarea facturilor primite, raportate la randul 22 (cota TVA 19%) si 23 (cota TVA 9% - dulciuri, fructe) din decontul de TVA cod 300 se inregistreaza, in prima etapa, prin formula:
% = 401 200,00
6458 168,08
4426 31,93 (19%)

Facturile privind cadourile acordate (jucarii, dulciuri, hainute, etc.) oferite salariatilor/copiilor, se raporteaza si prin declaratia informativa cod 394, in cartusul C, chiar daca suma TVA deductibila inscrisa in facturile furnizorilor nu se deduce.
Limitarea integrala a dreptului de deducere a TVA se evidentiaza la randul 28 " SUB-TOTAL TAXA DEDUSA CONFORM ART. 297 SI ART. 298 SAU ART. 300 SI ART. 298 DIN CODUL FISCAL", caz in care nu se mai preia si suma raportata la randul 22 si 23. Inregistrarea contabila a limitarii dreptului de deducere se efectueaza prin formula: 6458 = 4426 pentru suma de 31,93 lei/cadou/copil.

Inregistrarile efectuate in debitul contului 6458 "Alte cheltuieli privind asigurarile si protectia sociala" se supun celor doua limitari d.p.d.v. al impozitului pe profit:
- limitarea la plafonul de 150 lei/persoana;
- limitarea conform prevederilor art. 25 alin. (3) lit. b) pct. 3
" Urmatoarele cheltuieli au deductibilitate limitata: b) cheltuielile sociale, in limita unei cote de pana la 5%, aplicata asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului, potrivit Codului muncii. Intra sub incidenta acestei limite urmatoarele: .....3. cheltuielile reprezentand: cadouri in bani sau in natura, inclusiv tichete cadou oferite salariatilor si copiilor minori ai acestora, servicii de sanatate acord". Aceste prevederi se completeaza cu cele de la pct. 15 alin. (1) din Codul fiscal "Cheltuielile efectuate in baza contractului colectiv de munca, ce intra sub incidenta prevederilor art. 25 alin. (3) lit. b) din Codul fiscal, sunt cheltuielile de natura sociala stabilite in cadrul contractelor colective de munca la nivel national, de ramura, grup de unitati si unitati, altele decat cele mentionate in mod expres in cadrul art. 25 alin. (3) lit. b) din Codul fiscal."

Tratamentul fiscal al acestor cheltuieli d.p.d.v. al impozitului pe profit trebuie inscris in Registrul de evidenta fiscala si apoi raportat prin declaratia anuala privind impozitul pe profit, cod 101.
Diferenta de 50 lei, intre 200 lei si 150 lei reprezinta venit impozabil la salariat de natura unui avantaj in natura deoarece nu se incadreaza in prevederile art. 76 "Definirea veniturilor din salarii si asimilate salariilor" alin. (4) paragraful 2 "Urmatoarele venituri nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit:
a) ......Cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite de angajatori salariatilor, cat si cele oferite in beneficiul copiilor minori ai acestora, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite salariatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, in masura in care valoarea acestora pentru fiecare persoana in parte, cu fiecare ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 150 lei. "


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Amelia Dumitras - Consultant fiscal

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Cadouri pentru angajati. Ce tratament fiscal si contabil se aplica?":
Rating:

Nota: 5 din 2 voturi
Modificarile majore din Codul Fiscal 2018 - exemple si explicatii

Atentie contabili!

Modificari majore in Codul Fiscal 2018

Cititi si respectati noile reguli stabilite de lege
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Modificarile majore din Codul Fiscal 2018 - exemple si explicatii


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • Creanta detinuta asupra unei entitati afiliate nerezidente. Care e rezolvarea propusa de expertul contabil?
    • In analiza urmatoare, dezbatem un punct care se refera la creanta de incasat de la o societate "X nerezidenta, afiliata". Societatea X deschide procedura de dizolvare in luna iunie 2015, firma e instiintata si nu are posibilitatea de a plati datoria. Daca se constituie provizion nedeductibil deoarece nu indeplineste una din conditii: sunt personae afiliate, provizionul va fi nedeductibil 100%: 4118=4111 si 6814 nedeductibil=491. Daca se renunta la creanta de incasat inainte de pronuntarea...» citeste mai departe aici

  • Intrerupere temporara activitate PFA si prelungirea suspendarii activitatii
    • O persoana fizica autorizata care si-a suspendat activitatea pentru o perioada de 3 ani (termen care se implineste in decembrie 2018) mai poate prelungi suspendarea? Ce presupune aceasta procedura? Cand se va dori inchiderea PFA ce pasi trebuie urmati? Iata intrebarile la care vor raspunde, in cele ce urmeaza, specialistii nostri. Rasunsul specialistului Conform informatiilor obtinute de la ONRC, pentru a prelungi perioada de intrerupere temporara a activitatii PFA-ului trebuie sa va prezentati...» citeste mai departe aici

  • Solicitarea numarului unic de identificare a noilor case de marcat - Formularul C801
    • Intrucat se apropie termenul de la care se vor aplica sanctiuni pentru nedotarea cu aparatele de marcat electronice (1 septembrie pentru contribuabilii mari si mijlocii si 1 noiembrie pentru ceilalti contribuabili) reamintim ca utilizatorii caselor de marcat electronice fiscale trebuie sa solicite directiei generale regionale a finantelor publice/ directiei generale de administrare a marilor contribuabili in a carei raza se va instala aparatul, atribuirea numarului unic de identificare din...» citeste mai departe aici

© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Atentie, Contabili!

Modificari majore in Codul Fiscal 2018
Cititi si respectati noile reguli stabilite de lege

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Modificarile majore din Codul Fiscal 2018 - exemple si explicatii

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016