Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Cadouri pentru salariati - Obligatiile angajatorului

28-Feb-2020
1162

Din ce in ce mai multe societati aleg sa ofere salariatilor lor si alte beneficii afara de tichetele de masa, cum ar fi cadouri in bani sau bunuri pentru ei sau copiii lor, cu diverse ocazii prevazute de codul fiscal (cu ocazia sarbatorilor de Paste si Craciun, tichete de vacanta, de ziua de nastere a salariatului etc.) in limita prevazuta de lege. In cazul in care o societate nu are contract colectiv de munca, Regulamentul de ordine interioara si Decizia administratorului emisa cu ocazia fiecarui eveniment sunt suficiente pentru ca aceste beneficii sa fie neimpozabile la salariat si deductibile pentru societate? 

Consilierul nostru juridic Rodica Mantescu ne arata ca, potrivit art. 76 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal urmatoarele venituri nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit: 

a) ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru dispozitive medicale, ajutoarele pentru nastere, ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii ca urmare a calamitatilor naturale, veniturile reprezentand cadouri in bani si/sau in natura, inclusiv tichete cadou, oferite salariatilor, cat si cele oferite pentru copiii minori ai acestora, contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului, contravaloarea serviciilor turistice si/sau de tratament, inclusiv transportul, pe perioada concediului, pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariatii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevazut in contractul de munca. 

 Cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite de angajatori salariatilor, cat si cele oferite in beneficiul copiilor minori ai acestora, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite salariatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, in masura in care valoarea acestora pentru fiecare persoana in parte, cu fiecare ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 150 lei.

Aceeasi prevedere o regasim si in ceea ce priveste contributiile sociale la art. 142 lit. b) din Codul fiscal. 

Astfel cum se poate observa, prevederile legale din Codul fiscal mai sus citate stabilesc ca nu se impoziteaza si nu se taxeaza cu contributii sociale cadourile asa cum este mentionat in contractul de munca acordate cu ocaziile mentionate in suma de maxim 150 lei.

Alte cadouri in bani sau in natura acordate cu alte ocazii sau in cuantum mai mare cu ocaziile mentionate reprezinta venituri impozabile si taxabile cu contributii sociale. Fac exceptie tichetele cadou care sunt acordate cu alte ocazii sociale (mentionate tot in contractul de munca cum ar fi ziua salariatului) decat cele mentionate mai sus (Craciun, Paste, 8 Martie, 1 iunie). Aceste tichete cadou nu sunt taxate cu contributii sociale dar sunt taxate cu impozit pe venit indiferent de cuantum. 



Prin urmare, daca cadourile nu sunt acordate conform contractului de munca, vor fi reconsiderate in venituri salariale taxabile cu toate taxele aferente veniturilor salariale la care se calculeaza dobanzi si penalitati.

Cadourile pot fi reglementate si prin contractul individual de munca prin incheierea unui act aditional nu doar prin contractul colectiv de munca. Asadar, daca nu exista contract colectiv de munca se va incheia act aditional la contractul individual de munca. 
Voucherele de vacanta nu este necesar sa fie mentionate in contractul de munca.

Raspuns oferit de specialistii Portal Codul Fiscal, un proiect de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Cadouri pentru salariati - Obligatiile angajatorului":
Rating:

Nota: 5 din 3 voturi
Codul Fiscal 2020. MODIFICARI importante privind TVA, Impozitul pe Profit si Salarizarea

Atentie contabili!

Codul Fiscal s-a modificat in 2020!​

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2020. MODIFICARI importante privind TVA, Impozitul pe Profit si Salarizarea


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!



Sfaturi de la experti



© 2007 - 2020 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Codul Fiscal s-a modificat in 2020!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Codul Fiscal 2020. MODIFICARI importante privind TVA, Impozitul pe Profit si Salarizarea

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016