Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

CAEN 5629. Cum se poate trece la impozit pe veniturile microintreprinderilor de la cel specific?

07-Iul-2017
741

In analiza de mai jos, avem firma X, cu cod CAEN 5629 - activitate principala, prevazuta in Legea 170/2016 privind impozitul specific si alte activitati secundare, platitoare de impozit pe profit la 31.12.2016, cifra de afaceri 240.000 euro. La 31.01.2017 firma X este platitoare de impozit pe profit, urmand sa treaca si la impozit specific cu 01.02.2017.

Dupa ultimele modificari aduse prin HG. nr. 284/2017 (firmele care au cifra de afaceri cuprinsa intre 100.001 si 500.000 euro, incepand cu 01.02.2017 chiar daca desfasoara activitati privind impozitul specific vor trece la impozitul pe venitul microintreprinderilor). 

Vom stabili daca este corect ca firma X sa se incadreze in vectorul fiscal ca platitoare de impozitul pe venitul microintreprinderilor si sa nu mai fie platitoare de impozit pe profit si impozit specific.


Daca la data de 31 decembrie 2016 societatea era incadrata in categoria societatilor platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor ori daca la data de 1 ianuarie 2017 indeplinea conditiile de la art. 47 din Codul fiscal pentru a fi incadrata in aceasta categorie, respectiv cu venituri obtinute in cadrul plafonului de 100.000 euro, atunci ea ramane platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor, fara sa treaca la impozitul specific reglementat de Legea 170/2016 intrucat acest impozit este reglementat prin derogare de la impozitul pe profit datorat conform Codului fiscal.

Pentru societatile care la data 31 decembrie 2016 au realizat venituri cuprinse intre 100.001 – 500.000 euro exista o dispozitie tranzitorie reglementata la art. 48 alin. (7) din Codul fiscal, conform careia pentru anul 2017 aceste societati devin platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor incepand cu data de 1 februarie 2017.

Potrivit prevederilor pct. 2 indice 1 alin (4) din Normele metodologice de aplicare persoanele juridice romane platitoare de impozit specific unor activitati potrivit prevederilor Legii nr. 170/2016 privind impozitul specific unor activitati nu intra sub incidenta prevederilor art. 48 alin. (7) din Codul fiscal, chiar daca realizeaza venituri si din alte activitati in afara celor corespunzatoare codurilor CAEN pentru care aplica sistemul de declarare si plata a impozitului pe profit.

Potrivit prevederilor art. 3 din Legea 170/2016 si art. 1 alin (3) din Normele metodologice de aplicare, sunt obligate la plata impozitului specific unor activitati, denumit in continuare impozit specific, in conformitate cu prevederile prezentei legi, persoanele juridice romane care la data de 31 decembrie a anului precedent au indeplinit, cumulativ, urmatoarele conditii:

a) aveau inscrisa in actele constitutive, potrivit legii, ca activitate principala sau secundara, una dintre activitatile corespunzatoare codurilor CAEN prevazute la art. 1;
b) nu se afla in lichidare, potrivit legii.

Microintreprinderile care aplica prevederile titlului III din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, la 1 ianuarie 2017 nu aplica impozitul specific unor activitati.

Din prevederile mai sus mentionate reiese ca societatile care la data 31 decembrie 2016 au realizat venituri cuprinse intre 100.001 - 500.000 euro si care au inscris in obiectul de activitate codul CAEN 5629 ( in cazul dvs. ) nu sunt platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor incepand cu data 1 februarie 2017, ci platitoare de impozit specific incepand cu data de 1 ianuarie 2017 si pana cand nu mai indeplinesc conditiile prevazute de Legea 170/2016.

 Asadar, nu trebuie sa va inregistrati ca platitoare de impozit pe veniturilor microintreprinderilor de la 01.02.2017.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Elena Garofil - Consultant fiscal

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "CAEN 5629. Cum se poate trece la impozit pe veniturile microintreprinderilor de la cel specific?":
Rating:

Nota: 2.5 din 2 voturi
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscall

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

© 2007 - 2019 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016