Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Ce obligatii aferente TVA si declaratii are un PFA cand face achizitii intracomunitare?

14-Nov-2014
11122

Ce trebuie sa faca o persoana care doreste sa efectueze achizitii intracomunitare in calitate de PFA?



Daca PFA-ul este neinregistrat in scopuri de TVA (fie ca nu a depasit plafonul, fie ca nu a solicitat, fie ca are o activitate scutita de TVA: in special activitatiile financiare (intermedieri sau cele bancare), dar si cele de sanatate, de asigurari si altele) >>

In cazul achizitiei de bunuri sau servicii UE, PFA trebuie sa procedeze astfel:

a)sa se inregistreze ca platitor de TVA (normal sau special conform art 153^1 din Codul fiscal).

Atragem atentia ca inregistrarea speciala in scop de TVA conform art. 153^1 din Codul fiscal
este numai pentru tranzactii cu parteneri intracomunitari si nu ofera calitatea de platitor de TVA si pentru operatiuni din Romania. In cazul acesta, al inregistrarii speciale, ANAF va va atribui un cod de TVA cu RO diferit de CIF-ul firmei Dvs. Daca PFA insa se inregistreaza normal in scop de TVA, conform art. 153 din Codul fiscal, atunci acesta devine platitor de TVA pentru toate tranzactiile derulate, inclusiv pentru cele cu parteneri din Romania, iar ANAF va adauga atributul fiscal RO la CIF -ul pe care il aveti.

b)sa se inregistreze in Registrul Operatorilor Intracomunitari

c)sa se verifice ca sunt un baza de date europeana

VIES:http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vatResponse.html

d) sa prezinte furnizorului din UE codul fiscal in formatul : RO 123456

e) se primeste factura fara TVA

f) se declara achizitia in declaratia 301 - decont special de TVA, daca inregistrarea in scop de TVA este una speciala si nu normala. Daca inregistrarea in scop de TVA este normala - conform art 153 din Codul fiscal, se va depune decont de TVA formualr 300 si veti efectua taxarea inversa;

g) se declara tranzactia in declaratia 390 : achizitie intarcomunitara de bunuri - cod operatiune A sau achizitie intracomunitara de servicii: cod operatiune S.

h) In cazul inregistrarii speciale in scop de TVA si depunerii Decontului de TVA cod 301 se face plata efectiv la trezorerie in contul de TVA de plata, cu codul de TVA al platitorului respectiv cod de TVA special. Suma de plata este 24% din valoarea facturii de achizitie. In cazul inregistrarii normale in scop de TVA - nu se plateste TVA efectiv ci se efectueaza taxarea inversa iar operatiunea se declara fie la rd. 5, 5.1 si 18,18.1 - achizitia de bunuri, fie la rd. 7, 7.1 si 20, 20.1 - achizitia de servicii.

In cazul in care efectuati numai achizitii intracomunitare de bunuri ( nu si servicii), veti putea efectua astfel de achizitii fara sa solicitati inregistrarea speciala/normala in scop de TVA conform art. 153^1 din Codul fiscal
a pana la plafonul de achizitii de 10.000 euro/an, la curs BNR din 01 ianuarie 2007 (respectiv 35000 lei). In acest caz, iar furnizorul de bunuri din tara UE va va emite factura cu TVA, adica sa platiti TVA-ul din tara respectiva, si nu aveti obligatia depunerii decontului special de tva si declaratia 390.

In cazul in care PFA are cod de TVA cu RO - este deja inregistrat in scop de TVA, va trebui:

a)sa se inregistreze in Registrul Operatorilor Intracomunitari
b)sa se verifice ca sunt un baza de date europeana VIES:http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vatResponse.html
c)sa prezinte furnizorului din UE codul fiscal in formatul : RO 123456
d)se primeste factura fara TVA;
e)se va depune decont de TVA formualr 300 si veti efectua taxarea inversa;

f) se declara tranzactia in declaratia 390 : achizitie intracomunitara de bunuri - cod operatiune A sau achizitie intracomunitara de servicii: cod operatiune S;

g) operatiunea se declara fie la rd. 5, 5.1 si 18,18.1 - achizitia de bunuri, fie la rd. 7, 7.1 si 20, 20.1 - achizitia de servicii

Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Votati articolul "Ce obligatii aferente TVA si declaratii are un PFA cand face achizitii intracomunitare?":
Rating:

Nota: 4.36 din 7 voturi
Urmareste-ne pe Google News
keyboard_double_arrow_right

Atentie contabili!

Atentie, contabili! Modificari importante in Codul fiscal!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti 
E-factura in 2024. TOP 9 Studii de caz


E-factura in 2024. TOP 9 Studii de caz
keyboard_double_arrow_left






Sfaturi de la experti



Subiectele saptamanii

  • Bon fiscal de combustibil NU trebuie sa fie stampilat pentru a fi inregistrat in contabilitate

    • Compania deconteaza transportul salariatilor la si de la locul de munca, respectand conditiile legale (procedura de acodare, dreptul este prevazut in CIM, etc). Documentul justificativ lunar este bonul fiscal de carburant. Am rugamintea sa imi spuneti daca este obligatoriu ca bonul fiscal de carburant sa fie stampilat. Inregistrare in contabilitate bon fiscal de combustibil – raspunsul specialistuli: Potrivit prevederilor art.V din OG 17/2015, alin.(2) si (3) persoanele fizice, persoanele...» citeste mai departe aici

  • E-Factura. Daca si in ce conditii se transmit in sistem facturile simplificate

    • Va rugam sa ne clarificati daca incepand cu 01.07.2024 furnizorii nostri care emit bonuri fiscale au obligatia transmiterii acestora prin portal ANAF (e-Factura). Ne referim la bonurile fiscale sub 100 euro cat si cele peste 100 euro care au CUI societatii noastre pe ele si pentru care dorim sa fim clari in ceea ce priveste deducerea de TVA. Va rugam sa ne precizati si felul in care acestea vor trebuie declarate in D394 ca si bon fiscal sau factura simplificata. Transmitere facturi...» citeste mai departe aici

  • Amenzi e-Factura. Sanctiunile pentru neinregistrarea facturilor

    • Care sunt sanctiunile pentru neinregistrarea facturilor in e-Factura incepand cu 01.07.2024? Amenzi E-Factura Raspunsul specialistilor de la portalcodulfiscal.ro este urmatorul: Amenzi e-Factura pentru destinatar Primirea si inregistrarea unei facturi emise fara respectarea art. 10 alin. (1) constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda egala cu 15% din valoarea totala a facturii (Art. 13 indice 2 alin. (1) lit. b) din OUG 120/2021). Amenzi e-Factura pentru emitent Emitentul facturii...» citeste mai departe aici

Atentie contabili!

Atentie, contabili!
Modificari importante in Codul fiscal!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

E-factura in 2024. TOP 9 Studii de caz

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016