Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Ce regim fiscal se aplica pentru un serviciu de hosting furnizat de un nerezident?

19-Aug-2015
1343

O firma doreste sa achizitoneze hosting pe un site, cu sediul in Irlanda, pentru gazduirea unei platforme online vandute de firma unui client din Romania.

Vom vedea care sunt implicatiile din punct de vedere fiscal (TVA, impozit nerezidenti) in situatiile detaliate mai jos:

- se primeste factura pe hosting pe numele firmei romane care va refactura clientului aceeasi suma cu TVA/fara impreuna cu o alta factura pentru alte servicii legate de hosting pe care le prestam aceeasi firma

- se primeste factura de hosting pe numele firmei romane si se factureaza clientului o suma fixa indiferent de factura din afara

- clientul primeste factura pe numele sau.

Firma din Romania va plati impozit pe nerezidenti? Va fi refacturat clientului?

 

Repartizarea dividendelor in 2017
Repartizarea dividendelor in 2017
Vezi detalii
Microintreprinderea in 2017: impozite, taxe, deduceri
Microintreprinderea in 2017: impozite, taxe, deduceri
Vezi detalii
Regimul fiscal-contabil pentru liber-profesionisti
Regimul fiscal-contabil pentru liber-profesionisti
Vezi detalii


Potrivit art. 7 pct 28 lit. b) din Codul fiscal termenul redeventa reprezinta orice suma ce trebuie platita in bani sau in natura pentru folosirea ori dreptul de folosinta al oricaruia dintre urmatoarele: brevet, inventie, inovatie, licenta, marca de comert sau de fabrica, franciza, proiect, desen, model, plan, schita, formula secreta sau procedeu de fabricatie ori software.Textul legal precizeaza ca nu se considera redeventa, remuneratia in bani sau in natura platita pentru achizitiile de software destinate exclusiv operarii respectivului software, fara alte modificari decat cele determinate de instalarea, implementarea, stocarea sau utilizarea acestuia. De asemenea, nu va fi considerata redeventa remuneratia in bani sau in natura platita pentru achizitia in intregime a drepturilor de autor asupra unui program pentru calculator.

Avand in vedere dispozitiile de mai sus si analiza efectuata asupra naturii serviciului furnizat de catre societatea nerezidenta consideram ca nu indeplineste conditia pentru a fi considerata redeventa ci va fi analizat din perspectiva art. 115 alin. (1) lit. k) potrivit caruia sunt impozabile in Romania veniturile din servicii prestate in Romania de orice natura si in afara Romaniei de natura serviciilor de management, de consultanta in orice domeniu, de marketing, de asistenta tehnica, de cercetare si proiectare in orice domeniu, de reclama si publicitate indiferent de forma in care sunt realizate si celor prestate de avocati, ingineri, arhitecti, notari publici, contabili, auditori.

Avand in vedere faptul ca serviciul de gazduire nu este prestat in Romania consideram ca suma platita societatii irlandeze nu face obiectul impunerii in statul de sursa al venitului astfel ca platitorul roman nu va avea obligatii de retinere la sursa si de declarare. Prezenta certificatului de rezidenta fiscala nu este necesara in conditiile in care venitul realizat de nerezident nu face obiectul impunerii in Romania. In aceste conditii, indiferent de varianta aleasa pentru facturare veniturile realizate de catre societatea din Irlanda nu vor face obiectul vreunei retineri de impozit in Romania si nici a vreunei obligatii declarative.

Indiferent de varianta de lucru aleasa din punctul de vedere al TVA, avand in vedere natura serviciului acesta va fi impozabil in Romania prin aplicarea prevederilor art 133 alin. (2) din Codul fiscal potrivit carora locul de prestare a serviciilor catre o persoana impozabila care actioneaza ca atare este locul unde respectiva persoana care primeste serviciile isi are stabilit sediul activitatii sale economice.

Astfel, persoana obligata la plata taxei pentru operatiunile taxabile din Romania este stabilita de art. 150. Alin. (2) al acestui articol stabileste ca taxa este datorata de orice persoana impozabila, care este beneficiar al serviciilor care au locul prestarii in Romania conform art. 133 alin. (2). Art. 157 alin. (2) din Codul fiscal stabileste pentru situatiile prevazute la de art. 150 alin. (2) ca persoana impozabila va evidentia in decont taxa aferenta serviciilor achizitionate in beneficiul sau atat ca taxa colectata, cat si ca taxa deductibila.

Asadar, in conformitate cu dispozitiile legale de mai sus serviciul va fi impozabil in Romania prin aplicarea regimului de taxare inversa care presupune efectuarea inregistrarii contabile 4426 = 4427 in timp se achizitia serviciului va presupune inregistrarea contabila 628 = 401.

Fiind o achizitie intracomunitara de bunuri operatiunea va face obiectul declararii in Declaratie recapitulativa privind livrarile/achizitiile intracomunitare de bunuri 390 si va fi evidentiata in decontului lunar de TVA, declaratia 300, la randul 7 - Achizitii de bunuri, altele decat cele de la rd.5 si 6, si achizitii de servicii pentru care beneficiarul din Romania este obligat la plata TVA (taxare inversa) si randul 20 - Achizitii de bunuri, altele decat cele de la rd.18 si 19, si achizitii de servicii pentru care beneficiarul din Romania este obligat la plata TVA (taxare inversa).

Utilizarea uneia dintre solutiile avute in vedere trebuie circumstantiata obligatiilor contractuale ce revin fiecareia dintre partile implicate. Asadar, daca se doreste si furnizorul de servicii strain permite este posibila refacturarea intregului pachet de servicii catre beneficiarul din Romania, societatea intermediara purtand raspunderea pentru furnizarea serviciului la nivelul solicitat de catre beneficiar. In schimb, daca societatea doar asigura consultanta in vederea identificarii furnizorului de servicii si transmiterea acestei informatii catre beneficiarul final atunci solutia corecta este de a reflecta operatiunea in mod corespunzator, facturand doar un serviciu de aceasta natura plasat in sfera TVA in Romania.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Justinian Cucu, jurist si expert in proceduri fiscale

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Ce regim fiscal se aplica pentru un serviciu de hosting furnizat de un nerezident?":
Rating:

Nota: 3.33 din 3 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • Editorial: Nu pretul e problema consultantilor fiscali care raman fara clienti
    • Traim in contextul unei economii influentate major de contextul international. Ne place sau nu, trebuie sa privim si catre vecini, dar si peste ocean. Sunt lucruri pe care trebuie sa le avem in vedere atunci cand ne stabilim inclusiv obiectivele financiare pentru anul in curs. In mare, asta cere de la noi sa fim mai prevazatori, mai chibzuiti cand vorbim de bugete si de cheltuieli. Dar ce influenta are actualul context socio-economic asupra clientilor? In mod similar, si pe acestia ii face sa...» citeste mai departe aici

  • ANAF va trimite scrisori pentru esalonarea datoriilor
    • Saptamana aceasta, la 27 martie, premierul Sorin Grindeanu a avut o noua intalnire cu presedintele ANAF, Bogdan Stan, si cu ministrul Finantelor, Viorel Stefan, pentru a evalua la ce nivel de implementare se afla cele 14 masuri noi pe care ANAF ar trebui deja sa le aplice pentru cresterea colectarii veniturilor la bugeutl de stat. Premierul Sorin Grindeanu le-a spus acestora ca va urmari in continuare personal modul in care se va derula activitatea ANAF, cu precadere in ce priveste imbunatatirea...» citeste mai departe aici

  • Legea preventiei va avea o componenta pentru administratia locala. Noua lege se va publica in cateva zile
    • Sunt nenumarate cazurile in care, confruntati cu un control ANAF, nu ati avut la indemana documentele justificative necesare sau nu ati reusit sa argumentati o greseala descoperita de inspectori. Legea Preventiei porneste de la ideea de educare si informare a antreprenorilor, venind in sprijinul acestora printr-o clarificare a unor prevederi pe care acestia trebuie sa le respecte Legea preventiei despre care am scris pe larg aici va include si o componenta privind administratia local. Saptamana...» citeste mai departe aici

  • Vineri, 31 martie 2017 inclusiv, termen limita de declarare a mentiunilor pentru anumite categorii de contribuabili
    • Stim cat de pretioasa este informatia actualizata, mai ales pentru orice profesionist din domeniul fiscal-contabil care isi doreste sa aiba agenda de lucru organizata si cu termene pe care sa le respecte la timp. Cu atat mai mult trebuie sa va informati in aceasta perioada in care, asa cum v-am anuntat deja, ANAF pregateste controale pentru firmele care depun D 101. Va informam ca vineri, 31 martie 2017, este termenul de declarare a mentiunilor, prin formularul 010 "Declaratie de inregistrare...» citeste mai departe aici

  • Ce schimbari va implementa obligatoriu ANAF pana la 15 aprilie 2017!
    • Premierul Sorin Grindeanu a analizat, in cadrul intalnirii de lucru cu reprezentantii Ministerului Finantelor Publice si ANAF, propunerile acestora pentru cresterea gradului de colectare a taxelor si impozitelor si pentru imbunatatirea relatiei dintre administratia fiscala si contribuabilii persoane fizice si juridice. Sunt avute in vedere o serie de masuri urgente cu implementare pana la data de 15 aprilie 2017, dintre care mentionam: Consilierea contribuabililor pentru plata la timp a taxelor...» citeste mai departe aici

  • PFA-ul, inca rentabil. Cum sa minimizezi impozitele si contributiile
    • Este cunoscut faptul ca exista mii de liber-profesionisti (avocati, artisti, arhitecti, medici), care vor sa pastreze in regula tot ce tine de domeniul fiscal-contabil. De asemenea, in fiecare zi se infiinteaza noi PFA-uri, care au ca scop sa fie profitabile. Fie ca sunteti PFA, fie ca va ocupati de contabilitate pentru clienti PFA, este esential sa cunoasteti cu exactitate ce deduceri se pot face ca sa scadeti impozitele, ce taxe sunt sau nu obligatorii si, mai ales, cand sunt obligatorii....» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
© 2007 - 2017 RENTROP & STRATON. All rights reserved.