Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Cesiunea creantei tot catre un nerezident. Cum identificam corect obligatiile de plata?

08-Mai-2017
765

Nerespectarea obligatiilor de plata si declarative sunt aspecte sanctionate dur in cazul unui control fiscal. Tocmai de aceea cunoasterea legislatiei in acest sens trebuie sa fie permanent un avantaj in ce priveste activitatea din domeniul fiscal-contabil si din aria comerciala.

Avem in randurile urmatoare cazul concret in care o societate din Romania inchiriaza bunuri mobile (echipamente) de la un proprietar persoana fizica nerezidenta. Astfel, persoana fizica obtine venituri din redevente pe teritoriul Romaniei. Creanta privind chiria echipamentelor a fost cedata (in baza contractului de cesiune) de catre persoana fizica catre o societatea din alt stat UE. In luna mai societatea a platit suma de 10.000 lei catre firma straina (in baza contractului de cesiune). 

Vom vedea ce obligatii fiscale are societatea din Romania si daca trebuie sa mai retina impozit pe veniturile nerezidentilor sau alt impozit.


Potrivit art. 7 pct. 36 alin. 1 lit. d din Codul fiscal redeventele sunt plati de orice natura primite pentru folosirea ori dreptul de folosinta al oricarui echipament industrial, comercial sau stiintific, container, cablu, conducta, satelit, fibra optica sau tehnologii similare. Ca atare, chiria lunara platita pentru inchirierea unor bunuri mobile (echipamente) este redeventa in sensul definitiei de la art. 7 pct. 36 alin. 1 lit. d din Codul fiscal.

Redeventele platite nerezidentilor reprezinta venituri supuse retinerii la sursa de catre platitorii de venit din Romania conform art. 223 alin. 1 lit. d si art. 224 alin. 1 din Codul fiscal. Impozitul este de 16% din valoarea bruta a redeventei/chiriei, se retine la sursa la momentul platii venitului catre firma nerezidenta, se determina pe baza cursului de schimb comunicat de BNR pentru ziua in care se efectueaza plata venitului catre nerezident si se declara si se plateste la bugetul de stat pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care s-a platit venitul conform art. 224 alin. 1, alin. 4 lit. d si alin. 5 din Codul fiscal (se declara pe baza declaratiei 100). Anual, pana in ultima zi a lunii februarie inclusiv a anului curent pentru anul expirat, in temeiul art. 231 alin. 1 din Codul fiscal societatea platitoare de venit este obligata sa depuna si formularul 207 ”Declaratie informativa privind impozitul retinut la sursa/veniturile scutite, pe beneficiari de venit nerezidenti” aprobat prin OPANAF 3695/2016.



Daca nerezidentul beneficiar de venit prezinta certificat de rezidenta fiscala si exista conventie de evitare a dublei impuneri incheiata de Romania cu statul de rezidenta al beneficiarului de venit, prevederile conventiei se vor aplica cu prioritate conform art. 230 din Codul fiscal.

In situatia prezentata se va calcula, retine si vira impozitul pe veniturile nerezidentilor pentru redeventa (chiria) avand in vedere ca beneficiarul efectiv al redeventei platite este tot un nerezident – societatea din Polonia. Faptul ca creanta initiala privind chiria echipamentelor a fost ulterior cedata/cesionata nu prezinta relevanta din perspectiva impozitului cata vreme chiriasul din Romania a platit venitul/chiria, iar conform art. 224 alin. 3 din Codul fiscal prin plata a unui venit se intelege indeplinirea obligatiei de a pune fonduri la dispozitia creditorului in maniera stabilita prin contract sau prin alte intelegeri convenite intre parti care conduc la stingerea obligatiilor contractuale.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Constanta Popa - Economist

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Cesiunea creantei tot catre un nerezident. Cum identificam corect obligatiile de plata?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016