Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Cheltuieli deductibile pentru PFA

03-Ian-2019
1151

"O persoana fizica autorizata (venituri in sistem real), care presteaza servicii artisice (cantareata), a obtinut un spectacol semnat cu o primarie (prin SEAP), urmand sa-i factureze acestia.La randul ei,persoana fizica autorizata colaboreaza cu alti instrumentisti pe care trebuie sa-i plateasca,cu acestia avand incheiate contracte de colaborare. Sunt deductibile aceste cheltuieli?"

Raspunsul specialistului

Potrivit art. 68 alin. (1) din Codul fiscal:

"(1) Venitul net anual din activitati independente se determina in sistem real, pe baza datelor din contabilitate, ca diferenta intre venitul brut si cheltuielile deductibile efectuate in scopul realizarii de venituri, cu exceptia situatiilor in care sunt aplicabile prevederile art. 68^1 si 69."

La alin. (4) al aceluiasi articol sunt enuntate conditile generale pe care trebuie sa le indeplineasca cheltuielile efectuate pentru a putea fi considerate deductibile:
"(4) Conditiile generale pe care trebuie sa le indeplineasca cheltuielile efectuate in scopul desfasurarii activitatii independente, pentru a putea fi deduse, in functie de natura acestora, sunt:
a) sa fie efectuate in cadrul activitatilor independente, justificate prin documente;
b) sa fie cuprinse in cheltuielile exercitiului financiar al anului in cursul caruia au fost platite;


……………………………….
j) sa fie efectuate in scopul desfasurarii activitatii si reglementate prin acte normative in vigoare;".

De asemenea, in Normele metodologice de aplicare se stipuleaza:
"(5) Sunt cheltuieli deductibile, cu titlul de exemplu urmatoarele:
a) cheltuielile cu achizitionarea de materii prime, materiale consumabile, obiecte de inventar si marfuri;
b) cheltuielile cu lucrarile executate si serviciile prestate de terti;
…………………………..
w) alte cheltuieli efectuate in scopul realizarii veniturilor."

Din aceste prevederi legale reiese faptul ca orice cheltuieli efectuate in scopul realizarii veniturilor sunt cheltuieli deductibile,o alta conditie constand in faptul ca acestea trebuie sa fie platite in cursul anului in care sunt deduse.Din speta de fata se intelege ca persoana fizica autorizata - cantareata - are nevoie de instrumentisti pentru a obtine veniturile pentru care a incheiat contractul cu primaria, asadar cheltuielile cu serviciile prestate de acestia vor fi cheltuieli deductibile.

Observatie:Instrumentistii isi desfasoara activitatea,de regula,sub forma de PFA si emit factura; daca, in schimb,instrumentistii nu sunt inregistrati fiscal, deoarece activitatea lor nu are caracter de continuitate, revine obligatia PFA-ului sa retina la sursa cota de 10% impozit pe venitul obtinut de acestia.

Raspuns oferit de specialistii Portal Codul Fiscal, un proiect de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Cheltuieli deductibile pentru PFA":
Rating:

Nota: 5 din 2 voturi
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscall

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2019 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016