Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Client in insolventa. Stornare TVA colectata din facturi emise si neincasate

26-Nov-2010
10898

Silviu Stoica, valabil la 24-Nov-2010

Intrebare: Un client al societatii noastre si-a declarat starea de insolventa cu 01.11.2010. Noi am procedat la stornarea TVA aferenta facturilor emise de noi si neincasate. Este corect, ce situatii trebuie depus la finante in acest sens? Pe perioada declararii insolventei ANAF-ul nu ii calculeaza majorari si penalitati socieatatii. Dar la expirarea perioadei pentru care si-a declarat insolventa se calculeaza retroactiv sau mai bine spus se recalculeaza majorarile si penalitatile si pe perioada cat a fost in insolventa.

Pune si tu o intrebare Specialistilor in Fiscalitate
Detalii Click Aici

Raspuns: Nu este corecta stornarea TVA colectata din facturile emise si neincasate de la clientul pentru care s-a declarat deschisa procedura insolventei, in conditiile prevazute de Legea 85/2006.

Ajustarea bazei de impozitare, prin stornarea TVA colectata este permisa doar in situatia in care contravaloarea bunurilor livrate sau a serviciilor prestate nu a putut fi incasata din cauza falimentului beneficiarului si numai incepand cu data pronuntarii hotararii judecatoresti de inchidere a procedurii insolventei (prin faliment), hotarare ramasa definitiva si irevocabila, asa cum prevede in mod expres art. 138 lit. d) din Codul fiscal. Pana la pronuntarea definitiva si irevocabila a falimentului beneficiarului, creantele furnizorului/prestatorului se inscriu la masa credala si pot fi partial/integral incasate din sumele realizate si distribuite in urma lichidarii debitorului.


Este adevarat ca pe perioada insolventei organele fiscale nu calculeaza dobanzi si penalitati de intarziere in temeiul art. 1221 Cod procedura fiscala, dar aceasta prevedere se aplica doar debitorilor pentru care s-a deschis procedura insolventei (clientul dvs. aflat in incapacitate de plata), nu si creditorilor acelui debitor (furnizori, prestatori, creditori bugetari etc.). Daca respectivul debitor se redreseaza si iese din procedura de insolventa, fara obligatii, dobanzile si penalitatile de intarziere nu se recalculeaza, situatia nefiind similara cu cea a debitorilor pentru care s-a pronuntat o hotarare judecatoreasca irevocabila prin care a fost desfiintat actul care a stat la baza inregistrarii dizolvarii, reglementata distinct la art. 1222 alin. 2 Cod procedura fiscala.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Client in insolventa. Stornare TVA colectata din facturi emise si neincasate":
Rating:

Nota: 3.33 din 3 voturi
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscall

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2019 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016