Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Compensarea de creante fiscale intre firme fara relatii comerciale. Cum procedam?

02-Iul-2015
3181

In ce masura se poate face compensare de creante fiscale in situatia in care intre doua firme nu exista relatii comerciale? In concret, discutam despre cazul in care firma A are de recuperat bani de la buget - creante fiscale, iar firma B are de plata la buget. Firmele A si B nu au avut tranzactii comerciale, insa B cumpara creanta fata de buget a lui A. Care e procedura de urmat in aceasta situatie?

Prevederile art. 30 din Codul de procedura fiscala reglementeaza cesiunea creantelor detinute de catre contribuabili fata de bugetul consolidat fara sa impuna nici o conditie speciala privind forma de organizare a persoanei cesionarului acesta putand fi orice persoana fizica sau juridica. Conditia procedurala impusa de alin. (2) al art. 30 mentionat mai sus este ca cesiunea sa fie notificata organului fiscal.

Numai de la data notificarii sumele de restituit vor fi transferate de organul fiscal cesionarului si nu cedentului.Justificarea economica a cesiunii creantelor detinute fata de bugetul este determinata de necesitatea incasarii in avans a sumelor cuvenite avand in vedere faptul ca termenul de restituire sau rambursare este de 45 de zile potrivit art. 70 din Codul de procedura fiscala. Desi aceasta operatiune este similara cu cele furnizate de catre banci si alte institutii financiare de natura forfetarii si scontarii persoana cesionarului nu trebuie sa indeplneasca nici o conditie.

Textul art. 30 contine doua alte conditii pentru ca operatiunea sa fie efectuata. Prima este ca sumele de restituit sau rambursat sa fie stabilite (sa existe titlul de creanta care sa le constate: decont cu TVA de rambursat, declaratie anuala privind impozitul pe profit din care rezulta impozit platit in plus, decizie privind sume stabilite in minus ca urmare a inspectiei fiscale, etc.).

Cea de a doua prevedere este aceea ca desfiintarea cesiunii sau constatarea nulitatii acesteia ulterior stingerii obligatiei fiscale nu este opozabila organului fiscal. Asadar, sumele raman restituite cesionarului, cedentul putand solicita acestuia din urma restituire sumelor incasate necuvenit.

In aplicarea art. 30 din Codul de procedura fiscala si in special cu referire la procedura de rambursare a TVA a fost emis Ordinul presedintelui ANAF nr. 1308/2009 privind unele masuri pentru solutionarea deconturilor cu sume negative de TVA cu optiune de rambursare, precum si pentru stingerea prin compensare sau restituire a sumelor reprezentand taxa pe valoarea adaugata aprobata prin decizia de rambursare. Pentru a fi functionala procedura cesiunii este fundamental ca cedentul sa fie deja in posesia unei decizii de rambursare. Cesiunea nu poate fi efectuata doar pe baza dreptului la rambursare nascut pe baza decontului cu optiunea de rambursare ci este necesar a fi certa prin inscrierea in decizia de rambursare. Mecanismul cesiunii presupune mai apoi incheierea contractului de cesiune, notificarea acesteia la organul fiscal pe baza modelului prevazut in anexa la ordinul de mai sus si in final cererea de compensare a creantelor cesionate cu datoriile societatii cesionare catre buget.

Asadar, pentru operatiunea de cesiune de creanta nu este necesara preexistenta unor raporturi juridice intre cedent si cesionar ci doar incheierea unui contract in acest sens.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Dani Cucu, consultant fiscal, director al societatii de consultanta. Global Tax Management S.R.L

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Compensarea de creante fiscale intre firme fara relatii comerciale. Cum procedam?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • AMEF: Retur marfa. Obligativitatea utilizarii bonurilor de retur
    • In general, anumite magazine utilizeaza tipizate bonuri de retur pentru schimbul de produse sau pentru returul produselor. In aceasta situatie, unul dintre specialistii nostri ne va explica daca este obligatorie utilizarea bonurilor de retur si care este cadrul legislativ care reglementeaza acest lucru. Un operator economic a apelat la sfatul specialistului, marturisind ca in cazul in care utilizarea acestor documente nu este impusa de lege, doreste sa renunte la intocmirea lor pentru a...» citeste mai departe aici

  • Presedintele CNIPMMR: Niciodata salariul minim nu s-a marit cu 2 luni inainte de finalul anului
    • Pentru ca Guvernul nu mai are bani, transferul responsabilitatii si al costurilor este trecut in contul mediului privat, printr-o decizie nemaintalnita: aceea de marire a salariului minim la final de an, sustine presedintele Consiliului National pentru Intreprinderi Private Mici si Mijlocii din Romania (CNIPMMR), Florin Jianu. Intr-o declaratie oferita Agerpres, presedintele CNIPMMR a vorbit despre intentia Guvernului de a majora salariul minim inainte de inceputul anului viitor....» citeste mai departe aici

  • Ministrul Finantelor propune reducerea termenului de prescriptie a datoriilor fiscale la 2 ani!
    • Ministrul de Finante ia in calcul posibilitatea reducerii perioadei de prescriptie a datoriilor fiscale, Eugen Teodorovici anuntand ca va face o propunere astfel incat termenul sa scada de la 5 ani, la 2 ani. "ANAF avea multe alte lucruri de facut pana sa ajunga la acest tip de actiune. Ieri (vineri, n.r.) vorbeam cu vicepresedintele de la ANAF, care a pastorit aceasta situatie si care era convins de faptul ca este o masura foarte buna. Atunci mi-a venit si ideea de a propune o modificare...» citeste mai departe aici

  • Ministrul Finantelor, despre posibila inghetare a salariilor: Este o varianta trimisa Comisiei Europene
    • Ministrul Finantelor a anuntat ca documentul prezentat de senatorul PNL, Florin Citu, privind o posibila inghetare a salariilor bugetare, este unul public trimis Comisiei Europene, si reprezinta un document de lucru. "Este un document trimis Comisiei Europene. Domnul senator n-a facut altceva decat sa preia un document public si sa-l puna pe pagina proprie de Facebook. Este un document de lucru, sa spunem asa, o posibila varianta trimisa Comisiei Europene, pentru ca acesta este modul in care...» citeste mai departe aici

© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016