Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Contract de comision incheiat cu o firma nerezidenta. Cand achitam impozitul pe veniturile nerezidentilor?

22-Sep-2016
1557

Avem in vedere legislatia din jurul contractelor de comision cu referire concreta la cele incheiate cu firme nerezidente. Astfel, vom vedea in ce masura contractele de servicii cu firmele nerezidente se declara la Administratia Financiara, avand cazul unui contract de intermediere financiara (incasarea facturilor se va face printr-un portal administrat de o firma care are rezidenta fiscala in Polonia) si stailind daca la comisionul facturat de nerezident se plateste impozit pe veniturile nerezidentilor.

In privinta inregistrarii contractelor la organul fiscal, potrivit art. 8 alin. 8 din Codul fiscal si pct. 3 alin. 20 din Normele metodologice au obligatia inregistrarii acestora numai beneficiarii prestarilor de servicii de natura activitatilor de lucrari de constructii, montaj, supraveghere, consultanta, asistenta tehnica si orice alte activitati generatoare de venituri impozabile, executate de persoane juridice straine sau fizice nerezidente pe teritoriul Romaniei.

In cazul contractului invocat nu se impune declararea lui la organul fiscal teritorial intrucat nu este vorba de o prestare de servicii efectuata pe teritoriul Romaniei. In principiu, se declara acele contracte al caror obiect implica prestarea de servicii pe teritoriul Romaniei, in urma carora persoanele nerezidente prestatoare ar putea avea obligatia inregistrarii unui sediu permanent in Romania.

Avand in vedere ca se specifica ca este vorba, in fapt, de remunerarea nerezidentului sub forma de comision, astfel de venituri obtinute de nerezidenti din Romania se supun impozitului pe veniturile persoanelor nerezidente potrivit art. 223 alin. 1 lit. f din Codul fiscal. Impozitul datorat de persoana fizica nerezidenta se va calcula si retine de catre societatea romaneasca in calitate de platitor de venituri, in lei, la cursul de schimb al pietei valutare comunicat de BNR, pentru ziua in care se efectueaza plata serviciilor si se va vira pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care s-au platit veniturile nerezidentului, dupa cum se prevede la art. 224 alin. 1 si 5 din Codul fiscal.

Cota de impozit aplicabila este de 16% din venitul brut potrivit art. 224 alin. 4 lit. d din Codul fiscal. Impozitul se va declara cu ajutorul declaratiei 100. Anual, pana in ultima zi a lunii februarie inclusiv a anului curent pentru anul expirat, societatea platitoare de venit va fi obligata sa depuna declaratia informativa privind impozitul retinut pentru veniturile cu regim de retinere la sursa/venituri scutite, pe beneficiari de venit nerezidenti prevazuta de art. 231 alin. 1 din Codul fiscal.


Daca persoana fizica nerezidenta prezinta certificatul sau de rezidenta fiscala, eliberat de autoritatile fiscale competente din Polonia, atunci se aplica cu prioritate prevederile art. 13 „comisioane” din Conventia de evitare a dublei impuneri dintre Romania si Polonia, in conformitate cu prevederile art. 1 alin. 3 si art. 230 alin. 1 si 2 din Codul fiscal. In acest caz, in locul cotei de impozit de 16% se va retine cota de impozit de 10% stablita la art. 13 din conventie.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Constanta Popa - Economist

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Contract de comision incheiat cu o firma nerezidenta. Cand achitam impozitul pe veniturile nerezidentilor?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016