Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Contract de mecenat. Cum se pot deduce cheltuielile in urma acordarii unui sprijin financiar?

22-Sep-2017
1853

Va propunem, prin cele de mai jos, situatia in care se doreste acordarea unui sprijin financiar pentru o persoana imobilizata prin materiale medicale. Valoarea totala a investitiei este 5000 lei. Vom vedea care sunt posibilitatile astfel incat cheltuiala sa fie deductibila fiscal (inclusiv TVA), precum si ce documente sunt necesare.

Iata raspunsul specialistului:

Puteti acorda un ajutor material pentru ajutorul unei terte persoane, iar forma legala prin care puteti acorda acest ajutor este contractul de mecenat, care se incadreaza la cheltuielile de sponsorizare pentru o persoana fizica.

Conform art. 1 alin. (3) si alin. (4) din Legii 32/1994 privind sponsorizarea, cu modificarile si completarile ulterioare:

Mecenatul este un act de liberalitate prin care o persoana fizica sau juridica, numita mecena, transfera, fara obligatie de contrapartida directa sau indirecta, dreptul sau de proprietate asupra unor bunuri materiale sau mijloace financiare catre o persoana fizica, ca activitate filantropica cu caracter umanitar, pentru desfasurarea unor activitati in domeniile: cultural, artistic, medico-sanitar sau stiintific -cercetare fundamentala si aplicata.


Actul de mecenat se incheie in forma autentica (la notar) in care se vor specifica obiectul, durata si valoarea acestuia.

Astfel, poate fi incheiat un singur contract, cu plata lunara. 

Poate fi beneficiar al mecenatului orice persoana fizica cu domiciliul in Romania, fara obligativitatea de a fi recunoscuta de catre o persoana juridica fara scop lucrativ sau de catre o institutie publica, care necesita un sprijin in domeniile cultural, artistic, medico-sanitar sau stiintific -cercetare fundamentala si aplicata.

Conform prevederilor de la art. 6 din Legea 32/1994 privind sponsorizarea, cu modificarile si completarile ulterioare, facilitatile prevazute in prezenta lege nu se acorda in cazul:
a)sponsorizarii reciproce intre persoane fizice sau juridice;
b)sponsorizarii efectuate de catre rude ori afini pana la gradul al patrulea inclusiv;
c)sponsorizarii unei persoane juridice fara scop lucrativ de catre o alta persoana juridica care conduce sau controleaza direct persoana juridica sponsorizata.

Dupa indeplinirea acestor formalitati inregistrarea din contabilitate este:
6582/Donatii acordate = 5121/5311

Din punct de vedere fiscal trebuie sa urmariti limitarile ca deductibilitate pentru cheltuielile cu sponsorizarea, asa cum este specificat la art. 25 alin. (4) lit. i) din Codul fiscal:
1. 0,5% din cifra de afaceri;
2. 20% din impozitul pe profit datorat.

Sumele care nu sunt scazute din impozitul pe profit, se reporteaza in urmatorii 7 ani consecutivi. Recuperarea acestor sume se va efectua in ordinea inregistrarii acestora, in aceleasi conditii, la fiecare termen de plata a impozitului pe profit.

La pct. 18 alin. (2) din Normele metodologice, este prezentat un exemplu de calcul privind scaderea din impozitul pe profit datorat a cheltuielilor reprezentand sponsorizarea.
De asemenea, puteti incheia un contract de sponsorizare cu o organizatie nonprofit si aceasta sa doneze persoanei fizice aflate in dificultate suma respectiva.In acest caz, prevederile de la art. 6 din Legea 32/1994 privind sponsorizarea, mai inainte mentioante, raman aplicabile.

 

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Dana Hristu - Consultant fiscal si expert contabil si auditor financiar

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Contract de mecenat. Cum se pot deduce cheltuielile in urma acordarii unui sprijin financiar?":
Rating:

Nota: 3.83 din 3 voturi
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscall

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2019 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016