Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Creditarea societatii de catre salariati. In ce conditii se poate credita firma?

30-Iun-2016
3133

In analiza de mai jos, stabilim in ce masura un angajat poate sa crediteze societatea, care ar fi monografia contabila pentru incasarea sumei de bani si restituirea acesteia, precum si ce documente trebuie intocmite. In cazul in care nu se poate credita firma de catre angajat, care este argumentul.

Da, un salariat poate credita societatea. Se va intocmi contractul de imprumut si dispozitii de incasare/plata pentru sumele acorsate sau restituite. In contractul de imprumut trebuie precizzat daca se percepe si dobanda si care este cuantumul acesteia.

Veniturile sub forma de dobanzi pentru contractele civile incheiate se impun cu o cota de 16% din suma acestora, impozitul fiind final, indiferent de data constituirii raportului juridic. Calculul impozitului datorat de catre platitorii de venit se efectueaza la momentul platii dobanzii, iar plata impozitului se face la momentul platii dobanzii, dupa cum se prevede la art. 97 alin. (2) din Codul fiscal. Impozitul se va declara prin formularul 100.

Asdar, reglementarile in vigoare nu interzic acordarea de imprumuturi de catre persoane fizice societatilor in baza unor contracte civile, avand in vedere ca acordarea imprumuturilor nu este facuta de acesteai cu titlu profesional (ca o banca, o institutie financiara nebancara etc.), dupa cum se prevede la art. 2.158 alin. (2) din Codul civil.

Conform prevederilor Legii 70/2015 sumele incasate/platite de catre o persoana fizica, in baza unui contract de imprumut nu trebuie sa depaseasca 10.000 lei/zi/persoana.

Ce depasaste 10.000 lei se va incasa/plati de catre societate prin banca:


Monografie contabila:
Incasare suma de la o persoana fizica,
5311/5121 = 462

Restituirea imprumutului catre o persoana fizica:
462= 5311/5121

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Dana Hristu - Consultant fiscal si expert contabil si auditor financiar

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Creditarea societatii de catre salariati. In ce conditii se poate credita firma?":
Rating:

Nota: 3.17 din 3 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016