Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Cum se intocmeste factura in cazul prestarilor intracomunitare de servicii

21-Iun-2021
7753

In cazul unei facturi de servicii, emisa catre un beneficiar UE, factura cu TVA 0, avem obligatia sa specificam articolul din codul fiscal in baza caruia facturam fara TVA ?

Raspunsul consultantului fiscal Amelia Dumitras: 


In situatia in care, prin natura sa, serviciul respectiv nu se incadreaza la una din exceptii, sunt aplicabile prevederile regulii generale de la art. 278 alin. (2) din Codul fiscal cunoscuta sub denumierea B2B (business-to-business). Conform acestei reguli, locul prestarii se considera a fi locul unde este stabilit beneficiarul persoana impozabila care comunica prestatorului din Romania un cod valid de TVA emis de autoritatea fiscala din statul sau membru. Aceasta operatiune reprezinta o prestare intracomunitara de servicii neimpozabila la prestatorul din Romania, dar impozabila la beneficiarul din alt stat membru, persoana impozabila.
Conform prevederilor pct. 15 alin. (6) din norme, prestarile intracomunitare de servicii sunt acele servicii pentru care se aplica prevederile art. 278 alin. (2) din Codul fiscal, prestate de prestatori stabiliti in Romania catre beneficiari persoane impozabile care sunt stabiliti pe teritoriul Uniunii Europene "(6) Serviciile pentru care se aplica prevederile art. 278 alin. (2) din Codul fiscal, care sunt prestate de prestatori stabiliti in Romania catre beneficiari persoane impozabile care sunt stabiliti pe teritoriul Uniunii Europene, se numesc prestari de servicii intracomunitare si se declara in declaratia recapitulativa, conform prevederilor art. 325 din Codul fiscal, daca nu beneficiaza de o scutire de taxa. Persoanele impozabile care presteaza astfel de servicii si care nu sunt inregistrate in scopuri de TVA trebuie sa indeplineasca obligatiile specifice de inregistrare in scopuri de TVA prevazute la art. 316 si 317 din Codul fiscal."

Pentru serviciul prestat, persoana impozabila din Romania, inregistrata in scopuri de TVA in regim normal conform prevederilor art. 316 din Codul fiscal are urmatoarele obligatii fiscale si contabile:
sa emita factura pe numele beneficiarului din statul membru, de exemplu, din Italia, prin inscrierea denumirii serviciului prestat conform contractului incheiat/comenzii primite;
sa inscrie in factura emisa pe numele beneficiarului din Italia mentiunea neimpozabil in Romania cf. art. 278 alin. (2) din Codul fiscal sau neimpozabil in Romania cf. art. 44 din Directiva CEE nr. 112/2006 , obligatie reglementata prin articolul 319, alineatul 20, litera l) din Codul fiscal l) in cazul in care este aplicabila o scutire de taxa, trimiterea la dispozitiile aplicabile din prezentul titlu ori din Directiva 112 sau orice alta mentiune din care sa rezulte ca livrarea de bunuri ori prestarea de servicii face obiectul unei scutiri;
sa inregistreze factura in evidenta contabila la cursul valutar al B.N.R. din data emiterii;


sa evidentieze factura emisa in jurnalul pentru vanzari la o baza de impozitare in lei determinata prin utilizarea cursului valutar in vigoare la data emiterii facturii, ca data a exigibilitatii TVA;
sa raporteze operatiunea prin decontul de TVA la randul 3 denumit Livrari de bunuri sau prestari de servicii pentru care locul livrarii/locul prestarii este in afara Romaniei (in UE sau in afara UE), precum si livrari intracomunitare de bunuri, scutite conform art. 294 alin. (2) lit. b) si c) din Codul fiscal, din care: , cu report la randul 3.1 alocat pentru Prestari de servicii intracomunitare care nu beneficiaza de scutire in statul membru in care taxa este datorata ;
sa raporteze operatiunea prin declaratia recapitulativa cod 390 VIES, cu simbolul P.
Astfel, prin factura emisa, prestatorul din Romania nu colecteaza TVA, motiv pentru care factura se inregistreaza in evidenta contabila doar prin formula 411 = 704, analitic distinct, dar numai daca beneficiarul este persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA pe teritoriul comunitar.

 

 

 

Raspuns oferit de specialistii Portal Codul Fiscal. Afla AICI cum poti beneficia si tu de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Cum se intocmeste factura in cazul prestarilor intracomunitare de servicii":
Rating:

Nota: 4 din 9 voturi
Legea pentru Spalarea banilor - Noutati 2021

Atentie contabili!

Legea privind combaterea Spalarii banilor a fost modificata!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Legea pentru Spalarea banilor - Noutati 2021


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!



Sfaturi de la experti



Subiectele saptamanii

© 2007 - 2021 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Legea privind combaterea Spalarii banilor a fost modificata!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Legea pentru Spalarea banilor - Noutati 2021

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016