Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Cursuri de pregatire angajati si drepturi de comercializare

27-Mai-2011
2593
Problema:
O firma SRL din Romania, asociat unic o firma din Austria, primeste de la firma-mama o factura pentru cursuri de pregatire a angajatilor (in Austria) si o factura pentru drepturi de comercializare in Romania a produselor cu numele firmei.

Va rog daca se poate, sa ne precizati care este tratamentul fiscal pentru aceste servicii prestate firmei din Romania, din punct de vedere al impozitului pe nerezidenti? Se declara in Romania aceste contracte?

Solutie:
In opinia noastra sunt aplicabile urmatoarele situatii:
a) Serviciile de pregatire profesionala nu sunt in sfera de aplicare a impozitului pe venitul nerezidentilor. Veniturile realizate de nerezidenti impozabile in Romania sunt enumerate la art. 115 din Codul fiscal.

b)Factura pentru facturarea dreptului de comercializare in Romania de produse cu denumirea societatii din Austria, consideram ca acesta este plata unei redevente, aflata in sfera impozitului pe venitul nerezidentilor, conform art. 115 alin. (1) lit. d) din Codul fiscal.
Agricultura. Monografii contabile specifice
Agricultura. Monografii contabile specifice
Vezi detalii
Contabilitatea stocurilor. Ghid practic
Contabilitatea stocurilor. Ghid practic
Vezi detalii
Asociatii de proprietari: ghid contabil
Asociatii de proprietari: ghid contabil
Vezi detalii

Pentru impozitul pe redeventa, sunt posibile mai multe situatii:
a) aplicarea prevederilor de la art. 117 lit. j) din Codul fiscal , ce stabilesc o posibila scutire de impozit astfel "incepand cu data de 1 ianuarie 2011, veniturile din dobanzi sau redevente, asa cum sunt definite la art. 12419, obtinute din Romania de persoane juridice rezidente in statele membre ale Uniunii Europene sau ale Asociatiei Europene a Liberului Schimb, respectiv Islanda, Principatul Liechtenstein, Regatul Norvegiei, sau de un sediu permanent al unei intreprinderi dintr-un stat membru al Uniunii Europene sau dintr-un stat al Asociatiei Europene a Liberului Schimb, respectiv Islanda, Principatul Liechtenstein, Regatul Norvegiei, situat intr-un alt stat membru al Uniunii Europene sau al Asociatiei Europene a Liberului Schimb, sunt scutite de impozit, daca beneficiarul efectiv al dobanzilor sau redeventelor detine minimum 25% din valoarea/numarul titlurilor de participare la persoana juridica romana, pe o perioada neintrerupta de cel putin 2 ani, care se incheie la data platii dobanzii sau redeventelor".

In intrebare s-a precizat ca societatea din Austria este asociat unic la societea din Romania, astfel daca perioada de detinere a participatiei este de 2 ani calculati la plata redeventei se beneficiaza de scutire de impozit pe redeventa. Documentul justificativ este certificatul de rezidenta fiscala in Austria pentru beneficiar redeventei si documentele constitutive de la registrul comertului pentru societatea din Romania.

b) Daca nu se inregitreaza perioada de detinere de doi ani, atunci sunt posibile urmatoarele doua situatii
b. 1) Daca societatea din Austria nu va comunica certificatul de rezidenta fiscala, atunci societatea din Romania impoziteaza redeventa cu 16%, prin stopaj la sursa la data platii facturii, conform art. 116 alin.(2) lit. d) din Codul fiscal . Daca din ratiuni comerciale nu se poate retine impozitul pe venitul nerezidentilor acesta se va putea inregistra in evidenta contabila pe seama unei cheltuieli nedeductibile, prin metoda sutei majorate, astfel incat valoarea facturii sa fie considerata o valoare neta dupa detreminarea impozitului.

Impozitul se plateste la bugetul de stat pana in data de 25 a lunii urmatoare si se declara prin declaratia 100. Suma se transforma in lei la cursul BNR valabil la data platii facturii.

b.2) Daca societatea din Austria va transmite certificatul de rezidenta fiscala se impoziteaza in cel mai favorabil mod intre cel stabilit in legislatia interna si cel din Conventia de evitare a dublei impuneri semnate intre Romania si Austria, conform art. 118 din Codul fiscal .

Potrivit art. 12 alin. (2) din Conventia cu Austria, aprobata prin Legea 333/2005 , procentul de impozit este de 3% din valoarea redeventei.

Retinem ca pentru toate cazurile, pana pe data de 30 Iunie a anului urmator societatea are obligatia depunerii declaratiei informative privind impozitul pe venitul nerezidentilor retinut/scutit conform art. 119 din Codul fiscal.
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Cursuri de pregatire angajati si drepturi de comercializare":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Control ANAF - 12 solutii pentru a evita amenzile

Atentie contabili!

ANAF face controale drastice in 2017!
Noul Cod Fiscal a modificat legislatia. Amenzile sunt uriase!
Cititi si respectati noile reguli stabilite de lege

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Control ANAF - 12 solutii pentru a evita amenzile"!


 



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • Split TVA: Doar pentru firmele in insolventa, faliment, cu datorii la plata TVA si companiile de stat
    • Modificarea mecanismului de plata defalcata a TVA, trecerea contributiilor sociale din sarcina angajatorului in cea a angajatului si imbunatatirea relatiei statului cu mediul de afaceri au fost principalele teme discutate la inceputul saptamanii la intalnirea premierului Mihai Tudose cu reprezentantii Uniunii Nationale a Patronatului Roman (UNPR). Prim-ministrul Mihai Tudose a precizat ca masura split TVA va fi modificata si flexibilizata in dezbaterile din Parlament, in concordata cu...» citeste mai departe aici

  • Nu veti mai putea plati impozitul pe locuinta fara polita PAD
    • Conform unor noi declaratii, proprietarii din Romania ar putea sa nu mai aiba voie sa-si plateasca impozitul pentru locuinta fara a face dovada existentei unei polite PAD. "Ne gandim la aceasta varianta ca in momentul in care o persoana isi plateste impozitul pentru locuinta sa prezinte si dovada existentei politei PAD. Exista o varianta. Eu cred in preventie si ma incapatanez sa cred ca in felul acesta vom rezolva cele mai multe probleme. Nu trebuie sa amendam oameni pentru ca nu isi fac...» citeste mai departe aici

  • Cheltuieli cu transportul personalului intre puncte de lucru. Ce putem deduce?
    • Prin cele ce urmeaza, vom vedea care este baza legala si ce documente trebuie intocmite (contract comodat, decont cheltuieli, foi de parcurs etc.) in cazul decontarii/deplasarii angajatilor de la un punct de lucru al societatii la alt punct de lucru pentru desfasurarea sarcinilor de serviciu: 1. cu mijlocele de transport in comun 2. cu masina personala a angajatului. Vom stabili daca sunt deductibile aceste cheltuieli la calculul impozitului pe profit. Iata raspunsul specialistului: Permisele de...» citeste mai departe aici

  • Vor fi infiintate agentiile de mediere intre cererea si oferta de munca ziliera
    • Guvernul a aprobat infiintarea agentiilor de mediere intre cererea si oferta de munca ziliera. Aceste structuri vor fi acreditate de catre Agentia Nationala pentru Ocuparea Fortei de Munca (ANOFM), prin agentiile pentru ocuparea fortei de munca judetene, care faciliteaza punerea in legatura a beneficiarilor de lucrari cu zilieri, in vederea stabilirii de raporturi de munca. Infiintarea agentiilor de mediere face parte din masurile prevazute in Programul de Guvernare 2017-2020, la sectiunea...» citeste mai departe aici

  • Cheltuieli cu recreerea salariatilor. Avantaje in natura pentru salariati. Cum inregistram facturile?
    • In analiza urmatoare, o societate a organizat un teambuilding pentru salariati. Nu se poate face dovada prestarii serviciilor de instruire/rapoarte in vederea perfectionarii echipei. Cheltuiala este nedeductibila deoarece nu poate fi justificata necesitatea prestarii acestora in scopul activitatilor desfasurate. TVA -ul aferent cheltuielilor cu teambuilding-ul nu este deductibil. Vom vedea cum se inregistreaza facturile de cazare, masa, cumparaturi si daca se fac deconturi pentru fiecare...» citeste mai departe aici

  • Noi norme tehnice. Emitere atestate de origine pentru exportatori. Noutati aduse de OPANAF 2792/2017
    • In Monitorul Oficial nr. 813 din 13 octombrie 2017 a fost publicat Ordinul presedintelui ANAF nr. 2792 din 28 septembrie 2017 pentru aprobarea Normelor tehnice de inregistrare a exportatorilor in vederea emiterii atestatelor de origine, declaratiilor de origine si declaratiilor pe factura . Retineti ca odata cu acest ordin sunt aprobate Normele tehnice de inregistrare a exportatorilor in vederea emiterii atestatelor de origine, declaratiilor de origine si declaratiilor pe factura. Inregistrarea...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
© 2007 - 2017 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

ANAF face controale drastice in 2017!
Aflati cum sa va aparati de amenzile uriase
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Control ANAF - 12 solutii pentru a evita amenzile"