Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Declarare coasigurati. Cand se pot face deduceri personale?

09-Nov-2017
1749

In analiza urmatoare, tinand cont de prevederile Codului fiscal, salariatii care realizeaza un venit brut de cel putin 3.001 de lei nu beneficiaza de deducere personala, nici pentru ei si nici pentru persoanele aflate in intretinerea lor. Vom vedea daca in acest caz salariatul mai este obligat sa completeze declaratia pe propria raspundere privind acordarea de deduceri pesonale si sa aduca documente justificative privind persoanele in intretinere.

Iata raspunsul specialistului:

Pentru contribuabilii care realizeaza venituri brute lunare din salarii de peste 3.000 lei nu se acorda deducerea personala.

Consideram ca in cazul dat, se vor declara de catre salariati numai persoanele coasigurate, daca acestea exista. Sunt considerate coasigurati, potrivit art. 5 din OPCNAS nr. 581/2014, persoanele asigurate in baza art. 213 alin. (1) lit. b) din Legea nr. 95/2006, respectiv sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflate in intretinerea unei persoane asigurate cu sau fara plata contributiei, in cazul asiguratilor care realizeaza venituri din salarii.

Acestea isi pastreaza calitatea de asigurat si drepturile care decurg din aceasta numai in perioada in care persoana in a carei intretinere se afla are calitatea de asigurat. Asiguratii au dreptul la pachetul de baza de servicii medicale, de la data inceperii platii contributiei la fond, aceste persoane fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate pastrandu-si calitatea de asigurat si drepturile care decurg din aceasta numai in perioada in care persoana in a carei intretinere se afla are calitatea de asigurat.

Redam in continuare prevederile de la art. 5 din OPCNAS nr. 581/2014 cu modificarile si completarile ulterioare:
"(1)Persoanele asigurate in baza art. 213 alin. (1) lit. b), respectiv sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflate in intretinerea unei persoane asigurate cu sau fara plata contributiei, denumite in continuare coasigurati, isi pastreaza calitatea de asigurat si drepturile care decurg din aceasta numai in perioada in care persoana in a carei intretinere se afla are calitatea de asigurat.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Cartea verde a contabilitatii 2018 varianta tiparita


Grabiti-va sa intrati in posesia exemplarului dvs Este cea mai utila lucrare pentru contabili in 2018 Cartea Verde a Contabilitatii 2018 este considerata cea mai buna sursa de solutii pentru problemele fiscal-contabile generate de schimbarile legislative radicale din ultima perioada Fara niciun dubiu Noutatile editiei 2018 a Cartii Verzi a...

Oferta Speciala
expira in 1 ora 59 min 59 sec

(2)Coasiguratii nu pot avea la randul lor coasigurati in baza art. 213 alin. (1) lit. b) din Legea nr. 95/2006, cu modificarile si completarile ulterioare."

Prin urmare, coasigurati pot fi numai sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflate in intretinerea unei persoane asigurate. Nu pot fi coasigurate alte persoane.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Dana Hristu - Consultant fiscal si expert contabil si auditor financiar

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Declarare coasigurati. Cand se pot face deduceri personale?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Modificarile majore din Codul Fiscal 2018 - exemple si explicatii

Atentie contabili!

Modificari majore in Codul Fiscal 2018

Cititi si respectati noile reguli stabilite de lege
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Modificarile majore din Codul Fiscal 2018 - exemple si explicatii


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • MFP a publicat Proiectul de modificare a legii insolventei. Schimbari de ultima ora
    • Ministerul Finantelor a lansat, marti, in dezbatere publica, proiectul pentru modificarea legii insolventei, cu o serie de modificari fata de varianta redactata cu cateva zile anterior. Intre principalele modificari operate se numara introducerea unui termen de 10 zile pe care administratorul judiciar le are la dispozitie pentru a analiza cererile de plati pentru creantele nascute ulterior datei de deschidere a procedurii de insolventa. Anterior publicarii Proiectului de modificare a legislatiei...» citeste mai departe aici

  • Conditii de aplicare a cotei de 1% in cazul microintreprinderilor
    • Care sunt conditiile de aplicare a cotei de 1% in cazul unui SRL? In cele ce urmeaza vom vedea concret cum se aplica legea in cazul unei societati care a indeplinit conditia de minimum 1 salariat, pana la data de 13.07.2018, pentru a beneficia de cota de impozitare de 1% pe veniturile microintreprinderii. Pentru a beneficia fara intrerupere de aceasta cota de impunere, societatea trebuia sa angajeze un nou salariat in cursul trimestrului III (pana la 30.09 inclusiv), cu contract individual de...» citeste mai departe aici

  • Ce contributii sociale trebuie sa plateasca un PFA cu activitatea intr-un stat UE?
    • Care este tratamentul fiscal in cazul unui cabinet medical individual (PFA), care incheie un contract de prestari servicii cu o clinica din Franta? Activitatea se desfasoara in Franta. Specialistii nostri ne vor explica daca taxele se platesc in Romania sau in Franta si vor arata care sunt taxele care se platesc. Raspunsul specialistului Conform art. 11 alin. (3) lit.a) din Regulamentul CE nr. 883/2004 privind coordonarea sistemelor de securitate sociala (Text cu relevanta pentru SEE si pentru...» citeste mai departe aici

  • Sectorul constructiilor din Romania, cel mai mare declin din UE
    • Romania a inregistrat cea mai mare scadere din Uniunea Europeana, in domeniul lucrarilor in constructii, in iulie, comparativ cu luna precedenta, potrivit datelor publicate miercuri de Oficiul European de Statistica (Eurostat). Lucrarile de constructii in Romania au inregistrat un declin semnificativ in luna iulie, de 9,1%, comparativ cu luna precedenta, aceasta fiind cea mai mare scadere lunara a lucrarilor de constructii din Uniunea Europeana. La nivelul Uniunii Europene, lucrarile de...» citeste mai departe aici

  • Studiu: Ce beneficii cer romanii la angajare?
    • Se pare ca intre primele locuri din topul cerintelor salariatilor la angajare se numara… masa de pranz, potrivit analistilor de la Frames. "Multinationalele, cu programul lor de munca infernal, cu taskurile multiple si subdimensionarea schemei de personal, au inceput sa nu mai reprezinte un target atat de important. Inclusiv munca la stat, altadata vazuta drept doar o solutie de avarie, a devenit atractiva, in conditiile in care salariile bugetarilor au crescut semnificativ, in unele...» citeste mai departe aici

  • Director ANRE: Clientii vor fi incurajati sa schimbe furnizorii de energie
    • Prin campaniile pe care le va derula, Autoritatea Nationala de Reglementare in Energie (ANRE) va incuraja schimbarea furnizorilor de energie de catre clienti, sustine directorul ANRE, Claudiu Dumbraveanu. „Noi am incurajat, vom incuraja si acum legea ne si permite, prin unele modificari facute anul acesta, sa popularizam si sa incurajam atitudinile clientilor de schimbare a furnizorilor. in opinia noastra, serviciul universal, asa cum este el definit pe partea de energie electrica, ar...» citeste mai departe aici

© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Atentie, Contabili!

Modificari majore in Codul Fiscal 2018
Cititi si respectati noile reguli stabilite de lege

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Modificarile majore din Codul Fiscal 2018 - exemple si explicatii

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016