Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Declaratia Unica: Pensionarii/salariatii trebuie sa depuna formularul?

04-Iul-2018
5901

Numerosi cititori se intreaba daca exista prevederi care precizeaza ca pensionarii peste 65 de ani sau salariatii cu norma intreaga, care realizeaza venituri si din activitati independente au reduceri de impozit pe venit, CAS si CASS. Asta ar fi una dintre temele abordate in acest studiu de caz. A doua se refera la salariatii care estimeaza realizare de venituri impozabile sub plafonul prevazut pentru plata CASS, mai trebuie ei sa depuna declaratia unica si daca da, trebuie sa ataseze vreun document care sa dovedeasca calitatea de salariat?

Iata ce raspuns a oferit specialistul

1. In ceea ce priveste CAS, art. 150 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, prevede anumite exceptii specifice privind veniturile prevazute la art. 137 alin. (1) lit. b) si b^1), adica venituri din activitati independente si venituri din drepturi de proprietate intelectuala:

”(1) Persoanele fizice asigurate in sisteme proprii de asigurari sociale, care nu au obligatia asigurarii in sistemul public de pensii potrivit legii, precum si persoanele care au calitatea de pensionari nu datoreaza contributia de asigurari sociale pentru veniturile prevazute la art. 137 alin. (1) lit. b) si b^1).

(2) Persoanele fizice care realizeaza venituri din salarii si asimilate salariilor nu datoreaza contributia de asigurari sociale pentru veniturile prevazute la art. 137 alin. (1) lit. b^1).”
Astfel, daca sunteti pensionar, nu datorati CAS; iar daca sunteti salariat nu datorati CAS in situatia in care obtineti venituri din drepturi de proprietate intelectuala.

Referitor la CASS, art. 154 alin. (2) prevede ca persoanele fizice aflate in situatiile prevazute la alin (1) lit. d)-p) (inclusiv persoanele fizice care au calitatea de pensionari sau care realizeaza venituri din salarii), daca realizeaza veniturile prevazute la art. 155, (aici fiind incluse si veniturile din activitati independente), pentru acestea datoreaza contributia de asigurari sociale de sanatate, conform regulilor specifice fiecarei categorii de venituri.

2. Declaratia unica se depune pentru a se determina impozitul pe venit si contributiile sociale pe care le datoreaza o persoana fizica care realizeaza individual sau intr-o forma de asociere, venituri din activitati independente, din drepturi de proprietate intelectuala, din cedarea folosintei bunurilor, din activitati agricole, silvicultura si piscicultura, asadar aveti obligatia de a depune aceasta declaratie completand date cu privire la veniturile estimate pentru anul 2018 (ar. 120 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal).

Potrivit art. 170 din Codului fiscal, contributia de asigurari sociale de sanatate este datorata de persoane fizice care realizeaza veniturile prevazute la art. 155 alin. (1) lit. b)-h) din una sau mai multe surse si/sau categorii de venituri (venituri din activitati independente, venituri din drepturi de proprietate intelecuala, venituri din asocierea cu o persoana juridica, venituri din investitii, venituri din activitati agricole, silvicultura si piscicultura, venituri din alte surse) in situatia in care estimeaza pentru anul curent ca totalul veniturilor din categoriile mai sus mentionate este cel putin egala cu 12 salarii minime brute pe tara, in vigoare la termenul de depunere a declaratiei (1.900 lei * 12 luni = 22.800 lei). Asadar faptul ca persoana este si salariat nu are relevanta in anul 2018, pentru nedatorarea CASS contand doar incadrarea in plafonul de 22.800 lei. Declaratia unica trebuie depusa pentru declararea veniturilor impozabile si determinarea impozitului pe venit, chiar daca nu se datoreaza CASS.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Declaratia Unica: Pensionarii/salariatii trebuie sa depuna formularul?":
Rating:

Nota: 3.89 din 9 voturi
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscall

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • NOUA sesiune de asistenta online de la ANAF: Completarea si depunerea Declaratiei Unice in 2019
    • Agentia Nationala de Administrare Fiscala a organizat miercuri, 20 martie 2019, o noua sesiune de asistenta online pe tema "Completarea si depunerea declaratiei unice pentru declararea impozitului pe veniturile estimate/ norma de venit a se realiza in Romania si contributiile sociale datorate in anul 2019". Foarte multi contribuabili au fost interesati de aceasta sesiune, insa, deocamdata, ANAF nu a oferit prea multe raspunsuri. Cu toate astea, exista promisiunea ca toate intrebarile care...» citeste mai departe aici

  • Ministrul Finantelor, despre amnistia fiscala: Pana in aprilie, vreau sa o avem in Guvern
    • Ministrul Finantelor Publice, Eugen Teodorovici, a declarat, marti, 19 martie, ca pana in luna aprilie este posibil sa “avem” amnistia fiscala in Guvern, aceasta vizand atat mediul privat, cat si pe cel de stat. „Amnistia fiscala vine curand. Cei care ne urmaresc sa nu creada ca pot sa nu plateasca la stat. Este pentru trecut. Aceasta propunere va fi foarte bine primita de mediul de afaceri. Va fi valabila si pentru cei care sunt in esalonari. In aprilie, vreau sa o avem in...» citeste mai departe aici

  • Cifra de afaceri 0 in anumite luni. Cum se acorda scutirile prevazute de OUG 114
    • "O societate din domeniul constructiilor (arhitectura) nu a realizat in luna ianuarie 2019 venituri, a avut CA pe luna ianuarie 0. In luna anterioara, decembrie 2018, a realizat CA aferenta codului CAEN 7111. Pentru luna ianuarie se aplica scutirea/facilitatea din domeniul constructiilor valabila incepand cu luna ianuarie 2019. Dar daca in luna februarie aceeasi societate realizeaza CA exclusiva in domeniul constructiilor, apoi in luna martie are CA=0, se aplica scutirea/facilitatea din domeniul...» citeste mai departe aici

  • Modele de documente utile pentru asociatiile de proprietari
    • Va ocupati de o asociatie de proprietari? Atunci trebuie sa aveti toate aceste documente completate corect. Sunt nici mai mult nici mai putin de 37. Dar vestea buna este ca le puteti avea pe toate cele 37 de documente gata redactate, in concordanta perfecta cu prevederile Legii 196/2018! Folositi lucrarea pe stick 37 documente utile in asociatiile de proprietari ...detalii complete gasiti aici >>click» citeste mai departe aici

© 2007 - 2019 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016