Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Depasire plafon microintreprindere. Care e tratamentul fiscal?

09-Dec-2015
2525

In cazul urmator, avem de-a face cu o societate comerciala platitoare de impozit pe microintreprindere care hotaraste ca pentru stingerea datoriei fata de asociati sa transfere cladirea din patrimoniu catre acestia. Tranzactia depaseste suma de 65.000 lei. Stabilim astfel daca in urma acestei tranzactii societatea va trece la plata impozitului pe profit si ce conditii va trebui sa respecte.

Societatea va deveni platitoare de impozit pe profit prin depasirea plafonului de 65000 eur, conform art. 112^6 din Codul fiscal precum si art112^7. Observam ca, in conformitate cu art.112^7 din Codul fiscal
,in calculul plafonului nu se regasesc ca fiind excluse veniturile din vanzari de bunuri imobile.

Prin urmare, va trebui sa depuneti Declaratia 010 pentru modificarea vectorului fiscal in termen de in termen de 30 de zile de la data de la care nu mai sunt indeplinite oricare dintre cele doua conditii.

Redam mai jos prevederile legale:

"ART. 112^6 Impunerea microintreprinderilor care realizeazavenituri mai mari de 65.000 euro sau venituri din consultanta si management

Daca in cursul unui an fiscal o microintreprindere realizeazavenituri mai mari de 65.000 euro sau ponderea veniturilor realizate din consultantasi management in veniturile totale este de peste 20% inclusiv, aceasta va plati impozit pe profit. Calculul si plata impozitului pe profit se efectueazaincepand cu trimestrul in care s-a depasit oricare dintre limitele prevazute in prezentul articol, luand in considerare veniturile si cheltuielile realizate de la inceputul anului fiscal. Impozitul pe profit datorat reprezintadiferenta dintre impozitul pe profit calculat de la inceputul anului fiscal panala sfarsitul perioadei de raportare si impozitul pe veniturile microintreprinderilor datorat in cursul anului respectiv.

Normele metodologice prevad:

"12. Veniturile luate in calcul la stabilirea limitei de 65.000 euro sau a ponderii veniturilor realizate din consultanta si management in veniturile totale de peste 20% inclusiv sunt aceleasi cu cele care constituie baza impozabila prevazuta la art. 112^7 din Codul fiscal.

13. Cursul de schimb pentru determinarea echivalentului in euro este cel de la inchiderea exercitiului financiar precedent".

ART. 112^7 Baza impozabila

(1) Baza impozabilaa impozitului pe veniturile microintreprinderilor o constituie veniturile din orice sursa, din care se scad:
a) veniturile aferente costurilor stocurilor de produse;
b) veniturile aferente costurilor serviciilor in curs de executie;
c) veniturile din productia de imobilizari corporale si necorporale;
d) veniturile din subventii;
e) veniturile din provizioane si ajustari pentru depreciere sau pierdere de valoare;
f) veniturile rezultate din restituirea sau anularea unor dobanzi si/sau penalitati de intarziere, care au fost cheltuieli nedeductibile la calculul profitului impozabil ;
g) veniturile realizate din despagubiri, de la societatile de asigurare/reasigurare, pentru pagubele produse bunurilor de natura stocurilor sau a activelor corporale proprii;
h) veniturile din diferente de curs valutar;
i) veniturile financiare inregistrate ca urmare a decontarii creantelor si datoriilor in lei in functie de un curs valutar diferit de cel la care au fost inregistrate initial;
j) valoarea reducerilor comerciale acordate ulterior facturarii".


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Irina Coma - Consultant fiscal, expert contabil si auditor

 

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Depasire plafon microintreprindere. Care e tratamentul fiscal?":
Rating:

Nota: 5 din 2 voturi
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscall

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • OFICIAL: Noua procedura de inregistrare a contractele de chirie in 2020!
    • Noua procedura de inregistrare a Contractelor de inchiriere la organele fiscale a fost, in sfarsit, publicata in Monitorul Oficial! Astfel, contractele pot fi din nou inscrise la ANAF, inclusiv online. Desi luand in considerare modificarile Normelor Codului Fiscal din prima parte a anului 2018 rezulta ca nu mai este necesara inregistrarea contractelor la ANAF, cu doua luni inainte de finalul lui 2018, ANAF-ul a pregatit un nou Ordin pentru stabilirea unei noi proceduri de inregistrare a...» citeste mai departe aici

  • Certificatul de atestare fiscala in 2020: Procedura de eliberare a certificatului, MODIFICATA
    • UPDATE 27 noiembrie 2019 Ordinul nr. 3008/2019 care prevede modificarea procedurii de eliberare a certificatului de atestare fiscala a fost publicat in Monitorul Oficial nr. 945 din 26 noiembrie 2019. Prevederile actului normativ intra in vigoare in termen de 30 de zile de la data publicarii in Monitorul Oficial, mai exact acestea se vor aplica incepand cu data de 26 decembrie a.c. Proiectul de Ordin fusese pus in dezbatere publica pe site-ul ANAF la inceputul lunii noiembrie si prevedea...» citeste mai departe aici

  • Tichete cadou acordate de colaboratori. Declaratia Unica administrator SRL
    • Administratorul unei firme primeste in anul 2018 tichete cadou care depasesc valoarea de 24.960. Tichetele cadou sunt declarate de catre colaboratori pe CNP-ul administratorului si i se retine impozitul aferent de catre acestia. Administratorul ar fi avut obligatia sa declare aceste venituri in declaratia unica pentru a plati sanatatea? Daca da, la ce venituri ar trebui incadrate in declaratia unica. Va multumesc anticipat. Raspunsul specialistului Tichetele cadou acordate administratorului de...» citeste mai departe aici

  • Inregistrarea cu intarziere a unor facturi. Cum se va evidentia in contabilitate diferenta de TVA?
    • In urma punctarii fisei cu un furnizor, s-a constatat omiterea inregistrarii unei facturi de la furnizor in valoare de 332.51 lei (cu TVA), factura emisa in anul 2016, cota de TVA fiind de 20%. Avand in vedere ca nu este o valoare foarte mare, poate fi inregistrata in luna curenta? Cum se va evidentia in contabilitate diferenta de TVA? In cazul mentionat, specialistul nostru spune ca se poate asimila cu o eroare contabila, avand in vedere prevederile de la pct. 66 din Reglementarile contabile,...» citeste mai departe aici

© 2007 - 2019 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016