Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Distribuire dividende in euro. Cum veti proceda? Util pentru firme in 2017!

03-Aug-2017
2485

Puteti primi dividendele in euro? In ce conditii este posibila distribuirea de dividende in moneda euro? Cum poate proceda o societate cu suma in valuta, in conditiile in care schimbul valutar presupune cheltuieli suplimentare cu comisioanele precum si diferente de curs valutar?

Iata ce va sfatuieste specialistul:

Operatiunile in valuta se efectueaza cu respectarea prevederilor Regulamentului BNR nr. 4/2005 privind regimul valutar, republicat, cu modificarile si completarile ulterioare.

Conform art. 3 alin. (1) si (1^ 1) din regulament, platile, incasarile, transferurile si orice alte asemenea operatiuni care decurg din vanzari de bunuri si prestari de servicii intre rezidenti, indiferent de raportul juridic care le reglementeaza, se realizeaza numai in moneda nationala (leu), cu exceptia operatiunilor prevazute in anexa nr. 2 «Categorii de rezidenti care pot efectua operatiuni in valuta», care se pot efectua si in valuta.

Platile, incasarile, transferurile si orice alte asemenea operatiuni intre rezidenti care decurg din remunerarea muncii prestate, indiferent de raportul juridic care le reglementeaza, se realizeaza numai in moneda nationala (leu).


Astfel cum prevede alin. (2) si (3) toate celelalte operatiuni intre rezidenti care nu fac obiectul alin. (1) si (1 ^1) pot fi efectuate, in mod liber, fie in moneda nationala (leu), fie in valuta.

Operatiunile prevazute la alin. (2) si in anexa nr. 2 la prezentul regulament se pot efectua si in valuta, numai pe baza acordului de vointa al partilor.

Asadar, operatiunile intre rezidenti care nu decurg din vanzari de bunuri si prestari de servicii ori din remunerarea muncii prestate, precum si operatiunile prevazute in anexa nr. 2 la acest regulament pot fi efectuate in mod liber fie in moneda nationala (leu), fie in valuta, cu mentiunea ca cele in valuta se pot efectua numai pe baza acordului de vointa al partilor.

Prin urmare, avand in vedere prevederile acestui regulament al BNR, apreciem ca plata dividendelor, constituind o alta operatiune care nu face obiectul comertului cu bunuri si servicii poate fi efectuata si in valuta, pe baza acordului de vointa al partilor.

Repartizare profit (conform hotarare AGA):
117 = % Suma in lei : Cursul de schimb al BNR la data platii
457 dividende nete
446 impozit pe dividende

Plata dividende:
457 dividende nete = 5124
Plata impozit pe dividende
446 impozit pe dividend = 5121

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Dana Hristu - Consultant fiscal si expert contabil si auditor financiar


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Distribuire dividende in euro. Cum veti proceda? Util pentru firme in 2017!":
Rating:

Nota: 5 din 2 voturi
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscall

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2019 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016