Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Exercitarea dreptului de deducere TVA pentru spatii comerciale inchiriate. Cum procedam?

03-Oct-2016
2156

In analiza de mai jos, o unitate de cult recunoscuta de statul roman detine in proprietate si spatii comerciale inchiriate la diversi agenti economici. In cazul in care va depasi plafonul de scutire pentru TVA si va deveni platitoare de TVA, stabilim daca va putea deduce TVA-ul aferent facturilor de utilitati. Avand in sarcina sa si intretinerea si reparatiile spatiilor in cauza, vom vedea daca va putea solicita rambursarea de TVA daca opteaza pentru taxarea operatiunilor.

In primul rand, trebuie retinut faptul ca activitatea desfasurata intr-o biserica nu reprezinta operatiune din sfera de aplicare a TVA, motiv pentru care nu se poate considera ca biserica realizeaza operatiuni scutite fara drept de deducere asa cum sunt reglementate prin art. 292 " Scutiri pentru anumite activitati de interes general si scutiri pentru alte activitati " alin. (1) din Codul fiscal
. O operatiune este in sfera de aplicare a TVA daca se efectueaza cu plata. Astfel, pentru activitatile desfasurate pentru sustinerea unui cult religios, biserica se considera persoana neimpozabila d.p.d.v. al TVA. Astfel, conform prevederilor pct. 4 alin. (10) lit. b) din normele de aplicare ale art. 269 "Persoane impozabile si activitatea economica",

"Nu sunt considerate activitati economice: ….. b) livrarea de catre organismele de cult religios a urmatoarelor obiecte: vase liturgice, icoane metalice sau litografiate, cruci, crucifixe, cruciulite si medalioane cu imagini religioase specifice cultului, obiecte de colportaj religios, calendare religioase, produse necesare exercitarii activitatii de cult religios, precum tamaia, lumanarile, cu exceptia celor decorative si a celor pentru nunti si botezuri. "

Reprezinta operatiune din sfera de aplicare a TVA inchirierea de spatii comerciale catre diversi beneficiari. Din momentul inceperii inchirierii de spatii, contra cost, biserica dobandeste calitatea de persoana impozabila doar pentru activitatea economica astfel desfasurata. Dupa dobandirea calitatii de persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA in regim normal, a depasirea cifrei de afaceri de 220.000 lei din operatiuni taxabile sau din operatiuni scutite cu drept de deducere pentru care opteaza in vederea aplicarii regimului normal de taxare, biserica va avea posibilitatea sa exercite dreptul de deducere a sumei TVA deductibile aferente utilitatilor. Totusi, exercitarea acestui drept se va efectua numai pe baza de pro rata in situatia in care nu se poate determina cat din consumul total facturat de catre furnizor este utilizat pentru biserica si cat pentru acele spatii comerciale inchiriate.



Modul de exercitare a dreptului de deducere a sumei TVA deductibile aferente achizitiilor de bunuri si servicii este reglementat in Codul fiscal prin art. 300 denumit "Deducerea taxei pentru persoana impozabila cu regim mixt si persoana partial impozabila" din care rezulta ca o persoana impozabila, inregistrata in scopuri de TVA in regim normal conform prevederilor art. 316, are posibilitatea sa aleaga una din urmatoarele alternative:

- sa deduca, integral, taxa aferenta achizitiilor destinate, exclusiv, realizarii de operatiuni care permit exercitarea dreptului de deducere, inclusiv de investitii destinate realizarii de astfel de operatiuni;

- sa nu deduca taxa aferenta achizitiilor destinate exclusiv realizarii de operatiuni care nu dau drept de deducere, inclusiv pentru taxa aferenta investitiilor destinate realizarii de operatiuni scutite fara drept de deducere.

- sa exercite dreptul de deducere pe baza de pro-rata in situatia achizitiilor pentru care, fie nu se cunoaste destinatia, pentru operatiuni care dau drept de deducere sau pentru operatiuni care nu dau drept de deducere, fie nu se poate determina proportia in care sunt sau vor fi utilizate pentru operatiuni care dau drept de deducere si operatiuni care nu dau drept de deducere.

In astfel de situatii, pentru exercitarea integrala a dreptului de deducere a sumei TVA deductibile aferente consumului de energie electrica, apa, gaze, etc. este recomandabila instalarea de contoare separate pentru fiecare loc de consum. In acest caz, factura se emite de catre furnizor, distinct, pe codul de TVA obtinut de biserica in calitate de persoana impozabila care isi poate exercita, integral dreptul de deducere a TVA, daca:

- spatiile respective sunt inchiriate cu obligativitatea furnizarii de catre locator a utilitatilor, iar locatorul (biserica) opteaza pentru aplicarea regimului normal de taxare in cazul inchirierii spatiului. De retinut este faptul ca inchirierea de spatii este operatiune economica din sfera de aplicare a TVA, scutita fara drept de deducere conform prevederilor art. 292 alin. (2) lit. e) din Codul fiscal;

- locatorul (biserica, in calitate de persoana impozabila) refactureaza chirasului (locatarul), cu TVA colectata, valoarea exacta a consumului efectuat in spatiul inchiriat.

In concluzie, daca inchirierea spatiului se efectueaza cu TVA , iar locatorul factureaza valoarea utilitatilor colectand TVA, nu se mai inregistra TVA de rambursat. Daca locatorul nu opteaza pentru taxarea operatiunilor de inchiriere, exercitarea dreptului de deducere pentru utilitatile aferente nu va fi dedusa, caz in care locatorul nu va avea TVA de rambursat.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Georgeta Serban Matei - Consultant fiscal si expert contabil

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Exercitarea dreptului de deducere TVA pentru spatii comerciale inchiriate. Cum procedam?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • ANAF impoziteaza nuntile! Te casatoresti? Nu uita sa completezi formularul dat de Fisc
    • Abia te-a cerut in casatorie si deja ai inceput sa te gandesti la ce ai de facut: inchirierea salonului pentru marele eveniment, gasirea celui mai bun fotograf si, mai ales, a unei formatii care sa iti tina invitatii pe ring toata noaptea. Nu uita insa de ANAF! Fiscul vrea si el sa faca parte din planurile tale de nunta. Cuplurile de proaspeti casatoriti vor primi formulare de la ANAF in care vor trebui sa declare toate relatiile economice cu partenerii de… nunta. Daca nu ai participat...» citeste mai departe aici

  • Tratament TVA pentru factura primita cu intarziere
    • Care este tratamentul TVA care se aplica unei societati care a primit cu intarziere o factura? Aceasta este una dintre intrebarile la care va raspunde unul dintre specialistii nostri. O societate primeste de la o firma platitoare de TVA o factura cu data din iulie in luna septembrie. Este o factura de stornare, TVA-ul (4426) fiind de -52000 RON. Marfa a fost livrata in septembrie, dar ei insista cu aceasta factura si nu vor sa emita alta in septembrie. Cum trebuie procedat in acest caz? Se face...» citeste mai departe aici

  • Proiect de Ordin MFP: Modificari si completari aduse legislatiei contabile
    • Potrivit unui Proiect de Ordin pus in dezbatere publica, marti, 16 octombrie, de Ministerul Finantelor Publice (MFP), se propun o serie de masuri privind modificarea si completarea unor reglementari contabile. Proiectul de Ordin si Reperatul de aprobare au fost publicate pe site-ul Ministerului si se afla in dezbatere publica pentru 10 zile calendaristice. Mai jos veti regasi cele mai importante modificari aduse planurilor de conturi, amortizarii, raportarii nefinanciare, tratamentului...» citeste mai departe aici

  • Venituri din activitati independente: Pragul pentru calcularea CAS si CASS se modifica de la 1 ianuarie 2019
    • Odata cu modificarea salariului minim pe economie de la 1 ianuarie 2019, va creste si pragul pentru calcularea CAS si CASS in cazul persoanelor care obtin venituri din activitati independente. In Codul Fiscal, Cap. II - Venituri din activitati independente (art. 67 - art. 75), la art. 67, veniturile independente sunt definite astfel: “(1) Veniturile din activitati independente cuprind veniturile din activitati de productie, comert, prestari de servicii si veniturile din profesii liberale,...» citeste mai departe aici

  • PFA: Obligatii privind dotarea cu casa de marcat si emitere bon fiscal
    • Obligativitatea dotarii cu aparat de marcat electronic fiscal revine si profesorilor care ofera meditatii contra cost elevilor? Aceasta este intrebarea la care va raspunde unul dintre consultantii nostri fiscali. Concret, un profesor - persoana fizica autorizata (PFA) care preda ore copiilor (meditatii) vrea sa stie daca are obligatia detinerii si utilizarii casei de marcat pentru incasarile in numerar de la elevi? Raspunsul specialistului Potrivit art 1 alin (1) din Ordonanta de urgenta nr....» citeste mai departe aici

  • Sesiune de asistenta ANAF: Esalonarea la plata a obligatiilor fiscale
    • Agentia Nationala de Administrare Fiscala a organizat, miercuri – 17 octombrie, o noua sesiune de asistenta online, pe tema "Esalonarea la plata a obligatiilor fiscale". Specialistii ANAF au stat la dispozitia contribuabililor pentru a le oferi asistenta in ceea ce priveste aceasta tema. Iata unele dintre intrebarile care si-au gasit raspuns de la specialistii ANAF. Intrebare contribuabil “Buna dimineata. Pot sa vad online daca am obligatii de plata? Multumesc anticipat!”,...» citeste mai departe aici

© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016