Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Factura de avans pentru prestari de servicii intracomunitare. Ce reguli respectam?

04-Aug-2017
3298

Cum tratati corect factura de avans pentru prestari servicii intracomunitare? Ce confuzii trebuie sa evitati? Aflati mai jos! 

Avem astfel ca exemplu o societate cu sediul social in Romania care incaseaza in contul bancar un avans pentru prestari servicii si achizitii utilaje de la o firma straina cu sediul in alt stat UE. Firma din Romania emite factura de avans si o raporteaza in declaratia 390

In cazul in care se emite factura, vom vedea ce informatii va contine, daca se declara in decont si ce se inscrie la rubrica de TVA.

Iata ce ne sfatuieste specialistul:

Conform dispozitiilor de la pct. 95 din Normele metodologice date in aplicare pentru art. 319 din Codul fiscal, redate in continuare:

"95. (1) Persoana impozabila nu are obligatia de a emite facturi conform art. 319 din Codul fiscal pentru avansurile incasate in legatura cu o livrare intracomunitara de bunuri efectuata in conditiile art. 294 alin. (2) din Codul fiscal."



Daca ati emis factura de avans (desi nu aveati aceasta obligatie) pentru prestarile de servicii neefectuate, veti inregistra factura in decontul de TVA la rd. 3 si 3.1 si in declaratia 390 cu cod P.

Prestarile de servicii intracomunitare sunt scutite de TVA cu drept de deducere, conform prevederilor de la art. 278 alin. (2) din Codul fiscal, locul prestarii find considerat la beneficiar.

Factura va avea mentiunea la rubrica TVA "neimpozabil in Romania" sau "Taxare inversa la beneficiar".

La data prestarilor de servicii veti storna factura de avans si veti declara in D 300 si D390 numai diferenta, daca este cazul. Daca factura de avans este egala cu factura de prestari servicii, ca valoare, nu mai raportati nimic in D300 si D390.

Pentru achzitii de bunuri intracomunitare raportati in D 300 si D390 numai facturile primite, nu si plata in avans(fara factura).


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Dana Hristu - Consultant fiscal si expert contabil si auditor financiar

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Factura de avans pentru prestari de servicii intracomunitare. Ce reguli respectam?":
Rating:

Nota: 1.38 din 4 voturi
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscall

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

© 2007 - 2019 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016