Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Factura de transport emisa in valuta sau lei. Cum gestionam diferentele de curs?

13-Oct-2016
356

In analiza urmatoare, avem ca subiect o firma de transport inregistrata in Romania care efectueaza transport de bunuri din alt stat UE in Romania pentru o firma romana. Ambele firma sunt inregistrate in scopuri de TVA. Factura este emisa cu TVA in euro si in lei. Daca plata facturii se va face in euro, vom vedea daca diferentele de curs valutar vor fi inregistrate in conturile de venituri sau cheltuieli, precum si cum procedam si inregistram factura in situatia cand plata se va face in lei.

Conform prevederilor de la art. 319 alin. (23) din Codul fiscal, sumele indicate pe factura se pot exprima in orice moneda cu conditia ca valoarea TVA colectata sau de regularizat sa fie exprimata in lei. In situatia in care valoarea taxei colectate este exprimata intr-o alta moneda, aceasta va fi convertita in lei utilizand cursul de schimb prevazut la art. 290, adica cursul de schimb comunicat de Banca Nationala a Romaniei in ziua anterioara si care este valabil pentru operatiunile care se vor desfasura in ziua urmatoare.

Prin urmare, factura poate fi emisa in orice valuta, de recomandat in moneda in care se incaseaza factura.

Desigur, daca plata se face in valuta veti inregistra diferentele de curs pe seama contului 665 sau 765, dupa caz.

Pentru factura inregistrata in lei, din punct de vedere fiscal la pct. 35 alin.(3) din Normle metodologice de aplicare a Codului fiscal, se prevede ca:

"(3) Pentru livrari de bunuri sau prestari de servicii in interiorul tarii, contractate in valuta cu decontare in lei la cursul de schimb din data platii, diferentele de curs dintre cursul de schimb mentionat in factura intocmita conform alin. (1) si cursul de schimb utilizat la data incasarii nu sunt considerate diferente de pret si nu se emite o factura in acest sens."

PFA. II. IF. Noua forma de organizare in 2017
PFA. II. IF. Noua forma de organizare in 2017
Vezi detalii
Marea Cartea Verde a Monografiilor Contabile
Marea Cartea Verde a Monografiilor Contabile
Vezi detalii
PFA: Taxe, Impozite si Deduceri
PFA: Taxe, Impozite si Deduceri
Vezi detalii


Asadar, diferentele de curs valutar generate de valori diferite intre data facturii si data platii din cauza fluctuatiei de schimb valutar nu se factureaza.

In acest sens, societatea dumneavoastra va inregistra aceste diferente de curs valutar pe seama cheltuielilor si veniturilor din diferente de curs valutar, utilizand conturile 668 "Alte cheltuieli financiare" si 768 "Alte venituri financiare", dupa caz.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Dana Hristu - Consultant fiscal si expert contabil si auditor financiar

 

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Factura de transport emisa in valuta sau lei. Cum gestionam diferentele de curs?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
© 2007 - 2017 RENTROP & STRATON. All rights reserved.