Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Facturare in transe a prestarilor de servicii finalizate. Care vor fi implicatiile fiscale?

05-Sep-2016
493

In randurile de mai jos, avem situatia in care, in cadrul unui contract de prestari servicii, la terminarea lucrarilor se intocmeste un proces-verbal de receptie a lucrarilor semnat de ambele parti. Furnizorul de servicii emite factura de prestari servicii la data receptie lucrarilor doar partial din procesul-verbal de receptie a lucrarilor, prevalandu-se de faptul ca plata se poate face si in transe pentru diferenta factura intocmindu-se la un interval de 30 zile. Care pot fi consecintele pentru beneficiar in aceasta situatie?

In cazul prezentat, o societate presteaza servicii in baza contractului incheiat cu o alta societate.
La finalizarea lucrarilor, in mod corect, se semneaza proces-verbal de receptie a lucrarilor de catre partile contractuale.

Avand in vedere finalizarea lucrarilor si acceptarea lor de catre beneficiar, furnizorul serviciilor prestate are obligatia emiterii facturii cu valoarea totala a acestora si inregistrarea in evidentele contabile proprii ale venitului obtinut si a TVA colectata in momentul semnarii procesului verbal de receptie a lucrarilor.

Conform art.280 coroborat cu art.281 alin.(1) Cod fiscal, faptul generator si exigibilitatea taxei intervine la data livrarii bunurilor si prestarii serviciilor, in cazul de fata acesta fiind momentul in care se semneaza procesul verbal de receptie a serviciilor prestate.

In concluzie, societatea prestatoare de servicii nu respecta prevederile fiscale cu privire la emiterea facturii si inregistrarea in evidentele contabile a venitului si TVA-ului colectat prin faptul ca emite factura partial in functie de suma pe care urmeaza a o incasa de la beneficiarul sau.

Atentionam ca, in acest mod, societatea prestatoare isi diminueaza baza impozabila pentru veniturile luate in calculul impozitului pe profit, precum si pentru TVA de plata in perioada fiscala aferenta, prin neinregistrarea lor in evidentele contabile, riscand ca aceasta fapta sa fie incadrata de catre organele in drept ca si sustragere de la plata obligatiilor la bugetul de stat, respectiv evaziune fiscala, conform prevederilor art. 9 alin.(1) lit.b) din Legea 241/2005 pentru prevenirea si combaterea evaziunii fiscale.

Referitor la societatea beneficiara, aceasta nu poate inregistra in evidentele contabile valoarea serviciului prestat de catre furnizor la valoarea corecta (totala) ce reiese din contractul incheiat si justificata prin procesul-verbal de receptie semnat, avand in vedere ca facturarea este efectuata in transe. In acest mod, beneficiarul nu-si poate deduce cheltuiala totala cu serviciile prestate de furnizor si nici TVA aferenta ci numai in transe, in functie de facturile primite de la furnizorul sau.

PFA. II. IF. Noua forma de organizare in 2017
PFA. II. IF. Noua forma de organizare in 2017
Vezi detalii
Cartea Verde a Contabilitatii pentru PFA
Cartea Verde a Contabilitatii pentru PFA
Vezi detalii
Marea Cartea Verde a Monografiilor Contabile
Marea Cartea Verde a Monografiilor Contabile
Vezi detalii

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Marilena Radulescu - Economist si expert contabil

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Facturare in transe a prestarilor de servicii finalizate. Care vor fi implicatiile fiscale?":
Rating:

Nota: 2.5 din 2 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • Cum se impoziteaza in 2017 bunurile sau serviciile acordate gratuit asociatilor
    • Pentru contribuabilii platitori de impozit pe profit cheltuielile facute in favoarea actionarilor sau asociatilor, altele decat cele generate de plati pentru bunurile livrate sau serviciile prestate contribuabilului, la pretul de piata pentru aceste bunuri sau servicii, sunt cheltuieli nedeductibile la determinarea rezultatului fiscal. Printre altele, sunt considerate cheltuieli facute in favoarea actionarilor sau asociatilor: - bunurile, marfurile si serviciile acordate actionarilor sau...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
© 2007 - 2017 RENTROP & STRATON. All rights reserved.