
Raportul Special
realizat de specialisti
In analiza propusa astazi, unul dintre specialistii nostri va raspunde intrebarilor formulate de reprezentantul unei societati care a obtinut prin Programul National pentru Dezvoltare Rurala, submasura 6.1- "Sprijin pentru finantarea tinerilor fermieri", finantare nerambursabila in valoare de 40.000 euro, semnand contractul de finantare in Octombrie 2018. Prin acest contract, societatea primeste sprijin financiar nerambursabil, in suma forfetara, in doua transe, prima transa fiind de 30.000 euro incasata in Noiembrie 2018, ceea de-a doua de 10.000, urmand a fi incasata la depunerea celei de-a doua transa daca isi indeplineste obiectivele din proiect.
Aceste obiective sunt:
- Obtinerea si vanzarea de produse (fasole, porumb) obtinute din ferma proprie in valoare de 6000 euro
- Achizitionarea unor utilaje agricole in valoare de 2000 euro
- Infiintarea unui site.
Conform Articolul 14 - Contabilitate si controale tehnice si financiare din contractul de finantare:
14(1) Beneficiarul trebuie sa tina înregistrari contabile sistematice si precise referitoare la executarea contractului. Sistemul contabil utilizat va urma procedurile dictate de uzantele profesionale si legale. Pentru fiecare obiectiv trebuie tinuta o evidenta separata, cu toate veniturile si cheltuielile pe perioada de valabilitate a contractului. Beneficiarul are obligatia de a tine o evidenta contabila analitica pentru proiectul finantat prin Programul FEADR si trebuie sa puna la dispozitia expertilor verificatori din cadrul AFIR documente din contabilitatea acestuia.
Care sunt inregistrarile contabile pentru:
PFA II IF Taxe Impozite Deduceri Contributii
Booking & Airbnb Solutii fiscal-contabile pentru companii
Calendarul contabilului vesel 2026
- Inregistrarea contractului de finantare;
- Intregistrarea depuneri si incasarea primei transe;
- Inregistrarea obtineri si vanzarea productiei din ferma proprie;
- Inregistarea depuneri si incasarea celei de-a doua transe.
La pct. 392 din Reglementarile contabile se stabileste ca in categoria subventiilor se cuprind subventiile aferente activelor si subventiile aferente veniturilor. Acestea pot fi primite de la: guvernul propriu-zis, agentii guvernamentale si alte institutii similare nationale si internationale.
Potrivit prevederilor pct. 397 alin. (2), pentru asigurarea corelarii cheltuielilor finantate din subventii cu veniturile aferente, se procedeaza astfel:
a) din punctul de vedere al contului de profit si pierdere:
- in cursul fiecarei luni se evidentiaza cheltuielile dupa natura lor;
- la sfarsitul lunii se evidentiaza la venituri subventiile corespunzatoare cheltuielilor efectuate;
b) din punctul de vedere al bilantului:
- creanta din subventii se recunoaste in corespondenta cu veniturile din subventii, daca au fost efectuate cheltuielile suportate din aceste subventii, sau pe seama veniturilor amanate, daca aceste cheltuieli nu au fost efectuate inca;
- periodic, odata cu cererea de rambursare a contravalorii cheltuielilor suportate sau pe baza altor documente prin care se stabilesc si se aproba sumele cuvenite, se procedeaza la regularizarea sumelor inregistrate drept creanta din subventii.
Subventiile se recunosc, pe o baza sistematica, drept venituri ale perioadelor corespunzatoare cheltuielilor aferente pe care aceste subventii urmeaza sa le compenseze.
In cazul in care intr-o perioada se incaseaza subventii aferente unor cheltuieli care nu au fost inca efectuate, subventiile primite nu reprezinta venituri ale acelei perioade curente.
La pct. 399 alin. (2) se mentioneaza ca in cazul subventiilor a caror acordare este legata de activitatea de productie sau prestari de servicii, recunoasterea acestora pe seama veniturilor se efectueaza concomitent cu recunoasterea cheltuielilor a caror contravaloare urmeaza a fi acoperita din aceste subventii.
La pct.402 alin. (2) se arata ca subventiile pentru active, inclusiv subventiile nemonetare la valoarea justa,se inregistreaza in contabilitate ca subventii pentru investitii si se recunosc in bilant ca venit amanat (contul 475 "Subventii pentru investitii"). Venitul amanat se inregistreaza ca venit curent in contul de profit si pierdere pe masura inregistrarii cheltuielilor cu amortizarea sau la casarea ori cedarea activelor.
Avand in vedere ca aceasta subventie este aferenta pentru productie, cat si pentru achizitie de active, va recomand urmatoarele inregistrari contabile:
1) Dreptul de a primi subventia se recunoaste la momentul aprobarii cererii de finantare prin inregistrarea:
445”Subventii” = 472 ”Venituri inregistrate in avans” si 475 "Subventii pentru investitii".
Incasarea sumelor aprobate se inregistreaza:
5121 ”Conturi la banci in lei” = 445 ”Subventii”
2) Inregistrare productie si vanzare productie proprie
- inregistrare cheltuieli realizare productie:
a) inregistrarea cheltuielilor privind pregatirea terenului in vederea cultivarii:
- pe baza de factura de la furnizor:
628 = 401
- sau pe baza statului de salarii - daca lucrarile se realizeaza cu personal propriu:
641 = 421
64xx = 43xx
b) achizitie material saditor, seminte, ingrasaminte si alte materiale necesare, pe baza de factura de la furnzior si de NIR intocmit de societate:
3025 /3028 analitic fasole = 401
3025 / 3028 analitic porumb, etc = 401
c) consum materiale in baza bonurilor de consum:
6025, 6028=3025/3028
d) inregistrare alte cheltuieli necesare realizarii productiei (energie, apa, amortizare mijloace fixe daca este cazul, etc):
6XX=401
e) la finalul lunii se intocmeste raportul de productie care cuprinde toate cheltuielile, defalcate pe destinatii, efectuate pentru fiecare cultura in parte:
331=711 cu analitice disticte pentru productia de fasole si porumb si totodata veti inregistra la venituri din subventii suma cheltuielilor suportate din aceste subventii:
472”Venituri inregistrate in avans” = 741”Venituri din subventii de exploatare”
In fiecare luna se vor cumula cheltuielile efectuate pe fiecare cultura in parte si totodata inregistrarea la venituri din subventii a sumelor suportate din aceste subventii.
- Realizare productie, recoltare produse:
a) Descarcarea productiei neterminate:
711=331 si inregistrarea produselor finite obtinute:
347=711 la valoarea de inregistrarea
b) Vanzare produse finite:
4111=701
c) descarcare gestiune produse finite:
711=347
Pentru achizitia de utilaje agricole inregistrarea veniturilor din subventii se efectueaza concomitent cu amortizarea acestora:
475 Subventii pentru investitii = 7584 “Venituri din subventii pentru investitii”
3) Pentru a doua transa veti efectua inregistrarea:
445”Subventii” = 472 ”Venituri inregistrate in avans”
Incasarea sumelor aprobate se inregistreaza:
5121 ”Conturi la banci in lei” = 445”Subventii”
Raspuns oferit de specialistii Portal Codul Fiscal, un proiect de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.
Raport GRATUIT
Radierea unei PFA. Noile Studii de Caz cu modificarile din lege
Descarca raportul gratuit
Explicatii clare pentru munca ta zilnica.

Articole similare
Modul traditional de afaceri pus sub presiune de schimbarile economiceCe regim TVA se aplica pentru bunurile second-hand?Vanzarea cladirilor. Tratament contabil si fiscalFermierii eco ar putea primii mai multi baniNoua schema de minimis de 40 mil. euro. Noile facilitati pentru firme si IMM-uriUltimele articole
Planul de conturi si ghidul de monografii contabile: repere esentiale pentru o contabilitate corectaSUBVENTII APIA: tratament fiscal si contabil complet, pentru firme si PFAAi o operatiune contabila neobisnuita si nu esti sigur cum se inregistreaza corect? Afla solutia!Contabilitatea SUBVENTIIlor: reguli de recunoastere, monografie contabila si tratament fiscalContabilitatea unui ONG: ghidul complet pentru sponsorizari, fonduri nerambursabile, TVA si impozit pe profitArticole similare
Finantare nerambursabila. Linie de credit. Inregistrari contabile si TVARevista Romana de Fiscalitate nr. 33, noiembrie 2009 - pagina 2Achizitii servicii de consultanta din stat UE. Cum inregistram si declaram in D300 si D390?Inchiriere imobil. Ajustare TVAA aparut Marea Carte Verde a Monografiilor Contabile 2022. Cuprinde 70 de monografii de maxima actualitateUltimele articole
Pilonul III de pensii facultative: deductibilitate fiscala si inregistrari contabileDecontarea cheltuielilor cu educatia timpurie a copiilor angajatilor. Documente justificative, plafon si monografie contabilaReevaluarea cladirilor in scop contabil si fiscal: este legal ca valoarea contabila sa difere de cea declarata la Taxe locale?Contabilitatea unui ONG: ghidul complet pentru sponsorizari, fonduri nerambursabile, TVA si impozit pe profitAjutorul de minimis: Tratament fiscal-contabil + MonografieArticole similare
IMM-urile primesc de la stat pana la 55.000 euro pentru vanzare produse si servicii. Cum puteti aplicaReglementari noi in domeniul fondurilor externe nerambursabileCNIPMMR are o noua structura de conducere. Florin Jianu e noul presedinte CNIPMMRSubventii si finantarea prin surse proprii. Ce tratament contabil si fiscal se aplica?La Rentrop%Straton sarbatorim Halloween-ul cu REDUCERI de pana la 60% pentru produsele tale preferateUltimele articole
Contabilitatea unui ONG: ghidul complet pentru sponsorizari, FONDURI NERAMBURSABILE, TVA si impozit pe profitPolitici contabile 2025. Nerespectarea reglementarilor in vigoare este amendata cu pana la 10.000 leiProiect adoptat de Camera Deputatilor! PFA-urile pot opta, dupa cel putin un an de functionare, sa devina SRL-uriStart Up Nation 2024. A fost aprobat programul care acorda pana la 50.000 euro pentru stimularea micilor afaceri3 exemple de investitii pentru afacerea ta care iti pot aduce beneficii economice pe termen lungSfaturi de la experti
Va recomandam
Solutii complete de legislatia munciiDepunere declaratiiPortal PFABlogul specialistuluiCertificatul de atestare fiscalaCodul fiscal Stiri juridiceIdei de afaceriInfoinstitutiiLink-uri utile
Codul muncii Legea pensiilorAfaceri profitabile Declaratii fiscaleLegea contabilitatii Monitorul oficialCodul civilCodul penal Legislatie TVA