Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Import bunuri. Cum vom completa in Declaratia informativa cod 394?

08-Iun-2017
660

In analiza de mai jos, avem cazul unei firme platitoare de impozit pe profit si platitoare de TVA. Societatea a facut un import marfa din afara UE. Pentru aceste marfuri plateste TVA calculat in vama cu chitanta si antet ANAF. Vom vedea daca operatiunea de import din afara UE trebuie declarata in declaratia 394 si in declaratia 300, cu mentiunea ca marfa este vanduta apoi in Romania, dar si in alt stat UE.

Intr-adevar, valoarea importului efectuat se raporteaza prin decontul de TVA cod 300 la randul 22 "Achizitii de bunuri si servicii taxabile cu cota de 20%, altele decat cele de la rd. 25", dupa ce a fost evidentiat in jurnalul pentru cumparari. 

Operatiunea de achizitie a marfurilor de la un furnizor dintr-un stat tert reprezinta pentru cumparatorul din Romania un import de bunuri pentru care se datoreaza TVA in vama.

Conform definitiei de la art. 274 lit. a) din Codul fiscal, importul de bunuri este intrarea pe teritoriul Uniunii Europene de bunuri care nu se afla in libera circulatie in intelesul art. 29 din Tratatul privind functionarea Uniunii Europene. Locul importului de bunuri este pe teritoriul statului membru in care se afla bunurile cand intra pe teritoriul european, aspect reglementat prin art. 277 "Locul importului de bunuri" alin. (1) din Codul fiscal. In situatia prezentata, locul importului este pe teritoriul Romaniei. 

Obligat la plata TVA in vama este importatorul definit prin art. 266 "Semnificatia unor termini si expresii" alin. (1) pct. 15 drept persoana pe numele careia sunt declarate bunurile, in momentul in care taxa la import devine exigibila, conform art. 285 si care in cazul importurilor taxabile este obligata la plata taxei conform art. 309 "Persoana obligata la plata taxei pentru importul de bunuri".

Declaratia 101. Ghid de completare si depunere 2018
Declaratia 101. Ghid de completare si depunere 2018
Vezi detalii
50 de umbre ale fiscalitatii
50 de umbre ale fiscalitatii
Vezi detalii
Planul de Conturi general. Functiunea si corespondenta conturilor 2018
Planul de Conturi general. Functiunea si corespondenta conturilor 2018
Vezi detalii

Suma TVA deductibila, inscrisa in declaratia vamala pentru import, poate fi dedusa de catre importator, avand in vedere ca marfurile respective sunt utilizate pentru realizarea de operatiuni taxabile (livrare pe teritoriul Romaniei) sau realizarea de operatiuni scutite cu drept de deducere constand in livrari intracomunitare de bunuri reglementate prin art. 294 alin. (2) lit. a) . Aceasta conditie este reglementata prin art. 297 alin. (4) lit. a) si lit. c) din Codul fiscal "Orice persoana impozabila are dreptul sa deduca taxa aferenta achizitiilor, daca acestea sunt destinate utilizarii in folosul urmatoarelor operatiuni:
a) operatiuni taxabile; c) operatiuni scutite de taxa, conform art. 294, …..;"

Conditia de exercitare a dreptului de deducere este cea reglementata prin art. 299 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal cu privire la obligativitatea detinerii, atat a declaratiei vamale de import in care sa fie inscris importatorul bunurilor, cat si a documentului de plata a TVA in vama "Pentru exercitarea dreptului de deducere a taxei, persoana impozabila trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:…..c) pentru taxa achitata pentru importul de bunuri, altele decat cele prevazute la lit. d), sa detina declaratia vamala de import sau actul constatator emis de organele vamale, care sa mentioneze persoana impozabila ca importator al bunurilor din punctul de vedere al taxei, precum si documente care sa ateste plata taxei de catre importator sau de catre alta persoana in contul sau. ….."

Asa cum se poate constata, exercitarea dreptului de deducere poate fi efectuata, fara a fi conditionata de modalitatea de efectuare a platii sumei TVA datorate in vama, in numerar sau prin virament bancar. Deci, chitanta la care faceti referire reprezinta un document justificativ, atat pentru achitarea TVA in vama, cat si pentru inregistrarea contabila a operatiunii. 

Valoarea importului de bunuri nu se raporteaza prin declaratia informativa cod 394, aspect reglementat in mod expres in O.P.A.N.A.F. nr. 3769 din 23 decembrie 2015 privind declararea livrarilor/prestarilor si achizitiilor efectuate pe teritoriul national de persoanele inregistrate in scopuri de TVA si pentru aprobarea modelului si continutului declaratiei informative privind livrarile/prestarile si achizitiile efectuate pe teritoriul national de persoanele inregistrate in scopuri de TVA, modificat prin O.P.A.N.A.F. nr. 1105 din 29 martie 2016, la pct. 12 cu privire la sectiunea "F. Rezumat declaratie privind operatiunile desfasurate cu persoane impozabile neinregistrate si care nu sunt obligate sa se inregistreze in scopuri de TVA in Romania, nestabilite pe teritoriul Uniunii Europene" .

"Acest cartus contine:

1. numarul total al persoanelor impozabile neinregistrate si care nu sunt obligate sa se inregistreze in scopuri de TVA in Romania, nestabilite pe teritoriul Uniunii Europene, indiferent de numarul operatiunilor; …….
12. nu vor fi declarate operatiunile de import de bunuri (inclusiv in cazul persoanei impozabile pentru care s-a acordat certificat de amanare de la plata in vama a TVA). "

De asemenea, prin aceasta declaratie nu se raporteaza nici taxele vamale, inclusiv TVA , datorate in vama deoarece declaratia este destinata doar raportarii operatiunilor taxabile realizate pe teritoriul Romaniei cu persoanele impozabile, asa cum se reglementeaza, in mod expres, prin art. 1 din O.P.A.N.A.F. nr. 3769 din 23 decembrie 2015 "Persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA in Romania sunt obligate sa declare livrarile de bunuri, prestarile de servicii si achizitiile de bunuri si servicii realizate pe teritoriul Romaniei catre/de la orice persoana, asa cum este definita la art. 266 alin. (1) pct. 24 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare. ". Organul vamal in contul caruia se vireaza taxele vamale nu are calitatea de persoana impozabila. 

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Amelia Dumitras - Consultant fiscal

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Import bunuri. Cum vom completa in Declaratia informativa cod 394?":
Rating:

Nota: 2.75 din 2 voturi
Modificarile majore din Codul Fiscal 2018 - exemple si explicatii

Atentie contabili!

Modificari majore in Codul Fiscal 2018

Cititi si respectati noile reguli stabilite de lege
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Modificarile majore din Codul Fiscal 2018 - exemple si explicatii



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Atentie, Contabili!

Modificari majore in Codul Fiscal 2018
Cititi si respectati noile reguli stabilite de lege

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Modificarile majore din Codul Fiscal 2018 - exemple si explicatii