Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Impozit pe venit realizat de nerezidenti. Deducere TVA.

13-Oct-2011
4241
Intrebare:

Am incheiat (o firma din Romania) un contract de servicii telefonie cu o firma din Turcia. Trebuie sa retin si sa virez impozit pe venit realizat de nerezidenti in Romania? Am dreptul sa deduc TVA? Mentionez ca am furnizori in Turcia.

Raspuns:

Pentru a prezentarea unui tratament fiscal corect ar fi fost necesare mai multe detalii referitoare la modalitatea de furnizare a serviciilor de telefonie de catre firma din Turcia in calitate de prestator. Totusi, in situatia in care serviciul este prestat de catre firma din Turcia pe teritoriul Turciei, tratamentul fiscal este urmatorul:

  • d.p.d.v. al TVA, in situatia in care serviciile de telefonie sunt prestate de catre sediul activitatii economice din Turcia, valoarea facturata a acestora este impozabila pe teritoriul Romaniei prin aplicarea regimului de taxare inversa care se materializeaza prin formula contabila 4426 = 4427.
Taxarea se efectueaza prin aplicarea cotei standard TVA la o baza de impozitare determinata in lei prin aplicarea cursului valutar al B.N.R. in vigoare la data emiterii facturii de catre prestator. Astfel, pentru aceasta operatiune se aplica regula generala de taxare de la art. 133 alin. (2) din Codul fiscal prin care locul prestarii este considerat a fi locul unde este stabilit beneficiarul serviciului, deci in Romania. Aceasta regula de taxare este cunoscuta sub denumirea B2B "business to business" prin care se recunoaste faptul ca ambele parti participante la tranzactie, respectiv prestatorul si beneficiarul au calitatea de persoane impozabile.

Regula generala de taxare de la art. 133 alin. (2) din Codul fiscal aplicabil in Romania este armo-nizata cu prevederile art. 44 din Directiva CEE nr. 112/2006 modificata prin Directiva CEE nr. 8/2008, care, la randul ei, stabileste ca locul de taxare trebuie sa fie "locul in care are loc consumul".

Aplicarea regimului de taxare inversa trebuie evidentiata atat in jurnalul pentru cumparari aferent rulajului debitor al contului 4426 cat si in jurnalul pentru vanzari aferent rulajului creditor al contului 4427.

Valoarea in lei a operatiunii se raporteaza prin decontul de TVA la urmatoarele randuri:

- la randul 7 denumit "Achizitii de bunuri, altele decat cele de la rd. 5 si 6, si achizitii de servicii pentru care beneficiarul din Romania este obligat la plata TVA (taxare inversa)", dar fara reportarea la randul 7.1 i 7.1.1.;

- randul 19, dar fara reportarea la randul 19.1 si 19.1.1.

Daca serviciile de telefonie sunt prestate prin intermediul unui sediu fix aflat pe teritoriul Romaniei, firma din Turcia trebuie sa se inregistreze in scopuri de TVA in Romania si sa emita facturi cu TVA colectata pentru care beneficiarul din Romania isi poate exercita dreptul de deducere numai daca serviciile respective sunt destinate realizarii de operatiuni taxabile.

Recunosc faptul ca nu inteleg la ce va referiti prin mentiunea "am furnizori in Turcia". Oricum, in situatia in care furnizorii din Turcia emit facturi cu TVA aplicabil in Turcia, nu aveti drept de deducere. Suma TVA facturata de catre partenerul din Turcia reintregeste costul de achizitie al serviciului.

  • d.p.d.v. al impozitului pe venituri persoane nerezidente, prin natura lor, serviciile de telefonie achitate partenerului din Turcia nu reprezinta venituri impozabile obtinute din Romania astfel incat sa fie obligatorie retinerea la sursa a impozitului pe venituri persoane juridice nerezidente.
Acest tip de venituri se impoziteaza in Turcia unde este stabilit prestatorul numai daca serviciile sunt prestate efectiv pe teritoriul Turciei. Daca serviciile respective se presteaza efectiv pe teritoriul Romaniei, pentru veniturile achitate partenerului extern trebuie sa efectuati retinerea la sursa a impozitului deoarece operatiunea se incadreaza in prevederile art. 115 alin. 1 lit. k) "venituri din servicii prestate in Romania, exclusiv transportul international si prestarile de servicii accesorii acestui transport".

Totusi, daca firma din Turcia presteaza serviciile pe teritoriul Romaniei, dar prezinta certificat de rezidenta fiscala, veniturile respective sunt impozabile in Turcia in baza prevederilor art. 7 "Beneficiile intreprinderilor" din acordul incheiat intre Republica Socialista Romania si Republica Turcia pentru evitarea dublei impuneri cu privire la impozitele pe venit reglementat prin Decretul lege nr. 331 din 14 octombrie 1986 pentru ratificarea unor tratate internationale. Prin acest articol se reglementeaza faptul ca "beneficiile unei intreprinderi a unui stat contractant sint impozabile numai in acel stat, in afara de cazul cand intreprinderea exercita activitati in celalalt stat con-tractant printr-un sediu permanent aflat in acel stat".

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Impozit pe venit realizat de nerezidenti. Deducere TVA.":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscall

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

© 2007 - 2019 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016