Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Impozitarea cadourilor oferite de 8 Martie! Cum va proceda angajatorul?

01-Mar-2017
843

Mai multe firme au posibilitatea de a acorda in perioada urmatoare cadouri salariatelor si copiilor acestora. Cadourile sub forma de tichete, bunuri, vouchere se incadreaza in categoria stimulentelor neimpozabile, cu conditia sa respecte limita impusa de lege.

Astfel de cadouri sau tichete, oferite cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si beneficiile de acest tip oferite salariatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, cu conditia ca valoarea acestora pentru fiecare persoana în parte sa nu depaseasca 150 lei.

"De remarcat este faptul ca, intre tichetele cadou si cadourile in bani sau in natura nu exista nicio diferenta din punct de vedere fiscal, in sensul ca, si unele si altele sunt venituri neimpozabile daca sunt acordate cu ocazia Pastelui in limita de 150 de lei. In aceste conditii, devine inutila achizitionarea tichetelor cadou devreme ce angajatorul are la indemana posibilitatea mult mai usoara de acordare a cadourilor in bani sau in bunuri.

Incepand cu data de 1 ianuarie 2016, cadou acordate in limita sumei de 150 de lei ocazia Pastelui nu sunt venituri impozabile daca sunt acordate atat salariatilor cat si copiilor minori. Pana la aceasta data, numai cadourile acordate copiilor minori ai salariatilor reprezentau venituri neimpozabile.

Spre exemplu, cu ocazia Pastelui angajatorul poate acorda unui salariat cu un copil minor suma de 300 de lei neimpozabili (150 lei salariat + 150 de lei copil minor). Totodata, daca parintii lucreaza la acelasi angajator, copilul va primi suma de 150 de lei neimpozabila de la amandoi parinitii. Astfel, doi soti care lucreaza la acelasi angajator si au un copil minor pot primi cu ocazia Pastelui suma de 600 de lei neimpozabila (150 salariat + 150 salariata + 300 de lei copil)", potrivit unui material intocmit de economistul Irina Dumitrescu pentru Contabilul.ro.

Totodata, in opinia sa, "aceste concluzii se desprind din prevederile Normelor metodologice de aplicare a art. 76 din Codul fiscal care stabilesc ca, in sensul prevederilor art. 76 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal limita de 150 lei se aplica separat pentru cadourile, inclusiv tichetele cadou, acordate pentru fiecare ocazie din cele prevazute, pentru fiecare angajat si pentru fiecare copil minor al angajatului, chiar si in cazul in care parintii lucreaza la acelasi angajator. Partea care depaseste limita de 150 lei reprezinta venit impozabil din salarii".

Firmele pot scadea aceste cheltuieli la calculul impozitului pe profit, daca aceste sume se incadreaza in limita de 5% aplicata asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului.

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Impozitarea cadourilor oferite de 8 Martie! Cum va proceda angajatorul?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016