Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Justificare cheltuieli prestare servicii consultanta tehnica. Ce tratament fiscal se aplica?

30-Iun-2016
4047

In randurile de mai jos, avem un contract de consultanta tehnica, cu o alta persoana juridica, care desemneaza o persoana avand calificarea de inginer pe profilul de activitate pe care-l desfasoara societatea beneficiara. Vom stabili in ce conditii poate fi considerata o cheltuiala nedeductibila fiscal si daca este nevoie de anumite rapoarte sau alte dovezi de acordare a consultantei.

Consultanta se refera la: mod negociere preturi de achizitie materii prime, mod de negociere preturi de comercializare a produselor, mod de determinare a normelor de consum sau normare manopera, solutii de stabilire si executie tehnologica a produselor.

Incepand cu anul 2016 vechile reglementari privind deductibilitatea cheltuielilor cu serviciile de management, consultanta, asistenta sau alte prestari de servicii pentru care era solicitata justificarea necesitatii efectuarii lor au fost inlocuite de cele prevazute la art.25, alin. (4), lit. f) din Legea nr. 227/2015.

Noile prevederi au in vedere serviciile de management, consultanta, asistenta sau altele de aceasta natura prestate de o persoana situata intr-un stat cu care Romania nu are incheiat un instrument juridic in baza caruia se realizeaza un schimb de informatii si care sunt efectuate ca urmare a unor tranzactii calificate ca fiind artificiale. Ca urmare, regulile de deductibilitate devin mai relaxate atunci cand este vorba de serviciile prestate de furnizori din Romania, UE sau din alte tari cu care Romania are incheiate Tratate de evitare a dublei impuneri.

Se pastreaza in continuare conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca documentele pe baza carora se fac inregistrarile in evidenta contabila precum si acelea privind scopul pentru care sunt efectuate cheltuielile.

Pentru ca operatiunile respective sa constituie cheltuieli deductibile trebuie sa fie desfasurate in scopul desfasurarii activitatii economice a entitatii respective.

Informatiile necesare rezulta din conditiile prevazute in contractele de prestari incheiate, cum sunt: tipul serviciilor, termenele de predare, pretul, (care trebuie sa fie cel corect la nivelul celui de piata atunci cand este vorba de existenta raporturilor de afiliere dintre doua persoane juridice, conform prevederilor art. 11, alin. (2) din Legea nr. 227/2015) raspunderea partilor, penalitatile de intarziere, daune interese etc.

Mentionam ca autoritatile fiscale pot sa nu ia in considerare o tranzactie care nu are un scop economic sau pot reincadra forma unei tranzactii atunci cand aceasta este calificata ca fiind artificiala.

De exemplu, daca societatea beneficiara are un compartiment tehnic din care fac parte si tehnologi care au in atributiile lor stabilirea consumurilor specifice si a pierderilor tehnologice, un consultant tehnic nu va dubla aceasta activitate decat poate in sensul reducerii pierderilor respective. De asemenea, daca societatea are in organigrama compartiment de preturi sau de achizitii materiale contractul de consultanta poate acoperi numai eventualele corectari a deficientelor din activitatea entitatii.

Cheltuielile cu serviciile prestate de o persoana juridica romana altei persoane juridice romane, in conditiile in care acestea nu se afla in raporturi de afiliere sunt considerate ca sunt efectuate in scopul activitatii societatii beneficiare (deductibile) daca sunt efectuate in realitate, fapt ce rezulta si din orice document emis de prestator: minuta participarii la negocierea preturilor, liste furnizori, calcule privind reducerea pierderilor si a formarii costurilor, planul de lucru al persoanei fizice desemnate de furnizor pentru colectarea informatiilor necesare derularii contractului de consultanta etc. Lista nu este exhaustiva si documentele respective nu au un format standardizat.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Elena Ionescu - Expert contabil si auditor

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Justificare cheltuieli prestare servicii consultanta tehnica. Ce tratament fiscal se aplica?":
Rating:

Nota: 4.75 din 2 voturi
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscall

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • Indemnizatiile pentru crestere copil ar putea fi majorate in anumite situatii
    • UPDATE, 18.03.2019 Senatorii au votat favorabil proiectul de modificare a OUG nr. 111/2010, in sensul ca mamele care intra intr-un nou concediu de crestere copii la mai putin de 12 luni de la revenirea dintr-un CCC sa primeasca o indemnizatie cel putin egala cu cea primita in CCC anterior. Senatorii considera ca ar trebui modificate anumite prevederi ale legislatiei in vigoare pentru incurajarea natalitatii, in contextul in care aceasta este oricum in scadere, de ceva timp, sporul fiind unul...» citeste mai departe aici

  • UPDATE! Legea Bugetului pe 2019 a intrat in vigoare!
    • UPDATE 18.03.2019 Legea bugetului de stat pe 2019 nr. 50/2019 a fost promulgata vineri, 15 martie 2019, de presedintele Klaus Iohannis si, tot in aceeasi zi, a fost publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 209. Legea bugetului de stat a intrat in vigoare de astazi, 18 martie 2019. Asadar, desi presedintele Romaniei a intors in Parlament Legea bugetului, dupa votarea ei in forma initiala, Iohannis a promulgat bugetul pe anul in curs. Reamintim ca, pe 22 februarie, seful...» citeste mai departe aici

  • ANAF: Intocmirea si depunerea situatiilor financiare anuale pentru anul 2018
    • Directia Generala Regionala a Finantelor Publice Brasov vine in intampinarea nevoilor contribuabililor cu un nou material informativ, explicat pas cu pas, privind intocmirea si depunerea situatiilor financiare si a raportarilor contabile anuale ale operatorilor economici pentru anul 2018 la Unitatile Teritoriale ale MFP. Asadar, in articolul publicat de DGRFP Brasov este explicat pas cu pas cine si in ce termen trebuie sa depuna situatiile financiare anuale, dar este precizat si tot ce trebuie...» citeste mai departe aici

  • Societate cu doi asociati: Deductibilitatea cheltuielilor cu dobanzile
    • "Intrebare: 1. Cum interpretati prevederile art. 40 2 alin. (5) coroborat cu art. 40 1 pct. 4. din Codul fiscal, in sensul ca o societate comerciala romana cu 2 asociati persoane fizice 40%/60% aplica limitarea deductibilitatii cheltuielilor cu dobanzile pentru imprumuturi/leasinguri/etc. de la terti? 2. In cazul in care exista cheltuieli cu dobanzile si diferentele de curs reportate din anii anteriori care depasesc plafonul deductibil in 2018, precum si cheltuieli din anul 2018 care ar trebui...» citeste mai departe aici

  • Este OFICIAL: Persoanele fizice care au datorii la stat nu vor mai fi publicate pe site-ul ANAF
    • Conform procedurii aprobate prin OANAF 558/2016, in vederea descurajarii acumularii de arierate bugetare de catre contribuabili, persoane fizice si juridice, organele fiscale centrale publica pe pagina de internet proprie a Agentiei Nationale de Administrare Fiscala lista debitorilor care inregistreaza obligatii fiscale restante, precum si cuantumul acestor obligatii, pentru fiecare buget administrat de organele fiscale centrale. Listele se publicau separat pentru debitori - persoane juridice,...» citeste mai departe aici

© 2007 - 2019 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016