Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Lichidare desfasurata de lichidator din oficiu. Ce inregistrari contabile facem?

24-Aug-2015
2242

In cazul urmator, pornim de la o firma care se afla in lichidare desfasurata de lichidator din oficiu si care are terenuri in contul 371. Cand se intocmeste balanta de lichidare? Cum se procedeaza cu contul 371?


Cu ce se inchide si care va fi monografia contabila?


Terenurile evidentiate ca marfuri in contul 371 pot fi scoase din evidenta la vanzarea/cedarea acestora.

- Pentru acoperirea datoriilor societatii lichidatorul poate vinde catre terti terenurile, articol contabil:

411 = %
707


4427

- scoaterea din gestiune a terenurilor vandute

607 = 371

- In situatia in care nu exista datorii catre terti de achitat si se decide preluarea terenurilor de catre asociati.

Evidentierea preluarii imobilizarii de catre asociati, pe baza facturii emise de societate.

461 = %
Debitori diversi 7583
Venituri din vanzarea activelor
si alte operatii de capital
4427
TVA colectata

- Scoaterea din gestiune a terenului
6583 = 211
Cheltuieli privind Terenuri
activele cedate si alte operatii de capital

Conform articolului 27 alineatul (2) din Codul fiscal, distribuirea de active de catre o persoana juridica romana catre participantii sai fie sub forma de dividend, fie ca urmare a operatiunii de lichidare, se trateaza ca transfer impozabil.

Conform Normelor metodologice de aplicare a art. 27 alin. (2) din Codul fiscal:

Profitul impozabil in cazul lichidarii se calculeaza ca diferenta intre veniturile si cheltuielile efectuate pentru realizarea acestora, calculate cumulat de la inceputul anului fiscal, luandu-se in calcul:
- profitul din lichidarea patrimoniului,
- sumele din anularea provizioanelor,
- sumele inregistrate in conturi de capitaluri proprii constituite din profitul brut si care nu au fost impozitate la data constituirii,
- alte elemente similare veniturilor si cheltuielilor.

La calculul impozitului pe profit datorat de contribuabilii care isi inceteaza existenta in urma operatiunilor de lichidare nu sunt impozitate:
rezervele constituite din profitul net, sumele aferente unor reduceri ale cotei de impozit repartizate ca surse proprii de finantare pe parcursul perioadei de functionare, potrivit legii.

Venitul rezultat din preluarea terenului (cont 7583) este venit impozabil iar cheltuiala aferenta scoaterii din gestiune a terenului (cont 6583) este cheltuiala deductibila.

Aceste operatii nu genereaza profit impozabil in masura in care preluarea terenului se face la valoarea de inventar a acestuia si venitul inregistrat este egal cu cheltuiala aferenta scoaterii din gestiune.

In masura in care terenul este preluat la o valoare stabilita, diferita de valoarea de inventar a acestuia diferenta dintre venitul inregistrat si cheltuiala aferenta este profit impozabil.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Gabi Popescu, auditor financiar

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Votati articolul "Lichidare desfasurata de lichidator din oficiu. Ce inregistrari contabile facem?":
Rating:

Nota: 1.67 din 3 voturi
Urmareste-ne pe Google News
E-factura in 2024. TOP 9 Studii de caz

Atentie contabili!

Atentie, contabili!
Modificari importante in Codul fiscal!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
E-factura in 2024. TOP 9 Studii de caz


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016







Sfaturi de la experti



Subiectele saptamanii

Atentie contabili!

Atentie, contabili!
Modificari importante in Codul fiscal!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

E-factura in 2024. TOP 9 Studii de caz

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016