Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Livrare bunuri catre nerezidenti si incasarea libera in lei. Cum procedam privind facturarea?

03-Mai-2017
1275

Am ales pentru analiza privind livrarea bunurilor catre nerezidenti si incasarea in lei o situatie concreta intampinata de o firma anume. 

Avem astfel urmatoarele intrebari pornind de la un studiu de caz concret: "In ceea ce priveste la platile intre rezidenti si nerezidenti, regulamentul stabileste ca operatiunile valutare curente si de capital se efectueaza in mod liber intre rezidenti si nerezidenti in valuta si in moneda nationala (leu). Pornind de la art. 2 din Regulament BNR pot face orice incasare in valuta daca este nerezident? Pentru o vanzare de apartament efectuata de firma care se ocupa cu vanzari imobile pot face incasarea in euro? Dar pentru o vanzare de pian? Factura de emite in euro si lei? Cum o declar in D300 si D394? Aceste operatiuni trebuie sa apara definite in Nomenclator?"


Potrivit art. 2 din Regulamentul BNR privind regimul valutar 4/2005, republicat intre rezidenti si nerezidenti operatiunile valutare curente si de capital se efectueaza in mod liber, in valuta si in moneda nationala (leu).

Nomenclatorul se refera la clasificarea operatiunilor valutare corespunzator naturii economice a activelor si pasivelor la care acestea se refera, denominate fie in moneda nationala (leu), fie in valuta. Ele se interpreteaza in sens larg si fara a fi limitative, astfel incat sa acopere toate genurile de operatiuni, inclusiv tranzactiile de comert international cu bunuri si servicii si alte asemenea tranzactii (art. 1 lit. a coroborat cu art. 2 lit. a din Nomenclator). Aceasta implica, in cazul vanzarilor de imobile, bunuri mobile (pian) ca incasarile de la nerezidenti se pot face si in lei, nu neaparat in valuta.


Conform art. 319 alin. 23 din Codul fiscal facturile se pot emite si in valuta (euro), dar sub conditia ca valoarea TVA colectata sau de regularizat sa fie exprimata in lei, iar in situatia in care valoarea taxei colectate este exprimata in valuta, aceasta sa fie convertita in lei utilizand cursul de schimb prevazut la art. 290 din Codul fiscal.

Vanzarile de bunuri, indiferent de calitatea cumparatorilor (rezidenti/nerezidenti) si de regimul TVA se declara in mod obisnuit in decontul de TVA 300, daca societatea vanzatoare este inregistrata in scop de TVA conform art. 316 din Codul fiscal.

In privinta declaratiei informative 394, conform instructiunilor de completare, in cartusul E al declaratiei se inscriu toate operatiunile desfasurate cu persoane impozabile nestabilite in Romania care sunt stabilite in alt stat membru, neinregistrate si care nu sunt obligate sa se inregistreze in scopuri de TVA in Romania. De asemenea, in cartusul F al declaratiei sunt cuprinse operatiunile efectuate cu persoanele impozabile neinregistrate si care nu sunt obligate sa se inregistreze in scopuri de TVA in Romania, nestabilite pe teritoriul Uniunii Europene (cu detaliere pe fiecare operatiune).

Mai precis, in declaratia informativa 394 se vor declara numai operatiunile taxabile pentru care locul livrarii/prestarii este in Romania conform art. 275, respectiv art. 278 din Codul fiscal si, in cazul achizitiilor de bunuri/servicii, beneficiarul este obligat la plata TVA conform art. 307 alin. 2, 3, 5 si 6 din Codul fiscal. Nu se declara livrarile/achizitiile/prestarile intracomunitare, operatiunile de export si import de bunuri.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Constanta Popa - Economist

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Livrare bunuri catre nerezidenti si incasarea libera in lei. Cum procedam privind facturarea?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscall

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2019 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016