Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Lucrari pentru bun imobil situat in stat membru. Ce tratament TVA se aplica?

21-Nov-2016
5204

In randurile de mai jos, facem referire la o societate care are un contract de subantrepriza in domeniul constructiilor cu o societate romana neinregistrata in scop TVA. Societatea neplatitoare are contract cu o societate din Ungaria pentru construirea unei cladiri. Locul prestarii este in Ungaria, iar contractul este cu o societate din Romania. Stabilim daca se factureaza lucrarea cu sau fara TVA.

In cazul unui serviciu legat de un bun imobil, locul prestarii serviciului se considera a fi pe teritoriul statului membru unde este situat acel bun imobil. In acest caz, subantreprenorul din Romania factureaza antreprenorului din Romania serviciul prestat asupra bunului imobil din Ungaria, considerand ca serviciul respectiv nu este impozabil in Romania, fiind impozabil in Ungaria, la locul unde este situat acel bun imobil. In acest caz, este aplicabila exceptia reglementata prin art. 278 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal conform careia "Prin exceptie de la prevederile alin. (2) si (3), pentru urmatoarele prestari de servicii, locul prestarii este considerat a fi: a) locul unde sunt situate bunurile imobile, pentru prestarile de servicii efectuate in legatura cu bunurile imobile". Pe factura emisa pe numele antreprenorului din Romania, subantreprenorul inscrie mentiunea "neimpozabil in Romania, art. 278 alin. (4) lit. a) din legea nr. 227/2015 ".

In acest caz, valoarea serviciului prestat si facturat, se raporteaza doar prin decontul de TVA cod 300, la randul 3 denumit "Livrari de bunuri sau prestari de servicii pentru care locul livrarii/locul prestarii este in afara Romaniei (in UE sau in afara UE), precum si livrari intracomunitare de bunuri, scutite conform art. 294 alin. (2) lit. b) si c) din Codul fiscal, ………", dar fara reportarea sumei la randul 3.1 deoarece operatiunea nu este o prestare intracomunitara de servicii.

La randul sau, in relatia cu beneficiarul din Ungaria, la facturare, antreprenorul din Romania aplica regimul special de scutire pentru intreprinderi mici, reglementat prin art. 310 din Codul fiscal.

Totusi, in situatia in care durata lucrarilor de constructii este mai mare de 9 luni, iar subantreprenorul din Romania este obligat sa se inregistreze in Ungaria in scopuri de TVA printr-un sediu permanent din Ungaria, similar prevederilor art. 316 alin. (2) din Codul fiscal aplicabil in Romania, la facturarea serviciilor catre antreprenor, subantreprenorul este obligat sa colecteze TVA in Ungaria. In acest sens, am in vedere faptul ca, asa cum rezulta din conventiei de evitare a dublei impuneri incheiata intre Romania si Ungaria, respectiv din art. 5 pct. 3 din legea nr. 91 din 26 octombrie 1994 privind ratificarea Conventiei dintre Romania si Republica Ungara pentru evitarea dublei impuneri si prevenirea evaziunii fiscale cu privire la impozitele pe venit si pe capital, expresia sediu permanent cuprinde si un santier de constructii, un proiect de constructie, de montaj sau de instalare sau activitatile de supraveghere in legatura cu acestea, dar numai cand asemenea santier, proiect sau activitati dureaza o perioada mai mare de 9 luni.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Amelia Dumitras, consultant fiscal

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Lucrari pentru bun imobil situat in stat membru. Ce tratament TVA se aplica?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Modificari in Codul Fiscal 2020 - 10 Politici si Proceduri Contabile actualizate la zi

Atentie contabili!

Codul Fiscal s-a modificat in 2020!‚Äč

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Modificari in Codul Fiscal 2020 - 10 Politici si Proceduri Contabile actualizate la zi


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!



Sfaturi de la experti



Subiectele saptamanii

  • Principalele modificari aduse de OUG 90/2020. Facilitati fiscale pentru contribuabili
    • Directia Generala Regionala a Finantelor Publice Cluj- Napoca informeaza contribuabilii cu privire la publicarea in M.O. nr.600 din data de 8 iulie 2020 a Legii nr.114/2020 privind aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 90/2020 pentru modificarea Ordonantei Guvernului nr. 6/2019 privind instituirea unor facilitati fiscale, precum si pentru modificarea altor acte normative. Principalele modificari aduse de actul normativ mentionat, O.U.G. nr. 90/2020 sunt urmatoarele: - Debitorii,...» citeste mai departe aici

  • Teste COVID suportate de angajator. Sunt deductibile aceste cheltuieli?
    • Societatea a suportat costul testelor COVID pentru o parte dintre salariatii care au intrat in contact cu un angajat testat pozitiv. Pentru testare, doctorul de medicina muncii a dispus efectuarea testelor asa cum este mentionat in Ordinul nr. 3.577/2020 art. 1 alin .(1) lit. k) "k) asigura comunicarea permanenta cu medicul/serviciul de medicina muncii pentru a se monitoriza starea de sanatate a angajatilor, astfel incat acestia sa poata beneficia de masurile preventive profilactice care au fost...» citeste mai departe aici

  • Venituri din activitati independente. Contributia de asigurari sociale de sanatate
    • In urma unei Inspectii Fiscale (aviz 04.04.2017, RIF 10.05.2017), la o persoana fizica neautorizata, care a desfasurat activitati independente (vanzare-cumparare autoturisme), perioada verificata este 2011-2016. Intrebarea mea: pentru anul 2011, persoana fizica avea obligatia platii contributiei sociale de sanatate? Daca da, care este temeiul legal. Multumesc! Raspunsul consultantului fiscal Dani Cucu: Pentru anul 2011, prevederile legale care au reglementat modul de stabilire, calcul si plata...» citeste mai departe aici

© 2007 - 2020 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Codul Fiscal s-a modificat in 2020!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Modificari in Codul Fiscal 2020 - 10 Politici si Proceduri Contabile actualizate la zi

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016