Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Microintreprindere nou-infiintata in decembrie 2015. Aplicarea cotei de impozit in 2016. Cum procedam?

14-Apr-2016
951

In randurile urmatoare, tinand cont de OUG 50/2015, vom vedea ce reprezinta o microintreprindere nou-infiintata (daca este infiintata in anul 2016 sau se considera si cea infiintata si la sfarsitul anului 2015). In continuare, vom vedea ce cota de impozit se aplica (1% sau 2% in situatia in care firma a fost infiintata in data de 29.12.2015 si are un salariat incepand cu data de 12 ianuarie 2016).

Prin societate/microintreprindere nou-infiintata se intelege o societate nou inregistrata la registrul comertului (in raport de data de 31 decembrie a anului precedent, care este data de referinta pentru verificarea conditiilor de incadrare).

Daca societatea s-a inregistrat la registrul comertului la 29.12.2015 si indeplineste conditiile specifice pentru a fi considerata microintreprindere si la data de 31 decembrie 2015, pentru aplicarea cotei de impozit incepand cu anul 2016 se vor avea in vedere prevederile art. 51 alin. 5-6 din Codul fiscal si pct. 4 alin. 3 din Normele metodologice de aplicare, respectiv numarul de salariati existent la sfarsitul ultimei luni a fiecarui trimestru in care se modifica numarul de salariati.

In cazul prezentat, deoarece microintreprinderea a angajat un salariat la data de 12 ianuarie 2016, iar situatie se va mentine si la sfarsitul trimestrului I 2016, se va aplica cota de impozit de 2% prevazuta de art. 51 alin. 1 lit. b din Codul fiscal (microintreprindere cu un salariat).

Nu se poate aplica cota de impozit de 1% prevazuta de art. 51 alin. 2 din Codul fiscal pentru microintreprinderile nou-infiintate care au cel putin un salariat intrucat acestea se refera la microintreprinderile infiintate dupa data de 1 ianuarie 2016, dupa cum se prevede in mod expres la pct. 4 alin. 1 din Normele metodologice de aplicare.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Constanta Popa - Economist

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Microintreprindere nou-infiintata in decembrie 2015. Aplicarea cotei de impozit in 2016. Cum procedam?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016