Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Obligatii fiscale pentru o persoana fizica autorizata din Austria

25-Sep-2009
7136

Intrebare:

Ce impozite se platesc pentru o persoana fizica autorizata din Austria pentru servicii de consultanta oferita unei persoane juridice din Romania.

Locul consultantei este in Romaniei.

Solutie oferita de Serviciul de Consultanta al

Consilier Taxe si Impozite pentru Contabili

Raspuns:

 Nerezidenţii care obţin venituri impozabile din Rom?nia au obligaţia de a plăti

Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor
Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor
Vezi detalii
Rambursarea si restituirea TVA
Rambursarea si restituirea TVA
Vezi detalii
Marea Cartea Verde a Monografiilor Contabile
Marea Cartea Verde a Monografiilor Contabile
Vezi detalii
impozit in conformitate cu Titlul V din Codul fiscal. Retinerea impozitului se face de catre platitorul de venit (persoana juridica romana beneficiara a serviciilor de consultanta) ? prin stopaj la sursa.

La impunerea veniturilor obtinute in Romania de nerezidenti trebuie sa se aiba in vedere si prevederile Conventiilor de evitare a dublei impuneri. In cazul Dvs. trebuie analizate prevederile Decretului nr. 254 din 10 iulie 1978 pentru ratificarea Convenţiei dintre Republica Socialistă Rom?nia şi Republica Austria privind evitarea dublei impuneri asupra veniturilor şi averii.

Astfel, in conformitate cu art 14 din Conventia de evitare a dublei impuneri dintre Romania si Austria, astfel de venituri sunt impozabile numai in Austria ? nu si in Romania.

Redam art.14 ?1. Veniturile realizate de către un rezident al unui stat contractant din exercitarea pe cont propriu a unei profesii libere sau a altor activităţi independente cu un caracter analog sunt impozabile numai ?n acest stat, dacă rezidentul nu dispune ?n celălalt stat contractant de o bază fixa pentru exercitarea activităţii sale. Dacă dispune de o astfel de baza veniturile sunt impozabile ?n acest celălalt stat, dar numai ?n măsura ?n care acestea sunt atribuibile menţionatei baze fixe.

2. Expresia profesii libere cuprinde ?n special activităţile independente de ordin ştiinţific, literar, artistic, educativ sau pedagogic, precum şi exercitarea independenta a profesiei de medic, avocat, inginer, arhitect, dentist şi expert contabil.?

Pentru aplicarea prevederilor conventiei de evitare a dublei impuneri, nerezidentul are obligatia de a prezenta platitorului de venit, in momentul realizarii venitului, certificatul de rezidenta fiscala eliberat de catre autoritatea fiscala competenta din Austria.

Pentru a putea fi valabil, nerezidenţii care sunt beneficiarii veniturilor din Rom?nia vor depune la plătitorul de venit originalul sau copia certificatului de rezidenţă fiscală ori un alt documentul eliberat de catre o alta autoritate decat cea fiscala, care are atributii in domeniul certificarii rezidentei conform legislatiei interne a acelui stat, tradus şi legalizat de organul autorizat din Rom?nia.

Daca va prezinta Certificatul de rezidenta fiscala la momentul platii venitului? atunci Dvs. aplicati prevederile art.22 stipulat mai sus si nu retineti impozit. Daca nu va aduce Certificatul de rezidenta fiscala la momentul platii venitului si il va aduce ulterior, Dvs. retineti impozitul de 16 %.

?n momentul prezentării certificatului de rezidenţă fiscală se aplică prevederile convenţiei de evitare a dublei impuneri şi se face regularizarea impozitului ?n cadrul termenului legal de prescripţie, ?n condiţiile ?n care certificatul de rezidenţă fiscală menţionează că beneficiarul venitului a avut, ?n termenul de prescripţie, rezidenţa fiscală ?n statul contractant cu care este ?ncheiată convenţia de evitare a dublei impuneri, pentru toată perioada ?n care s-au realizat veniturile din Rom?nia.

Daca insa nu va aduce deloc Certificatul de rezidenta fiscala atunci Dvs. ? ca platitor de venituri sunteti obligat sa ii retineti din venitul brut un impozit de 16%. Conform Codului Fiscal, serviciile de consultanta se incadreaza la art.115 lit.l si se retine impozit la sursa de 16%.

Practic Dvs. va puteti afla in una din cele trei variante: a) există Conventiei de evitare a dublei impuneri şi se prezintă certificat de rezidenţa fiscală ? nu se retine si nu se plateste impozit de catre platitorul de venit; b) există Conventiei de evitare a dublei impuneri şi nu se prezintă certificat de rezidenţa fiscală ?In acest caz platitorul de venit retine 16% din venitul brut datorat consultantului, impozit pe care il plateste la bugetul de stat in Romania si vireaza consultantului venitul net in procent de 84%.

La sfarsitul anului, pentru impozitul retinut in Romania consultantul austriac obtine, daca solicita, credit fiscal si isi regularizeaza impozitul in Austria. Platitorul de venit va declara pe Declaratia 100 impozitul retinut astfel la randul 23 in luna retinerii acestuia. c) există Conventiei de evitare a dublei impuneri, nu se prezinta certificat de rezidenta fiscala, dar prin contract s-a prevăzut ca impozitul să fie suportat de plătitorul de venituri. In acest caz ii virati consultantului austriac suma bruta stabilita in contract.

La calculul impozitului datorat veti ţine cont de faptul că impozitul se calculează şi se reţine prin stopaj la sursă, deci ?n acest caz, suma bruta va deveni suma neta din punctul Dvs. de vedere. Rezultă astfel o sumă brută la care trebuie să se aplice cota de 16%. Impozitul se va calcula prin metoda sutei micsorate ? ?gross up? impozitul datorat = 16% x( suma bruta /(1-0,16)].

De exemplu daca valoarea bruta este de 1000 euro, Dvs. virati consultantului suma de 1.000 euro si stabiliti impozitul astfel: Impozit = 16% x( 1000/0,84) = 190 euro. Impozitul ?n sumă de 190 euro, calculat astfel este ?nregistrat pe cheltuieli nedeductibile fiscal pentru calculul impozitului pe profit.

Art. 21, alin (4) din Codul fiscal: ?Urmatoarele cheltuieli nu sunt deductibile: a. ?Sunt nedeductibile si cheltuielile cu impozitele neretinute la sursa in numele persoanelor fizice si juridice nerezidente, pentru veniturile realizate din Romania.? Atentie !!! Impozitul (indiferent de metoda prin care se retine), daca se datoreaza, se determina la cursul valutar din data platii venitului.

Articol adaugat in 25 septembrie 2009

Drepturile de proprietate intelectuala asupra continutului acestui articol apartin Editurii Rentrop & Straton. Articolul poate fi preluat in limita a 500 de caractere, cu conditia sa fie insotit de textul: "Sursa: Portalul fiscalitatea.ro" si link catre www.fiscalitatea.ro . In caz contrar, vom actiona conform legilor privind protectia drepturilor de proprietate intelectuala.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Obligatii fiscale pentru o persoana fizica autorizata din Austria":
Rating:

Nota: 2.5 din 2 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Atentie contabili!

Taxele si Impozitele s-au modificat in 2017!

Cititi toate schimbarile din Noul Cod Fiscal
care se aplica anul acesta!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!


© 2007 - 2017 RENTROP & STRATON. All rights reserved.