Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Pierderi cauzate de ploaie. Tratament fiscal si inregistrari

02-Sep-2010
11354

Intrebare:


Cum inregistrez in contabilitatea societatii pierderea unei cantitati de grau din magazia de stocuri, in urma unei calamitati naturale (ploaie torentiala)?
Mentionez ca acest grau este evidentiat in debitul contului 371 ca stoc de marfa. De asemenea, in cazul in care primesc de la Asirom despagubire,valoarea acesteia cum o inregistrez?
Sunt cheltuieli, respectiv venituri deductibile fiscal?


Raspuns:
Noi consideram ca o ploaie torentiala nu poate fi incadrata la categoria de calamitati naturale, analizate din punctul de vedere al implicatiilor fiscale. Opinia noastra se intemeiaza pe reglementarile stabilite de normele metodologice aferente art. 21 alin. (4) lit. c) din Codul fiscal, ce stabilesc:

?In sensul prevederilor art. 21 alin. (4) lit. c) din Codul fiscal, cheltuielile privind stocurile si mijloacele fixe amortizabile distruse ca urmare a unor calamitati naturale sau a altor cauze de forta majora sunt considerate cheltuieli deductibile la calculul profitului impozabil, in masura in care acestea se gasesc situate in zone declarate, potrivit prevederilor legale speciale pentru fiecare domeniu, afectate de calamitati naturale sau de alte cauze de forta majora. Totodata, sunt considerate deductibile si cheltuielile privind stocurile si mijloacele fixe amortizabile distruse de epidemii, epizootii, accidente industriale sau nucleare, incendii, fenomene sociale sau economice, conjuncturi externe si in caz de razboi. Fenomenele sociale sau economice, conjuncturile externe si in caz de razboi sunt cele prevazute de Legea privind rezervele de stat nr. 82/1992, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.

Astfel aplicabile situatiei descrise de intrebare, distrugerea unei cantitati de cereale datorita ploilor abundente, sunt prevederile de la art. 21 alin. (4) lit. c) din Codul fiscal, ce stabilesc ca sunt nedeductibile la calculul impozitului pe profit urmatoarele: ?cheltuielile privind bunurile de natura stocurilor sau a activelor corporale constatate lipsa din gestiune ori degradate, neimputabile, pentru care nu au fost incheiate contracte de asigurare, precum si taxa pe valoarea adaugata aferenta, daca aceasta este datorata potrivit prevederilor titlului VI?.

Norma metodologica a acestui articol aduce o precizare importanta: ?Cheltuielile cu bunurile de natura stocurilor sau a activelor corporale, constatate lipsa din gestiune sau degradate si neimputabile, inclusiv taxa pe valoarea adaugata aferenta, dupa caz, pentru care s-au incheiat contracte de asigurare, nu intra sub incidenta prevederilor art. 21 alin. (4) lit. c) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare?.

Prin urmare putem concluziona ca daca societatea dvs are incheiate contracte de asigurare a stocului de marfa, pierderile cu aceste stocuri sunt deductibile la calculul profitului impozabil. Justificarea deducerii se face prin prezentarea contractelor de asigurare, insa noi consideram ca deducerea se poate efectua daca societatea efectueaza demersurile de recuperare a despagubirii.

In cazul incasarii unei despagubiri de la societatea de asigurare, se presupune implicit deducerea cheltuielii cu stocul degradat, astfel incat acest venit este unul impozabil deoarece nu este expres prevazut de art. 20 din Codul fiscal, ce stabileste categoria veniturilor neimpozabile la determinarea impozitului pe profit.

Ca si mod de contabilizare a acestor cheltuieli, utilizand planul de conturi aprobat prin OMFP nr. 3055/2009, privind contabilitatea, sunt corecte urmatoarele inregistrari contabile:
607 ?Cheltuieli cu marfurile? = 371?Marfuri? pentru valaorea stocului de cereale distrus de ploaie
5121 ?Conturi la banci? = 7581 ?Venituri din despagubiri ? cu valoarea sumei despagubilte de asigurator.

Daca din varii motive ajungeti la concluzia ca aceasta cheltuiala este nedeductibila, se retine ca si TVA aferent achizitiei initiale a stocului este nedeductibil, inregistrandu-se in contabilitate prin articolul contabil:
635 ?Cheltuieli cu impozite si taxe? = 4427 ?TVA colectat?. Aceasta cheltuiala nu este efectuata in scopul obtinerii de venituri, astfel incat este nedeductibila la calculul impozitului pe profit.

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Votati articolul "Pierderi cauzate de ploaie. Tratament fiscal si inregistrari":
Rating:

Nota: 5 din 2 voturi
Urmareste-ne pe Google News
keyboard_double_arrow_right

Atentie contabili!

Atentie, contabili! Modificari importante in Codul fiscal!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti 
E-factura in 2024. TOP 9 Studii de caz


E-factura in 2024. TOP 9 Studii de caz
keyboard_double_arrow_left






Sfaturi de la experti



Subiectele saptamanii

  • E-Factura: Bonurile fiscale SUB si PESTE 100 euro trebuie transmise prin sistem? Care sunt exceptiile

    • Va rugam sa ne clarificati daca incepand cu 01.07.2024 furnizorii nostri care emit bonuri fiscale au obligatia transmiterii acestora prin portal ANAF (e-Factura). Ne referim la bonurile fiscale sub 100 euro, cat si cele peste 100 euro care au CUI societatii noastre pe ele si pentru care dorim sa fim clari in ceea ce priveste deducerea de TVA. Va rugam sa ne precizati si felul in care acestea vor trebuie declarate in D394 ca bon fiscal sau ca factura simplificata. Transmiterea facturilor...» citeste mai departe aici

  • Bunuri/produse cu risc fiscal ridicat 2024 vizate de e-Transport

    • Avem rugamintea sa ne prezentati daca lista cu bunuri cu risc fiscal se modifica cu data de 01.07.2024 si daca da prin ce text de lege, care sunt conditiile obligativitatii e transport pe teritoriul Romaniei, si care sunt conditiile pentru e transport pentru tranzactiile intracomunitare, extracomunitare, marfa in tranzit. Va multumim! RO e-Transport si lista bunurilor cu risc fiscal in 2024 – raspunsul specialistului: Potrivit Ordinului ANAF nr. 802/2022, bunurile cu risc fiscal ridicat...» citeste mai departe aici

  • OUG 87/2024 pentru e-Transport, e-TVA, e-Factura si salariul minim

    • OUG 87/2024, publicata in M. Of. nr. 608/28.06.2024, produce modificari in domeniul e-Transport, e-TVA, e-Factura, precum si in ceea ce priveste tratamentul fiscal al tichetelor de masa pentru salariatii incadrari cu salariul minim. OUG 87/2024 pentru e-Transport, e-TVA, e-Factura si salariul minim I. Referitor la sistemul RO e-transport Pentru utilizatorii sistemului privind transporturile rutiere internationale de bunuri (prevazuti la art. 8 1 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr....» citeste mai departe aici

  • Bon fiscal de combustibil NU trebuie sa fie stampilat pentru a fi inregistrat in contabilitate

    • Compania deconteaza transportul salariatilor la si de la locul de munca, respectand conditiile legale (procedura de acodare, dreptul este prevazut in CIM, etc). Documentul justificativ lunar este bonul fiscal de carburant. Am rugamintea sa imi spuneti daca este obligatoriu ca bonul fiscal de carburant sa fie stampilat. Inregistrare in contabilitate bon fiscal de combustibil – raspunsul specialistuli: Potrivit prevederilor art.V din OG 17/2015, alin.(2) si (3) persoanele fizice, persoanele...» citeste mai departe aici

  • E-Factura. Daca si in ce conditii se transmit in sistem facturile simplificate

    • Va rugam sa ne clarificati daca incepand cu 01.07.2024 furnizorii nostri care emit bonuri fiscale au obligatia transmiterii acestora prin portal ANAF (e-Factura). Ne referim la bonurile fiscale sub 100 euro cat si cele peste 100 euro care au CUI societatii noastre pe ele si pentru care dorim sa fim clari in ceea ce priveste deducerea de TVA. Va rugam sa ne precizati si felul in care acestea vor trebuie declarate in D394 ca si bon fiscal sau factura simplificata. Transmitere facturi...» citeste mai departe aici

  • Amenzi e-Factura. Sanctiunile pentru neinregistrarea facturilor

    • Care sunt sanctiunile pentru neinregistrarea facturilor in e-Factura incepand cu 01.07.2024? Amenzi E-Factura Raspunsul specialistilor de la portalcodulfiscal.ro este urmatorul: Amenzi e-Factura pentru destinatar Primirea si inregistrarea unei facturi emise fara respectarea art. 10 alin. (1) constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda egala cu 15% din valoarea totala a facturii (Art. 13 indice 2 alin. (1) lit. b) din OUG 120/2021). Amenzi e-Factura pentru emitent Emitentul facturii...» citeste mai departe aici

Atentie contabili!

Atentie, contabili!
Modificari importante in Codul fiscal!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

E-factura in 2024. TOP 9 Studii de caz

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016