Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Plan de reorganizare confirmat prin sentinta judecatoreasca. Cum stabilim deductibilitatea cheltuielilor?

31-Mar-2016
1049

In cazul urmator, avand in vedere prevederile art. 25 alin. (4) lit. h) punctul 1 in care din situatiile de mai jos punerea in aplicare a unui plan de reorganizare, confirmat printr-o hotarare judecatoreasca, in conformitate cu prevederile Legii nr. 85/2014, stabilim daca este considerata cheltuiala deductibila:



a) Client intrat in insolventa conform Legii nr. 85/2014
cu plan de reorganizare confirmat printr-o hotarare judecatoreasca inainte de data de 01.01.2016?
b) Client intrat in insolventa conform Legii nr. 85/2014
cu plan de reorganizare confirmat printr-o hotarare judecatoreasca dupa data de 01.01.2016?
c) Client intrat in insolventa conform Legii nr. 85/2006 cu plan de reorganizare confirmat printr-o hotarare judecatoreasca dupa data de 01.01.2016?

Tinand cont de prevederile art. 25 alin. (4) lit. h) punctul 3, vom vedea care este documentul care atesta ca se poate considera cheltuiala deductibila atunci cand debitorul a decedat si creanta nu poate fi recuperata de la mostenitori.

Marea Cartea Verde a Monografiilor Contabile
Marea Cartea Verde a Monografiilor Contabile
Vezi detalii
Contabilitatea operatiunilor de transport si logistica
Contabilitatea operatiunilor de transport si logistica
Vezi detalii
Asociatii de proprietari: ghid contabil
Asociatii de proprietari: ghid contabil
Vezi detalii

Conform art. 25 alin (4) lit. h) din Legea 227/2015, sunt nedeductibile la calculul profitului impozabil:

h) pierderile inregistrate la scoaterea din evidenta a creantelor, pentru partea neacoperita de provizion, potrivit art. 26, precum si cele inregistrate in alte cazuri decat urmatoarele:
1. punerea in aplicare a unui plan de reorganizare confirmat printr-o sentinta judecatoreasca, in conformitate cu prevederile Legii nr. 85/2014;
2. procedura de faliment a debitorilor a fost inchisa pe baza hotararii judecatoresti;
3. debitorul a decedat si creanta nu poate fi recuperata de la mostenitori;
4. debitorul este dizolvat, in cazul societatii cu raspundere limitata cu asociat unic, sau lichidat, fara succesor;
5. debitorul inregistreaza dificultati financiare majore care ii afecteaza intreg patrimoniul;
6. au fost incheiate contracte de asigurare;

Conform normelor metodologice de aplicare a art. 21 din Legea 571/2003 sunt cheltuieli efectuate in scopul realizarii de venituri cheltuielile inregistrate la scoaterea din gestiune a creantelor asupra clientilor, determinate de punerea in aplicare a unui plan de reorganizare admis si confirmat printr-o sentinta judecatoreasca, in conformitate cu prevederile Legii nr. 85/2006 privind procedura insolventei, cu modificarile si completarile ulterioare.

Astfel, potrivit noului Cod fiscal, incepand cu 01.01.2016 societatile isi pot deduce cheltuielile inregistrate cu valoarea creantei scoase din evidenta, pentru clientul care a intrat in insolventa conform Legii nr. 85/2014 si a carui hotarare judecatoreasca de confirmare a planului de reorganizare a fost pronuntata ulterior datei de 1 ianuarie 2016.

Prin noul cod fiscal s-a reglementat considerarea drept cheltuieli deductibile a creantelor neincasate ca urmare a punerii in aplicare a unui plan de reorganizare in conformitate cu Legea 85/2014, aceste cheltuieli realizate in conformitate cu legea 85/2006 au fost considerate deductibile si in normele de aplicare a codului fiscal
vechi.

Insa, pentru creantele aferente unui plan de reorganizare confirmat printr-o hotarare judecatoreasca dupa data de 01.01.2016, sunt considerate cheltuieli deductibile la calculul rezultatului fiscal cheltuielile aferente creantelor neincasate ca urmare a punerii in aplicare a unui plan de reorganizare in conformitate cu Legea 85/2014.

In ceea ce priveste decesul unui debitor si imposibilitatea recuperarii creantei de la mostenitori, leguitorul nu a precizat nici un document special aplicabil acestei situati, asadar , in opinia noastra justificarea deducerii cheltuielii se poate realiza pe baza certificatului de deces, si a documentatiei privind infaptuirea tuturor diligentelor in vederea recuperarii creantelor de la mostenitori.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Elena Olteanu

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Plan de reorganizare confirmat prin sentinta judecatoreasca. Cum stabilim deductibilitatea cheltuielilor?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Control ANAF - 12 solutii pentru a evita amenzile

Atentie contabili!

ANAF face controale drastice in 2017!
Noul Cod Fiscal a modificat legislatia. Amenzile sunt uriase!
Cititi si respectati noile reguli stabilite de lege

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Control ANAF - 12 solutii pentru a evita amenzile"!


 



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • OANAF 2927/2017: Explicatii privind procedura de aprobare a transferului sumelor din contul de TVA
    • Prin OANAF 2.927/2017 publicat in MOF nr. 813 din 13 octombrie 2017 a aprobata Procedura de transfer a sumelor din contul de TVA. Concret, este vorba de transferul urmatoarelor sume din contul de TVA in contul curent al persoanei impozabile: 1. sume rezultate ca urmare a unor corectii in urma unor erori materiale in procesul de plata, pentru care restituirea se efectueaza intr-un alt cont decat un cont de TVA; 2. sume rezultate ca urmare a corectarii facturilor sau ca urmare a ajustarii bazei de...» citeste mai departe aici

  • EY Romania considera Split TVA departe de a fi perfect si cere eliminarea aplicarii obligatorii a acestuia
    • Aplicarea obligatorie a platii defalcate a TVA trebuie eliminata, fiind vorba despre un sistem care este departe de a fi perfect, atrag atentia reprezentantii EY Romania, intr-un comunicat de presa recent. "Sistemul de plata defalcata a TVA este departe de a fi perfect, dar in momentul de fata este in vigoare. Exista in prezent discutii pentru modificarea lui, in sensul aplicarii doar in cazul firmelor care intra in insolventa, in faliment sau cu 'istoric fiscal incoerent'. EY Romania...» citeste mai departe aici

  • Noutati legislative cu incidenta fiscala in perioada 9-15 octombrie 2017
    •  ANAF a publicat un nou buletin informativ, prin Directia Generala de Servicii pentru Contribuabili, in care a inclus noutatile legislative cu incidenta fiscala din perioada 9-15 octombrie 2017. 1. Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.68/2017 pentru completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.52/2017 privind restituirea sumelor reprezentand taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule, taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule...» citeste mai departe aici

  • Proiect: Actualizarea Normelor metodologice de aplicare a ordonantei privind utilizarea aparatelor de marcat electronice fiscale
    • Normele metodologice de aplicare a OUG nr. 28/1999 privind obligatia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale ar putea fi actualizate, potrivit unui proiect legislativ pus in dezbatere publica de Ministerul Finantelor Publice (MFP). Proiectul de hotarare vizeaza corelarea normelor de aplicare a OUG nr. 28/1999 cu prevederile ordonantei, avand in vedere modificarile pe care le-a suferit actul normativ, se mentioneaza in nota de fundamentare ce insoteste propunerea...» citeste mai departe aici

  • Diferente favorabile de curs valutar. Ce regim fiscal se aplica?
    • In analiza urmatoare, avem ca subiect o societate comerciala care in 2017 este platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor. In trimestrul II 2017 a avut diferente nete favorabile de curs pe care nu le-a impozitat conform Codului fiscal. In trimestrul IV realizeaza venituri mai mari de 500.000 euro si trece la impozit pe profit. Vom vedea ce se intampla cu diferenta neta favorabila de curs din trimestrul II neimpozitata. Iata raspunsul specialistului: In situatia expusa nu trebuie...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
© 2007 - 2017 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

ANAF face controale drastice in 2017!
Aflati cum sa va aparati de amenzile uriase
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Control ANAF - 12 solutii pentru a evita amenzile"