Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Platitor TVA. Stingere provizioane

17-Nov-2011
2015
Intrebare:

O societate nerezidenta in Romania (cumparator) vinde un numar de camioane catre un SA romanesc platitor de TVA (vanzator) cu obligatia rascumpararii acestora intr-un anumit termen si cu indeplinirea anumitor conditii. Termenul expira si nu sunt indeplinite conditiile, astfel ca asemenea autocamioane nu sunt rascumparate. Cum se pot stinge provizioanele constituite de Cumparator pentru creantele nascute din asemenea conventie de rascumparare?

Raspuns:

In esenta, aceasta problema poate fi privita astfel:

- o societate nerezidenta (vanzator) vinde camioane catre o societate din Romania (cumparator),
Regimul fiscal-contabil pentru liber-profesionisti
Regimul fiscal-contabil pentru liber-profesionisti
Vezi detalii
Marea Cartea Verde a Monografiilor Contabile
Marea Cartea Verde a Monografiilor Contabile
Vezi detalii
PFA. II. IF. Noua forma de organizare in 2017
PFA. II. IF. Noua forma de organizare in 2017
Vezi detalii

- contractul contine o clauza de recumparare de la un anumit termen, solicitat de vanzator,

- cumparatorul inregistreaza un provizion pentru valoarea ramasa de la termenul stabilit cu vanzatorul.


In literatura de specialitate, acest tip de vanzare a fost intalnit ca "vanzare cu pact de rascumparare", din Codul civil. Textul de lege a fost insa abrogat.

In cazul prezentat de d-voastra am putea subintelege insa ca de fapt este o retrocesiune, adica partile contractante au stabilit de comun acord ca vanzatorul sa-si reia bunurile vandute intr-un termen convenit, obligandu-se sa restituie cumparatorului pretul si cheltuielile corespunzatoare.

Acest lucru se poate realiza si prin existenta a doua contracte, unul de vanzare si altul, ulterior, de recumparare.

Din punct de vedere contabil, potrivit dispozitiilor pct. 218 din OMFP 3055/2007 pentru aprobarea reglementarilor contabile conforme cu directivele Comunitatii Europene, cu modificarile ulterioare, provizioanele sunt inregistrate la data bilantului pentru datorii pentru care exista certitudinea ca vor exista in viitor. Nu se recunosc insa provizioane pentru pierderi viitoare din exploatare.

Aceste cheltuieli inregistrate cu provizioanele nu sunt recunoscute la calculul profitului impozabil ca fiind deductibile.

Prevederile art. 22, alin. (1), lit. c) si j) sunt aplicabile cheltuielilor cu provizioanele inregistrate pentru clientii incerti, in procentele expres prevazute, aplicate la valoarea creantelor asupra clientilor.

Aceste creante reprezinta sumele datorate de clientii interni si externi pentru produsele vandute, serviciile prestate, lucrarile executate etc., asa cum rezulta acestea din facturile emise. Daca vanzatorul (societatea din Romania) emite facturi catre cumparator (societatea straina) pentru diferenta de valoare convenita a camioanelor si acesta nu le achita, se pot inregistra cheltuieli cu provizioanele pentru creantele asupra clientilor. Deductibilitatea acestor cheltuieli depinde de indeplinirea cumulata a conditiilor impuse de prevederile art. 22, alin. (1), lit. c) si j) din Codul fiscal, cu modificarile ulterioare.
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Platitor TVA. Stingere provizioane":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
© 2007 - 2017 RENTROP & STRATON. All rights reserved.