Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Prestari servicii contabile. Cum impozitam veniturile nerezidentilor?

06-Iun-2016
2000

In analiza de mai jos, firma-mama din China incheie un contract cu subsidiara din Romania (la care detine 100% parti sociale) pentru prestari servicii contabile in baza caruia urmeaza sa emita facturi lunar firmei din Romania. Serviciile sunt prestate in China. Stabilim astfel daca veniturile obtinute de catre firma din China pentru aceste presari servicii de contabilitate fac obiectul retinerii impozitului pe nerezidenti. In cazul unui raspuns afirmativ, vom vedea daca care este procentul de impozit aplicat si daca este necesar certificat de rezidenta fiscala a firmei din China. De asemenea, vom vedea daca respectivul contract de prestari servicii trebuie inregistrat la ANAF.

Potrivit prevederilor art.223 lit.i) si k) din Codul fiscal, veniturile impozabile obtinute din Romania, indiferent daca veniturile sunt primite in Romania sau in strainatate, sunt:

- venituri din prestarea de servicii de management sau de consultanta din orice domeniu, daca aceste venituri sunt obtinute de la un rezident sau daca veniturile respective sunt cheltuieli ale unui sediu permanent in Romania;
- venituri din servicii prestate in Romania, exclusiv transportul international si prestarile de servicii accesorii acestui transport;

Asadar, veniturile din prestari servicii contabile nu se includ in categoria veniturilor impozabile in Romania potrivit prevederilor cuprinse in Titlului VI din Codul fiscal.

In privinta inregistrarii:
- contractele /documentele incheiate de persoane juridice romane, persoane fizice rezidente, precum si sediile permanente din Romania apartinand persoanelor juridice straine cu persoane juridice straine sau persoane fizice nerezidente pentru activitati desfasurate in afara teritoriului Romaniei nu fac obiectul inregistrarii, potrivit dispozitiilor OANAF 1400/2012.

Intrucat aceste servicii sunt realizate in afara Romaniei nu aveti obligatia inregistrarii contractului la organul fiscal teritorial.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Elena Garofil - Consultant fiscal

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Urmareste-ne pe Google News
Votati articolul "Prestari servicii contabile. Cum impozitam veniturile nerezidentilor?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Principalele MODIFICARI din Codul Fiscal aplicabile în 2023. Studii de caz

Atentie contabili!

Codul fiscal se schimba radical de la 1 ianuarie 2023!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Principalele MODIFICARI din Codul Fiscal aplicabile în 2023. Studii de caz


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016






Sfaturi de la experti



Subiectele saptamanii

© 2007 - 2023 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Codul fiscal se schimba radical de la 1 ianuarie 2023!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Principalele MODIFICARI din Codul Fiscal aplicabile în 2023. Studii de caz

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016