Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Prime de vacanta. Tichete-cadou

19-Ian-2009
8106

Multumim Newsletterului Taxe si Impozite-Actual


Coordonator Andrei Savescu

Problema fiscala
Doriti sa le acordati angajatilor dumneavoastra prime de vacanta. Este avantajos din punct de vedere fiscal sa le acordati primele sub forma de tichete-cadou? Care este tratamentul fiscal al acestor tichete?

1. Pot beneficia angajatii de tichete-cadou?

Angajatii pot beneficia de tichetecadou acordate de angajatorii lor, numai pentru destinatiile sau evenimentele care se incadreaza in cheltuielile sociale. De asemenea, angajatorii acorda angajatilor proprii tichetecadou, in limita sumei prevazute in bugetul de venituri si cheltuieli aprobat potrivit legii, intr-o pozitie distincta de cheltuieli, denumita 'Tichete-cadou' pentru cheltuieli sociale.

In categoria cheltuielilor sociale este inclus si costul prestatiilor pentru tratament si odihna, inclusiv transportul, pentru salariatii proprii si pentru membrii de familie ai acestora.

2. Sunt deductibile cheltuielile cu tichetele-cadou?

Cheltuielile sociale sunt deductibile la calculul profitului impozabil in limita unei cote de pana la 2%, aplicata asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului.

Aceste avantaje trebuie prevazute in contractele de munca, sub forma costului prestatiilor pentru tratament si odihna, inclusiv transportul, pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora.

Asadar, cheltuielile sociale sunt deductibile limitat. Per a contrario, ceea ce depaseste cota de 2% asupra fondului de salarii realizat anual reprezinta cheltuiala nedeductibila la calculul profitului impozabil.

3. Sunt incluse tichetele-cadou in veniturile salariale?

Costul prestatiilor pentru tratament si odihna, inclusiv transportul pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora, nu este inclus in veniturile salariale si nu este impozabil, in intelesul impozitului pe venit. Acest beneficiu este acordat de angajator pentru salariatii proprii, asa cum este prevazut in contractul de munca.

Prevederile art 12 alin. (2) din Legea nr. 193/2006 privind acordarea tichetelor-cadou si a tichetelor de cresa, care prevedeau ca sumele corespunzatoare tichetelor-cadou acordate de angajator nu se iau in calcul nici pentru angajator, nici pentru salariat la stabilirea drepturilor si obligatiilor care se determina in raport cu venitul salarial, au fost abrogate in parte de Legea nr. 343/2006, respectiv numai in ceea ce priveste prevederile referitoare la obligatiile fiscale stabilite potrivit Codului fiscal. Insa, in opinia noastra, aceasta abrogare expresa nu conduce la concluzia ca aceste cheltuieli concrete la care ne referim (costul prestatiilor pentru tratament si odihna, inclusiv transportul, pentru salariatii proprii si pentru membrii de familie ai acestora) ar fi cuprinse in venitul impozabil al salariatilor. Aceasta intrucat, potrivit art. 55 alin. (4) din Codul fiscal, cheltuielile sociale acordate sub forma costului prestatiilor pentru tratament si odihna, inclusiv transportul, pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora, nu sunt impozabile in intelesul impozitului pe venit. Cu alte cuvinte, avem o dispozitie legala expresa care exclude aceste cheltuieli concrete din sfera celor impozabile.

Asupra sumelor corespunzatoare tichetelor-cadou acordate de angajator nu se calculeaza si nu se retin nici pentru salariat, nici pentru angajator:

  • contributiile obligatorii de asigurari sociale, prevazute de Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale;
  • contributiile la bugetul asigurarilor pentru somaj, prevazute de Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca;
  • contributiile obligatorii pentru asigurarile de sanatate, prevazute de Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii;
  • contributia de asigurari pentru accidente de munca si boli profesionale, prevazuta de Legea nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de munca si boli profesionale.

De retinut
Sa nu uitam ca orice operatiune economico-financiara efectuata se consemneaza in momentul efectuarii ei intr-un document care sta la
baza inregistrarilor in contabilitate, dobandind astfel calitatea de document justificativ. Si decontarea costului prestatiilor pentru tratament si odihna trebuie sa o efectuam pe baza documentelor justificative.

Concluzie
Acordarea tichetelor-cadou pentru decontarea costului prestatiilor pentru tratament si odihna pentru salariatii proprii este avantajoasa din punct de vedere fiscal, atat pentru angajator, cat si pentru salariati.

Acte normative aplicabile:
Pct. 2.3 si pct. 11.2 din Normele metodologice de aplicare a dispozitiilor Legii nr. 193/2006 privind acordarea tichetelor-cadou si a
tichetelor de cresa, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 1.317/2006
Art. 21 alin. (3) lit. c) si art. 55 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal
Art. 6 alin. (1) din Legea contabilitatii nr. 82/1991

Acte normative aplicabile:
Pct. 2.3 si pct. 11.2 din Normele metodologice de aplicare a dispozitiilor Legii nr. 193/2006 privind acordarea tichetelor-cadou si a
tichetelor de cresa, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 1.317/2006
Art. 21 alin. (3) lit. c) si art. 55 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal
Art. 6 alin. (1) din Legea contabilitatii nr. 82/1991

Acest articol este preluat din Newsletter Taxe si Impozite-Actual. Avand peste 4.300 de abonati platitori, Newsletter Taxe si Impozite-Actual este un punct de referinta pentru toti cei interesati de domeniul fiscal. Daca sunteti interesat de articole de specialitate bine documentate, semnate de "nume grele" din lumea fiscalitatii descarcati gratuit numarul din noiembrie al Newsletterului Taxe si Impozite-Actual.

Drepturile de proprietate intelectuala asupra continutului acestui articol apartin Editurii Rentrop & Straton. Articolul poate fi preluat in limita a 500 de caractere, cu conditia sa fie insotit de textul: "Sursa: Portalul fiscalitatea.ro" si link catre www.fiscalitatea.ro . In caz contrar, vom actiona conform legilor privind protectia drepturilor de proprietate intelectuala.

Adaugat in 19 ianuarie 2009

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Prime de vacanta. Tichete-cadou":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Codul Fiscal 2020. MODIFICARI importante privind TVA, Impozitul pe Profit si Salarizarea

Atentie contabili!

Codul Fiscal s-a modificat in 2020!​

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2020. MODIFICARI importante privind TVA, Impozitul pe Profit si Salarizarea


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

Comentarii (10)

15-Oct-2012

ASEsLe , [url=http://trxonlwoawsj.com/]trxonlwoawsj[/url], [link=http://txxdjbdnpmkg.com/]txxdjbdnpmkg[/link], http://vybwmsqpzvio.com/

14-Oct-2012

rOmKqg irkambwdfawz

12-Oct-2012

UgfCeg , [url=http://yeyjinzvrslj.com/]yeyjinzvrslj[/url], [link=http://lozeehonmzmo.com/]lozeehonmzmo[/link], http://lqlrqntaghox.com/

12-Oct-2012

NXITJt ggylmfdoghmy

11-Oct-2012

Domnule, m-ai convins! Am depioserct site-ul dumitale din site-ul dlui Brumaru. Recunosc, am crezut ca este o legatura cu cei doi cantareti din Rep Moldova. Dar am inceput sa citesc si pana la urma am citit toate postarile mai putin cele cu foltbalul. Iar AMR-urile m-au convins: am comandat cartea prin posta, de fapt am comandat 2 carti, a doua fiind Atunci i-am ars doua palme . Astept cu nerabdare sa le citesc, sa va citesc, stimate domn. Si voi reveni. Cu stima




Sfaturi de la experti



Subiectele saptamanii

© 2007 - 2020 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Codul Fiscal s-a modificat in 2020!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Codul Fiscal 2020. MODIFICARI importante privind TVA, Impozitul pe Profit si Salarizarea

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016