Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Radiere creanta client dizolvat

20-Sep-2012
5227
Intrebare: Am preluat o firma care are de incasat suma de 35000 lei de la un client. Am cautat pe ANAF situatia fiemei respective si la stare societete este specificat- dizolvare cu lichidare (radiere) din data de 13 mai 2011. Va rog sa-mi spuneti cum sting in contabilitate soldul contului 4111?

Raspuns: Ca si prima observatie, va recomandam sa solicitati de la Registrul Comertului un certificat constatator al societatii dizolvate din care sa rezulte si structura asociatilor acesteia, aceasta structura fiind foarte importanta la stabilirea tratamentului fiscal aplicabil.

Radierea creantei este in competenta administratorului, prin atributiile pe care le are in administrarea societatii, conform art. 70 – 72 din Legea 82/1991 privind societatile comerciale.

Inregistrarea in contabilitate se efectueaza prin articolul contabil:
Tranzactii imobiliare. Regimul fiscal in 2017
Tranzactii imobiliare. Regimul fiscal in 2017
Vezi detalii
Asociatii de proprietari: ghid contabil
Asociatii de proprietari: ghid contabil
Vezi detalii
Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor
Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor
Vezi detalii

654 „Pierderi din creante” = 4111 „Clienti”.

Tratamentul fiscal al cheltuielii trebuie analizat prin prevederea de la art. 21 alin. (2) lit. n) pct. 3 din Codul fiscal, ce stabileste ca sunt cheltuieli deductibile:
„pierderile inregistrate la scoaterea din evidenta a creantelor neincasate, in urmatoarele cazuri: (...)
3. debitorul este dizolvat, in cazul societatii cu raspundere limitata cu asociat unic, sau lichidat, fara succesor.”

In situatia de mai sus, pierderea din creanta este o cheltuiala deductibila la calculul impozitului pe profit. Daca nu se respecta conditia amintita, atunci cheltuiala este nedeductibila la determinarea impozitului pe profit.

Daca initial creanta a fost inregistrata cu TVA, consideram ca nu puteti ajusta TVA in favoarea societatii dvs, deoarece aceasta posibilitate se poate exercita numai in cazul falimentului clientului, conform art. 138 lit. d) din Codul fiscal.
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Radiere creanta client dizolvat":
Rating:

Nota: 4.5 din 3 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Atentie contabili!

Taxele si Impozitele s-au modificat in 2017!

Cititi toate schimbarile din Noul Cod Fiscal
care se aplica anul acesta!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!


© 2007 - 2017 RENTROP & STRATON. All rights reserved.