Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Rambursare TVA din alte state membre. Cum inregistram bonurile fiscale fara CUI?

08-Nov-2016
633

In randurile de mai jos, analiza noastra se refera la niste achizitii de combustibil pe teritoriul Comunitatii Europene (bon fiscal fara date de identificare ale firmei din Romania). Stabilim cum se vor inregistra in contabilitate aceste bonuri si daca pe baza acestor documente se poate face cerere de rambursare TVA din statul respectiv. De asemenea, daca exista o factura externa de servicii (cod TVA valid in ROI) in care s-a facturat cu TVA, stabilim daca aceasta va fi declarata in D 390.

Desi conform Art. 73, Al. 2) din Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, dreptul la rambursarea taxei aferente achizitiilor este determinat conform legislatiei din statul membru de rambursare, consideram ca rambursarea se poate solicita daca se poate exercita dreptul de deducere al tva.

Conform Art. 69, Al. 6) din Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, pentru achizitiile de bunuri si servicii pe baza de bonuri fiscale emise in conformitate cu prevederile Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 28/1999 privind obligatia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, deducerea taxei poate fi justificata cu bonurile fiscale care indeplinesc conditiile unei facturi simplificate, in conformitate cu prevederile art. 319 alin. (12), (13) si (21) din Codul fiscal, daca furnizorul/prestatorul a mentionat pe bonul fiscal cu ajutorul aparatului de marcat electronic fiscal codul de inregistrare in scopuri de TVA al beneficiarului.

Facturile emise in sistem simplificat, trebuie sa contina cel putin urmatoarele informatii, conform Art. 319, Al. 21):

a) data emiterii;
b) identificarea persoanei impozabile care a livrat bunurile sau a prestat serviciile;
c) identificarea tipului de bunuri sau servicii furnizate;
d) suma taxei colectate sau informatiile necesare pentru calcularea acesteia;

Cartea Rosie a Fiscalitatii
Cartea Rosie a Fiscalitatii
Vezi detalii
Rambursarea si restituirea TVA
Rambursarea si restituirea TVA
Vezi detalii
Examenul CECCAR 2017 - 100 de Subiecte rezolvate
Examenul CECCAR 2017 - 100 de Subiecte rezolvate
Vezi detalii

e) In cazul documentelor sau mesajelor tratate drept factura in conformitate cu prevederile alin. (2), o referire specifica si clara la factura initiala si la detaliile specifice care se modifica.
De asemenea, trebuie avut in vedere faptul ca, potrivit Art. 319, Al. 12), se poate opta pentru emiterea unei facturi simplificate, daca valoarea facturilor, inclusiv TVA, nu este mai mare de 100 euro.

In ceea ce priveste inregistrarea in contabilitate, trebuie respectate prevederile Ghidului practic privind reflectarea in contabilitate a operatiunilor reglementate de OUG 34/2009. Ghidul prevede urmatoarele:

(2) Inregistrarea in contabilitate a bunurilor achizitionate sau a serviciilor prestate, achitate cu numerar sau card bancar, pe baza de bon fiscal, se poate efectua in urmatoarele conditii:
(i) entitatea solicita furnizorului facturi fiscale aferenta bunurilor livrate sau serviciilor prestate, avand ca anexa bonul fiscal emis de aparatul de marcat electronic fiscal;
sau

ii) entitatea justifica cheltuielile efectuate fie prin documente care atesta intrarea in gestiune a bunurilor achizitionate, fie cu alte documente cum sunt: ordin de deplasare, decont de cheltuieli, la care se anexeaza bonul fiscal, documentele respective fiind aprobate de persoana care autorizeaza efectuarea acestor cheltuieli.

Exemplu monografie contabila - document justificativ: decont de cheltuieli (la care se ataseaza bonul fiscal):

6022 = 542.X cu valoarea integrala a bonului (inclusiv tva)

In cazul in care combustibilul este deductibil partial, inregistrarea se poate face:
6022.neded = 542.X si
6022.ded = 542.X

Concluzionand, trebuie retinut faptul ca dreptul de deducere a TVA pe baza bonurilor fiscale se exercita daca a fost inscris CUI-ul beneficiarului pe acesta si daca valoarea bonului, inclusiv TVA, este mai mica de 100 euro. In cazul prezentat, pentru a beneficia de deducere si a se putea solicitatea rambursarea TVA, se poate cere furnizorului emiterea unei facturi pe baza bonurilor fiscale.

In ceea ce priveste factura externa de servicii, mentionam ca obligatiile beneficiarului roman care efectueaza o achizitie intracomunitara de servicii, taxabile in Romania (prin taxare inversa), indiferent daca a primit o factura cu sau fara tva, difera in functie de modul de inregistrare in scopuri de tva - conform Art. 316, sau conform Art. 317 din Legea 227/2015 privind Codul Fiscal.

Astfel, conform prevederilor Circularei MFP nr. 81544/11 octombrie 2010, beneficiarul roman are urmatoarele obligatii:

- daca este inregistrat in scopuri de TVA conform art. 316 (art. 153 din vechiul Cod Fiscal) din Codul fiscal, va avea obligatia sa depuna decontul de TVA (formularul 300), in care sa inregistreze taxa pe valoarea adaugata aferenta achizitiilor intracomunitare de bunuri si servicii ca taxa colectata si deductibila si sa depuna declaratia recapitulativa (formularul 390);

- daca este inregistrat in scopuri de TVA conform art. 317 (art. 153^1 din vechiul Cod Fiscal) din Codul fiscal sau ar fi avut obligatia sa se inregistreze conform acestui articol, va avea obligatia sa depuna decontul special de taxa (formularul 301), sa efectueze plata taxei pe valoarea adaugata aferenta achizitiilor intracomunitare de bunuri si servicii, si sa depuna declaratia recapitulativa (formularul 390).

In situatia in care furnizorul/prestatorul din alt stat membru a emis facturi fiscale cu TVA din statul in care se considera ca a avut loc livrarea sau prestarea, aceasta va fi inclusa in baza de impozitare a TVA pentru achizitia intracomunitara de bunuri/servicii care are locul in Romania.

In concluzie, daca atat prestatorul cat si beneficiarul au un cod valabil de tva, si daca este o prestare de servicii intracomunitara, pentru care se datoreaza TVA in Romania (prin taxare inversa), factura va fi declarata in declaratia recapitulativa 390, iar valoarea tva din factura va fi inclusa in baza de impozitare (se va face taxare inversa la valoarea totala a facturii).

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Simona Stanculescu - Economist

 

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Rambursare TVA din alte state membre. Cum inregistram bonurile fiscale fara CUI?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Atentie contabili!

Taxele si Impozitele s-au modificat in 2017!

Cititi toate schimbarile din Noul Cod Fiscal
care se aplica anul acesta!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!


© 2007 - 2017 RENTROP & STRATON. All rights reserved.