Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Reevaluare activ complet amortizat

28-Mai-2019
1064

O societate se confrunta cu urmatoarea situatie: Detine un mijloc fix care este amortizat complet. "Valoarea de inventar este 10.000 lei si amortizarea in valoare de 10.000 lei. La prima reevaluare i se da o valoare justa, de un evaluator autorizat in suma de 5.000 lei. Dupa reevaluare, acest activ este tratat ca un mijloc fix la noua valoare recalculata si cu o alta durata de utilizare sau ca un obiect de inventar? Dar daca evaluatorul autorizat evalueaza acest activ la o valoare reevaluata sub 2.500 lei, respectiv 900 lei, cum va fi tratat acest activ?"

In cele ce urmeaza redam raspunsul complet oferit de expertul nostru.

Raspunsul specialistului:

Din punct de vedere contabil, potrivit reglementarilor in vigoare aprobate prin Omfp nr. 1802/2014, cu modificarile ulterioare, pct. 100 si urmatoarele, o imobilizare corporala complet amortizata, daca mai poate fi folosita, poate primi o noua valoare si o noua durata de utilizare economica, corespunzatoare perioadei estimate ca ar mai fi folosita in continuare. Faptul ca un mijloc fix complet amortizat mai poate fi utilizat in continuare si nu prezinta un pericol pentru cei care il folosesc, trebuie sa rezulte dintr-un studiu, proces verbal, raport de expertiza, confirmare etc. care implica raspunderea de specialitate a persoanei care l-a intocmit, de regula, un profesionist calificat in evaluare, membru al unui organism profesional in domeniu.

Reevaluarea mijloacelor fixe complet amortizate genereaza un plus de valoare care se inregistreaza in ”ct. 105” prin nota: 2xx = 105 valoare reevaluata.

Noua valoare se va amortiza pe durata estimata de entitate.

Conform punctului 109 din OMFP 1802/2014, surplusul din reevaluare inclus in rezerva din reevaluare este capitalizat prin transferul direct in rezultatul reportat, atunci cand acest surplus reprezinta un castig realizat. Capitalizarea rezervei din reevaluare se inregistreaza: 105 ”Rezerva din reevaluare”= 1175 "Rezultatul reportat reprezentand surplusul realizat din rezerve din reevaluare".

Din punct de vedere al determinarii rezultatului fiscal, cheltuielile cu amortizarea sunt considerate deductibile, dar, potrivit prevederilor art. 26 alin. (6) din Codul fiscal, rezervele din reevaluarea mijloacelor fixe, efectuata dupa data de 1 ianuarie 2004, care sunt deduse la calculul profitului impozabil prin intermediul amortizarii fiscale se impoziteaza concomitent cu deducerea amortizarii fiscale.

Ca urmare, amortizarea noii valori nu afecteaza rezultatul fiscal in ceea ce priveste impozitul pe profit.

Mentionam ca mijloacele fixe amortizabile (activele corporale) sunt acele imobilizari corporale care, potrivit prevederilor art. 28 alin. (2) din Codul fiscal, trebuie sa indeplineasca anumite criterii, printre care si pe acela privind valoarea minima de intrare de 2.500 lei, valoare care se amortizeaza intr-o perioada de timp estimata ca durata de utilizare.

Daca noua valoare stabilita de evaluator este sub limita de 2.500 lei, la alin. (21) al art. 28 din Codul fiscal, se prevede posibilitatea recuperarii noii valori prin deduceri de amortizare. Prevederea este reglementata si de dispozitiile Omfp nr. 1802/2014, cu modificarile ulterioare, in sensul ca acestea nu impun o valoare minima de la care bunurile respective se califica drept mijloace fixe. Conditia este ca acestea sa aduca beneficii economice viitoare si sa fie detinute pe o perioada mai mare de un an.

Rezulta ca, atat din punct de vedere contabil cat si fiscal, noua valoare a activului reevaluat (cu o valoare mai mica de 2.500 lei) se poate recupera fie imediat, prin darea lui in consum, fie pe seama cheltuielilor cu amortizarea (pct. 138 din OMFP nr. 1802/2014, pct. 31 din normele metodologice emise in aplicarea art. 28 din Codul fiscal).

Trebuie mentionat ca, potrivit prevederilor art. 28, alin. (17) din Legea nr. 227/2015, cu modificarile ulterioare, cheltuielile cu amortizarea mijloacelor fixe sunt deductibile la stabilirea rezultatului fiscal fara sa se tine cont de amortizarea contabila.

Raspuns oferit de specialistii Portal Codul Fiscal, un proiect de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Reevaluare activ complet amortizat":
Rating:

Nota: 2.5 din 2 voturi
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscall

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2019 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016