Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Regim privind aportul asociatilor in munca. Cum procedam?

24-Nov-2016
381

In cazul de mai jos, o persoana este asociat unic si administrator la o societate. Stabilim daca poate sa presteze munca in cadrul societatii fara remunerare drept salariu, eventual doar cu venituri din dividende. De asemenea, daca sunt mai multi asociati – administratori, stabilim daca se poate proceda la fel in ce priveste remuneratia: fara salariu doar cu venituri din dividende.

Vom vedea in ce masura organele fiscale pot reincadra o astfel de practica, mentionand totodata ca asociatul-administrator obtine venituri din salariu pe alte societati si nu pe societate.


Aportul la formarea ori la majorarea capitalului social constand in prestatii in munca este prevazut de Legea societatilor 31/1990 numai in cazul asociatilor din societatea in nume colectiv si asociatilor comanditati.

Astfel, conform art. 16 alin.(4) din Legea 31/1990, prestatiile in munca sau servicii nu pot constitui aport la formarea ori la majorarea capitalului social iar conform alin.(5) al aceluiasi articol, asociatii in societatea in nume colectiv si asociatii comanditati se pot obliga la prestatii in munca cu titlu de aport social, dar care nu pot constitui aport la formarea sau la majorarea capitalului social. In schimbul acestui aport, asociatii au dreptul sa participe, potrivit actului constitutiv, la impartirea beneficiilor si a activului social, ramanand, totodata, obligati sa participe la pierderi.

In cazul altor tipuri de societati, nu este prevazut aportul in munca. In baza celor prezentate apreciem ca prestarea muncii in cadrul altor tipuri de societati poate fi efectuata de asociati in baza unui contract individual de munca.

 Ghid practic de Management financiar
Ghid practic de Management financiar
Vezi detalii
Cartea Rosie a Fiscalitatii
Cartea Rosie a Fiscalitatii
Vezi detalii
Asociatii de proprietari: ghid contabil
Asociatii de proprietari: ghid contabil
Vezi detalii

Veniturile din munca prestata in cadrul societatii de catre asociati fara contract de munca pot fi incadrate in venituri salariale. De asemenea, inspectoratul teritorial de munca poate incadra munca asociatilor in munca la negru.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Rodica Mantescu - Consilier juridic

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Regim privind aportul asociatilor in munca. Cum procedam?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Atentie contabili!

Taxele si Impozitele s-au modificat in 2017!

Cititi toate schimbarile din Noul Cod Fiscal
care se aplica anul acesta!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!


© 2007 - 2017 RENTROP & STRATON. All rights reserved.