Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Reglementari fiscale pentru plata dividendelor in valuta?

26-Dec-2018
338

"O societate din Bucuresti este constituita in anul 1998 si are cu 2 asociati. Unul este cetatean francez rezident in Romania si unul cetatean roman. Se pot plati dividende in valuta pentru cetateanul francez? Aportul la capitalul social a fost in valuta (USD). Dar pentru cetateanul roman se pot plati in valuta?"

Raspunsul specialistului

Potrivit art. 2 din Regulamentul BNR privind regimul valutar nr. 4/2005, republicat operatiunile valutare curente si de capital, intre care si repatrierea veniturilor nete sub forma de dividende, asa cum sunt prevazute la art. 2 lit. c) din Nomenclatorul din anexa 1 la regulament, se efectueaza in mod liber intre rezidenti si nerezidenti, in valuta si in moneda nationala (leu).

Totodata,conform art. 3 din Regulamentul BNR privind regimul valutar nr. 4/2005, republicat operatiunile intre rezidenti pot fi realizate:
- numai in moneda nationala (leu) pentru operatiunile care decurg din livrari de bunuri sau prestari de servicii, cu exceptia celor prevazute in anexa nr. 2 «Categorii de rezidenti care pot efectua operatiuni in valuta», care se pot efectua si in valuta (art. 3 alin. (1) din regulament);
- numai moneda nationala (leu) pentru operatiunile care decurg din remunerarea muncii prestate (art. 3 alin. (1^1) din regulament);
- in mod liber, fie in moneda nationala (leu), fie in valuta pentru restul operatiunilor (art. 3 alin. (2) din regulament);
- operatiunile se pot efectua in valuta numai pe baza acordului de vointa al partilor (art. 3 alin. (3) din regulament).

La art. 4 pct. 4.2 lit. a) si pct. 4.3 lit. a) din Nomenclatorul mentionat se arata ca rezidenti valutar sunt persoanele fizice - cetateni romani, cetateni straini si apatrizi, cu domiciliul in Romania,atestat cu documente de identitate emise conform legii, iar nerezidenti valutar sunt persoanele fizice - cetateni straini, cetateni romani si apatrizi, cu domiciliul in strainatate, atestat cu documente de identitate emise conform legii. 

De aici reiese ca societatea romaneasca poate plati in valuta dividendele catre asociatul - cetatean francez, dar si catre asociatul - cetatean roman, indiferent de rezidenta valutara, iar daca asociatii vor fi considerati rezidenti valutari in Romania prin prisma domiciliului,atunci aceasta posibilitate trebuie sa fie mentionata in actele constitutive ale societatii.

Potrivit art. 3 din Legea contabilitatii 82/1991, republicata si pct. 7 din Reglementarile contabile aprobate prin OMFP 1802/2014 contabilitatea se tine in limba romana si in moneda nationala.In cazul operatiunilor efectuate in valuta,contabilitatea se tine atat in moneda nationala, cat si in valuta.De asemenea, pct. 420 din aceste reglementari prevede ca, in contabilitate, profitul se stabileste cumulat de la inceputul exercitiului financiar, ca diferenta intre veniturile si cheltuielile exercitiului. Ca urmare a celor aratate, profitul se determina numai in moneda nationala (cu atat mai mult cu cat in contabilitate sunt inregistrate venituri si cheltuieli exprimate exclusiv in moneda nationala) si se poate repartiza sub forma de dividende exprimate in lei.

Deoarece dividendele sunt stabilite in lei, daca se doreste plata acestora in valuta se va proceda la transformarea contravalorii in lei a dividendelor nete cuvenite pe baza cursului de la data platii, fara sa existe vreo diferenta de curs valutar. In eventualitatea ca, urmare modului de inregistrare in contabilitate a operatiunii, se inregistreaza diferente de curs valutar, acestea nu pot afecta contul de profit si pierdere al societatii intrucat nu priveste activitatea acesteia.

Raspuns oferit de specialistii Portal Codul Fiscal, un proiect de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Reglementari fiscale pentru plata dividendelor in valuta?":
Rating:

Nota: 5 din 2 voturi
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscall

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • Clienti incerti. Tratament fiscal si contabil
    • "In anul 2012 o societate a emis facturi de prestari servicii. Facturile nu au fost incasate pana la finele anului 2012, cand societatea debitoare a intrat in insolventa. S-a facut cerere de inscriere la masa credala, dar sumele respective nu au fost incasate pana astazi. S-a solicitat la Registrul Comertului o fisa de informatii din care reiese ca societatea debitoare a fost radiata in iunie 2018. Nu s-au constituit provizioane pentru sumele respective, TVA s-a colectat, iar aceste...» citeste mai departe aici

  • Propunerea ministrului de Finante: Absolventii programului de internship al Guvernului ar putea fi angajati fara concurs
    • Potrivit unei declaratii facute de ministrul Finantelor, Eugen Teodorovici, nu este exclus ca legislatia in vigoare sa fie modificata in asa fel incat tinerii care urmeaza un program de internship la Guvern sa poata fi angajati automat, fara concurs, in administratia publica, pe postul de debutant. Ministrul Teodorovici a participat, miercuri 17 iulie, la lansarea Programului Oficial de Internship al Guvernului Romaniei, editia 2019. Acesta le-a vorbit tinerilor inscrisi in program si le-a spus...» citeste mai departe aici

  • Taxe datorate Fondului pentru mediu. Cele 15 taxe obligatorii pe care ORICE FIRMA le are de platit
    • Agentia de Mediu ia in vizor toate firmele care incearca sa “fenteze” legea, pentru a scapa de plata taxelor introduse de OUG nr. 196/2005. Poate ca nu stiati, dar toate firmele sunt vizate de aceste modificari privind taxele datorate Fondului pentru Mediu, 15 dintre ele fiind obligatorii pentru toate firmele. Vorbim despre taxele privind gestionarea ambalajelor, anvelopelor, pungilor pentru cumparaturi, uleiurilor uzate etc. Inspectorii Agentiei de Mediu verifica, in special, daca...» citeste mai departe aici

  • Oficial: Legea 132 privind activitatile cu caracter ocazional desfasurate de zilieri a fost publicata. Regimul fiscal aplicabil veniturilor zilierilor
    • In Monitorul Oficial nr. 575 din 15 iulie 2019 a fost publicata Legea nr. 132 din 11 iulie 2019 pentru modificarea si completarea Legii nr. 52/2011 privind exercitarea unor activitati cu caracter ocazional desfasurate de zilieri. In acest context, Directia Generala Regionala a Finantelor Publice Brasov (DGRFP) a venit cu lamuriri privind regimul fiscal aplicabil veniturilor din activitati cu caracter ocazional desfasurate de zilieri. Asadar, in contextul legii amintite mai sus: ZILIER este o...» citeste mai departe aici

  • Ministrul Muncii: Nu intra Romania in colaps din cauza celor peste 9.000 de pensii speciale
    • Romania este in siguranta, cel putin dintr-un anumit punct de vedere. Nu va intra in colaps nici din cauza celor 9.312 pensii de serviciu (care nu sunt pe baza de contributivitate), nici din toata valoarea celor 5 milioane de pensii, ofera asigurari ministrul Muncii, Marius Budai. "Din cele 9.312 pensii de serviciu, undeva la 5.306 sunt la peste 10.000 de lei, iar restul de 4.000 sunt sub 10.000 de lei. Si o parte din aceste pensii sunt pe baza de contributivitate, completarea vine de la bugetul...» citeste mai departe aici

  • Salarii stabilite in baza unor hotarari judecatoresti. Tratament fiscal
    • Avem urmatorul caz: Un salariat concediat de companie a castigat in instanta procesul cu rezolutia urmatoare: "Dispune anularea in integralitate a deciziei de sanctionare emisa de parat. Repune partile in situatia anterioara concedierii, in sensul reintegrarii salariatului pe functia si postul detinute anterior emiterii deciziei. Obliga parata sa-i plateasca reclamantului o despagubire egala cu salariile indexate, majorate si reactualizate si cu celelalte drepturi de care ar fi beneficiat...» citeste mai departe aici

© 2007 - 2019 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016